Startup fikri sunduk görüşlerinizi bekliyoruz

- Tecrübelerinizi servis olarak satabildiğiniz bir sosyal medya platformu, hayatın her dalını kapsayan bir danışman platformu.

Hepimiz hayatımızda belli konularda bir miktar uzmanlaşmışızdır, bazen bu

3. sınıfta aldığımız ve hayatımızda hiç kullanmadığımız istatistik dersi (aslında bu bilgiyi sizden sonra gelecek alt sınıflara satabilirsiniz, gidip o kişinin illa büyük bütçelerle özel dersler almasına gerek yok, çünkü siz daha makul bir fiyata aynı servisi verebilirsiniz) ,

araba seçerken yaptığınız o aylarca süren detaylı araştırma (bu bilgiyi yeni araba almaya karar vermiş ve hayatında hiç bu konuda araştırma yapmamış birine satabilirsiniz, gidip aylarca sizin gibi forum,blog,youtube arasında mekik dokumasına gerek yok o bilgi sizde zaten mevcut),

yeni bir şehre taşınırken verdiğimiz mücadele ve entegrasyon için yapılması gerekenler (hayatında hiç taşınmamış ve bu süreçten korkan araştırıp tam istediğini bulmakta güçlük çeken birine satabilirsiniz, 100lerce kez yanlış kararlar verip zaten sizde olan bilgiye ulaşmaya çalışmasına gerek yok siz ona doğru yolu en baştan gösterebilirsiniz),

2 yıl boyunca öğrenmeye çalıştığınız enstrüman yeteneği (bu yeteneğinizi o enstrümana henüz başlayacak birine satabilirsiniz, özel hocalara veya kurslara tonlarca para dökmesine gerek yok basit ilk 5-6 aylık periyodunu sizin hali hazırda öğrenmiş olduğunuz bilgilerle zaten aşabilir)

kısacası hepimiz hayatımızda birşeyleri yaparken efor sarfetmişizdir, bazen başarılı bazen başarısız olmuşuzdur. O bilgiler orada bizimle birlikte.
Bunlara da tecrübe diyoruz. Neden unutulmaya/yok sayılmaya/bir köşeye itilip üstü kapatılmaya yüz tutsunlar ki?

Günümüz influencer denen kitlesinin yaptığı da bu değil mi ? Gerek tecrübelerini, gerek araştırmalarını, gerek dene-yanıllarını videolara dönüştürüp bunu kitlelere tıklatıp satmak.

Bazı use-case'ler

Mesela avrupaya taşınma kararı aldınız.
Platforma giriyorsunuz, search bar'a

- amsterdam taşınma
yazıyorsunuz.

Karşınıza

Ahmet - Amsterdam'a taşınırken dikkat edilmesi gerekenler
Mehmet - Amsterdam'da ev bulabilmek için neler yapmalı
Ayşe - Amsterdam'a taşındıktan sonra yaşanan bürokratik süreç
gibi gibi.. başlıklar çıkıyor.

Cüzzi rakamlara bu insanlar size tecrübelerini satıyorlar. Gerek bu kişilerle video call yapıp doğrudan soru-cevap, danışman rolü, gerek bu kişilerin sizin için önceden hazırladıkları içeriklere ulaşma hakkına sahip oluyorsunuz.

Siz buraya verdiğiniz belki yarım saatlik 100tl ile ilerde yapacağınız binlerce liralık hatalarınızı baştan sizin yerinize çoktan tecrübe etmiş insanlardan dinliyorsunuz.

Ne düşünüyorsunuz ?

100 lira örnek için bile yüksek bir mebla.
udemy de bilmem kaç saatlik kurslar bile 30tl.

youtube'da bulabileceğiniz videolar gibi duruyorlar.
nobody bana tecrübesini anlatsa para vermem

önemli biri anlatsa para veririm.
o content'i zenginleştirme meselesi

genel fikir bence iyi.
  • summatinyourteeth  (17.04.21 20:54:06)
@summatinyourteeth sadece tecrübe değil, hayatın her alanında yapılabilecek bir life-coach'luk gibi bir şey. Aynı zamanda bir servis/eğitim durumu da sözkonusu, ama bunu sağlayacak kişiler illa o alanda senelerce eğitim almış diploma sahibi kişiler olmak zorunda değil.

