tasarruf / yatırım yapıyor musunuz?

35 yaşındayım kendimce ufak tefek yatırımlar yapıyordum ancak benden küçük bir arkadaşımın yatırımlarıyla 1.1 milyon TL'lik bir portföye sahip olduğunu öğrenince ne yalan söyleyeyim moralim bozuldu :)

benim portföyüm çok daha az ve bu noktaya kadar sistematik olarak keşke yatırım yapabilseydim diyorum.

siz ne durumdasınız? yatırım yaptınız mı? yapıyor musunuz? yapacak mısınız?

Bir miktar borsa (bist), bir miktar yatırım fonu ve bir miktar kripto yatırımım var. Ama 1,1 milyon gibi bir portföyden bahsetmiyorum. Az miktarlar hepsi.

  • himmet dayi  (14.03.21 20:23:46)
Evet yapıyorum, geleceğinin çok parlak olduğunu düşündüğüm bistte işlem gören şirkete yatırdım tüm portföyümü. Yaklaşık 600k. 1 sene sonra o paranın en az 1.2m olacağını öngörüyorum.

  • Cenk Daniels  (14.03.21 20:44:23)
yes, ben borsada, index fundciyim, global. 60% shares, 40% bond.

  • camussar  (14.03.21 20:52:58)
paranın büyüklüğü değil % kaç getiri aldığınız önemlidir

20 yaşında babasından 2 ev 1 araba almış bir çok arkadaşım var. paranın nereden geldiğini bilemezsiniz. bilinçli olarak 1'e 10 1'e yüz kazanıpta hala maaşlı bir yerde çalışıyorsa bir insan büyük ihtimalle yalan söylüyordur.
  • duyurukullanıcısı  (14.03.21 21:02:11 ~ 21:02:26)
Biz eşimle ülkenin en iyi üniversitelerinin en yüksek puanlı bölümlerinden mezun olduk. Hatta eşim Türkiye derecesi yaptı ÖSS'de. Şu aralar ikinci el bir araba almak için para biriktiriyoruz. Birikimimizin bir kısmı da altın ve dövizde. Ama 1.1 milyon değil tabi ki. Tüm paramızı toplayınca sıfır bir araba bile alamıyoruz :D

  • prole  (14.03.21 21:25:37)
Bu arkadaşları fazla kafaya takma, çoğunda ya aile desteği var ya direkt miras parası. 35'ten küçük yaşlarda 1.1 milyon tl portföy yapmak için bitcoin zengini falan olman gerekiyor. Tüm tasarrufum otomobil + eve gidiyor. Yaş 31, evliyim, tek çalışıyorum.

Burada yıllık bütçe yapıp maaşının bir yüzdesini kenara koymanı ve onu değerlendirmeni öneririm, yani portföy büyüklüğü üzerinden karşılaştırma yapma, maaşının % kaçını kenara koyuyorsun onu karşılaştır derim.
  • roket adam  (14.03.21 21:49:15 ~ 21:49:51)
büyük kentlerin gelişen bölgelerinden arsa kovalıyorum.

  • ankara06  (14.03.21 21:53:13)
ben de 35 yaşındayım. 3 sene önce güzel bir yatırım yapmıştım fakat yatırımdan 1 sene sonra bana onu baskıyla bozdurup (eşim ve ailesi) ev aldırttılar. o kağıt yatırımım şu an 10 kattan fazla arttı fakat ev 2 kat artmadı bile. kira geliyo işte boş boş.

ben de kafayı bozup ne var ne yok harcamaya başladım. bir daha mı gelecem dünyaya. eşimle ben tek kardeşiz. ölürlerse evler arsalar da bize kalacak zaten en kötü bir tane satarım, 10 sene de onu yerim.
  • bisorumvargaliba  (15.03.21 01:40:20)
Yaptigim en iyi yatirim; yurtdisinda egitim almak oldu. $153.000 USD maas aliyorum. Vergilerden sonra elimde asagi yukari $110.000 kaliyor. Cok siradisi bir harcamam olmazsa, yillik $30.000 kadar yatirim yapabiliyorum. Bazi yillar yapamiyorum.

  • actor-observer bias  (15.03.21 02:41:54)
40'a gelmek uzereyim.
Dogru durust yatirimim yok, gelen gidiyor. Biriktirebilmem icin cok kasmam lazim ama
para bana simdi lazim, 65'den sonra degil. Hayatlari boyunca tasarruf edip emekli oldugunun ertesi yili vefat eden tanidiklarimiz oldu.

O yuzden cok da sey yapmamak lazim.
  • cooperr  (15.03.21 07:39:43)
28 yaşındayım. hiç aileden yardım almadan kendi işimi yaptım. bir miktar para kazanınca ev aldım, sonra işler istediğim gibi gitmeyince evi sattım. o noktada paranın emekle değil, ancak sermayeyle kazanılan bir şey olduğunu öğrendim. biraz hayal kırıklığı yaratan bir farkındalıktı açıkçası. şu an gelecekteki iki yıllık giderimi çıkarırsak, net 1 milyon tl birikimim var. büyük bir kısmını kriptoda değerlendiriyorum ancak al-sat yapmıyorum. evim yok, arabam yok. kendi işimi yapmaya devam ediyorum.

  • parcaliham  (04.10.21 20:22:08)