aksam ev bakmaya gidicem nelere dikkat edeyim?

ev sifir.

gunes almasi, ulasim, gurultu vs.. aklima gelenler

sizin aklinizda var mi birseyler?

Kiralik icin mi satin almak icin mi ?

  • c1b2k3  (03.03.21 14:53:37)
yakın civarda cami ve okul var mı? okulların giriş çıkış saatinde gürültü ve kalabalık, her tenefüste çalan zil sesi, bahçede oynayan çocukların bağırış çığırışları rahatsız edici olabilir.
park yeri sorunu var mı?
yakın civarda pazar var mı? alışveriş için rahat olsa da, pazarın kurulduğu günlerdeki kalabalık, trafik, pislik canınızdan bezdirebilir.
hangi cepheye bakıyor? gözlemlerim en ideal cephenin güneybatı olduğunu söylüyor. yazın min, kışın max güneş alırsınız. ısıtma-soğutma masrafınız azalır.
komşularınızın profili. kapıların önünde ayakkabı var mı? 5 çocuklu aileler var mı?
  • halanne  (03.03.21 15:03:10)
yaşanmış olaylardan hareketle:

ev boşken çok geniş görünüyor. odaların sadece metrekarelerini değil, duvar ölçülerini de alın.

mutfakta yeterince dolap var mı? yoksa yenilerini eklemek için yer var mı? dolap deyip geçmeyin, yer kalmıyor. ufak bir masa koymaya yer var mı? mutfakta küçük bir masa özellikle kahvaltılarda çok iş görüyor. benzer bir şekilde tezgah yeterince büyük mü? fırın, ocak, buzdolabı haricinde mikrodalga, kahve makinesi, tost makinesi, robot vs şeyler koymak için yeterince tezgah var mı?

balkon var mı? önü açık mı? manzarası varsa kapanır mı?

yakınlarda market, eczane, kasap, manav var mı? saat kaça kadar açıklar? akşam 9'da ah bir kola olsa da içsem dediğinizde pijamalarla çıkıp alma şansınız var mı?

otopark nasıl? sadece sizin arabanız için değil, misafirler geldiğinde nereye park edecek? her misafir geldiğinde 1km yürütmeyin.

güvenlik var mı? varsa 24 saat mi? geleni içeri alıyorlar mı? benim kayınço bizim evden çıkıyor, yandaki avm'ye gidiyor. geri geldiğinde siteden içeri almıyorlar.

kapıcı yoksa çöp nereye atılıyor? bina temizliğini kim ne zaman yapıyor? leş gibi binada oturmak çok sıkıcı olur. koku yapar.

evin yakınlarında çocuk parkı var mı? aynı şekilde sizin evden çıkıp nefes alabileceğiniz bir alan var mı? şimdi yoksa bile gelecekte işinize yarar.

aidat ne kadar? ısınma nasıl? kira gibi aidat alan siteler/binalar var.

asansör kaç tane ve ne büyüklükte? asansörle eşya taşımaya izin var mı? bir kanepeyi, buzdolabını ya da büyük bir eşyayı 8 kat çıkartmak / çıkarttırmak istemezsiniz.

binada kimler oturuyor? ofis olarak kullanan var mı? binaya giren çıkan belli olsun. herkes girip çıkmasın.
  • co2s2  (03.03.21 15:06:23)
aidatı, demirbaş bedelleri, aidata dahil olan şeyler, ısınma ve suyun nasıl verildiği (sitenin üyeliği var aidata mı dahil yoksa size ait abonelik mi)

otopark yerine de bakmanızda fayda var.
  • roket adam  (03.03.21 15:11:26)
evi alacaksanız, iskanı var mı, bina yönetimi planı kurulmuş mu, yönetici atanmış mı ve çalışıyor mu diye mutlaka öğrenin.

  • malheiros  (03.03.21 15:11:28)
Yan, alt ve üst komşular hakkında bilgi edinme şansınız varsa edinin. Ev dört dörtlük olsa bile komşu dediklerimiz hayatı zehir edebiliyor.

  • jalapeno  (03.03.21 15:13:56)
tesekkurler. ev sifir arkadaslar. satin almayi dusunuyorum.

  • buenosdias  (03.03.21 15:15:47)
Komsulara bak. Git ust komsunun karsi komsunun kapisini cal. Bi tanis bak nasil insanlar.

Bir de ust komsunun karsi komususunun kapisini al sonra bina nasildir komsular nasildir sormak istedim de
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (03.03.21 15:51:43)
ses ve ısı yalıtımı

  • xrated  (03.03.21 16:10:16)
-deprem sonrası mı yapılmış?
-en alt katlarda rutubet sorunu ve ısınma problemi çok olur. dairenin altında başka bir daire yoksa ısıtmak imkansıza yakın oluyor. ben en alt kat daire satın almam yaşamak için.
-en üst katlarda yazın çok sıcak olabiliyor, ve çatı yeni de olsa sızdırma sorunu yaşayanlar çok. eğer en üst katsa ve yine de almak istiyorsanız, bunları hesaba katarak pazarlığınızı yapın derim.
  • gkhncnzdgn  (03.03.21 16:12:20)
komşu +1 taşınmak istememizin temel nedeni neredeyse

  • kablelvuku  (03.03.21 16:19:12)
Ses ve ısı yalıtımı önemli.

Binanın iskanı var mı? İşler ciddiye binerse tapu fotosunu isteyin. İlçe belediyesini arayıp zemin durumunu sorgulayın depreme dayanıklı mı ve iskanı varmı iyice öğrenin.

Cephe ile ilgili genel kanı güney olması yönünde insanların. Ancak ne tam kuzey ne tam güney cephe iyi olmuyor bence. Özellikle duvarlar komple camsa yazları evin içi sera gibi olur klima açmadan duramazsınız. (İstanbul gibi sıcak iklime sahip yerler için geçerli bu görüş. Başka bir şehirse olaylar değişir.)

Cephenizin önü açık mı? Önü açıksa ilerde kapanma ihtimali var mı yoksa hep mi açık kalacak bunlar da önemli durumlar.

İş ciddileşirse apartman yöneticisinin telefonunu alın adamı arayıp sorun böyle böyle almayı düşünüyorum aklımda bikaç soru var diye. Aklına geleni sor.

Bir de emlakçı veya ev sahibi büyük ihtimal size eve bakmaya gelen çok var çabuk karar verin vs gibi şeyler söyleyecek bunlar %90 yalan. Acele etmeyin iyice düşünün.

Yakın zamanda aynı tecrübeleri yaşadım başka sorunuz varsa yazabilirsiniz elimden geldiğince tecrübelerimi aktarırım.
  • nuevo  (03.03.21 17:20:54)
posta kutusunda, zilde falan isimler yazar, fotografini cek. feysten falan stalk yap.

  • durgunfoton  (03.03.21 17:27:13)