Mesela
x kişisi y firmasında belli süre çalışmış oradaki iş hayatı hakkında yapılması/yapılmaması gerekenler konusunda size direktif veriyor,

Başka Z kişisi hukuk fakültesinde okuyor aldığı bir derste zorlandığı ödevinin yardımını bu platformda olan o dersi daha önce alıp başarıyla geçmiş birinden servis olarak yardım şeklinde alabiliyor.

Aslında hedef hem internette bulunabilir olanın daha kaliteli ve ucuza, hemde internette bulunamayacak bazı bilgilerin (gerek anonim gerekse kimlik açık bir şekilde) bunlara ihtiyaç duyan kişilere temin edebilmek.
  • wiekannich  (17.04.21 21:07:34 ~ 21:09:10)
Bence YouTube varken kimse bir siteye girip para verip herhangi birinden tavsiye almak istemez.

İstatistik dersi demişsiniz. Üniversitedeyken bizim bölümün gizli Facebook grubu vardı. Geçmiş yıllardaki birçok sınava ulaşabiliyorduk. Hocalar geçmiş yıllardaki soruların paylaşılmasını istemiyordu. Dersler zaten üniversiteden üniversiteye değişiyor, onu geçtim, bir üniversitedeki bir bölümden başka bir bölüme göre de değişiyor. Yani makine mühendisinin gördüğü statik başka, inşaat mühendisinin gördüğü statik başka. İTÜ'deki statik başka, Boğaziçi'deki statik başka. Bu tip şeyler öğrenci gruplarında, geçici olarak çözülen şeyler.

Yine de denenebilir ama işin öğrenci tarafı bu şekilde.
  • dissendium  (17.04.21 21:17:46)
100 liraya soruyu cevaplarım. Epey startup tecrübem var.

(Validasyon fırsatı ayağınıza geldi :)
  • plutongezegendegilmi  (17.04.21 22:29:41)
Türklerin hepsi herbokolog olduğu için bu tarz tavsiyeler verecek kişilere para vermem, 100 tl hiç vermem. Alanında büyük uzman olmasa da eğitim danışmanı, x meslekte yetkin birisi (İlla CEO vb değil, örneğin yazılım bitirip çalışan bir müdür bile olabilir) gibi kişilerden bir şeyler duymak isterim.

  • kaset  (17.04.21 22:39:55)
Ben olsam donation üzerinden ilerlerim. O dediğiniz uzmanlar içerik üretsin. O içeriğin devamını isteyenler donation yapsınlar. Donation yapanlara extra feature’lar da koyun. O kişilerle özel görüşme yapmak ya da onlardan spesifik yardımlar almak isteyenler de yine extra ücretle bunu yapabilsin.

  • derd  (17.04.21 22:44:34)
@plutongezegendegilmi çok iyi :)

@kaset mantıklı bir nokta evet

@derd bu da çok mantıklıymış evet
  • wiekannich  (17.04.21 23:16:25)
Sende şu anda aynısını ekşi duyuru üzerinden ve bunu herhangi bir uygulama olmadan ve bedavaya yapıyorsun.
Anlatabildim mi?
Ayrıca tecrübe satın almak çok yakın gelmedi bana. Bir şeye 100 lira veya 10 lira vereceksem çok daha fazla ve farklı şeyler beklerim.
  • etna  (17.04.21 23:59:57)
Ama yinede elimizden bir şey gelirse yaparız.

  • etna  (18.04.21 00:00:57)
"Günümüz influencer denen kitlesinin yaptığı da bu değil mi ?"

dev yanlış ! influencerlar öğretmen değil, tam tersine toplum için benzemeye çalışılan arzu nesnesi yaratmalık karakterler.
  • orpheus  (18.04.21 03:59:59)