nedir bu il ilçe emri?

son 1 senedir twitter'da her gün görmekten gına geldi, netten de baktım bişey anlamadım, öğretmenler bir şey istiyor ama nedir olayı?. ayrı şehirlerde yaşayan çiftler aynı şehre ilçeye atanılmak mı istiyor? neden ayrılar? meb mi durduk yere gönderiyor mesela? öğretmenler mi evlenip sonradan "aman 1 seneye falan kavuşuruz tayinimiz çıkar" diye düşünüyor?

Kaba mantığını anlamışsınız ; Eşler farklı il ve veya ilçelerde iken mazerete bağlı atama çıkıyor , bu çıkış dar kadrolu ve hizmet puanı esası ile yapıldığından çok sayıda olan talep gerçekleşemiyor.

Öğretmenlerde, bakanlıktan norm fazlası kadrolu il,ilçe emri açılmasını istiyorlar ama özellikle batı illerinde norm fazlası öğretmen haddinden fazla durumda olduğundan bakanlık kulaklarını tıkıyor.

Öğretmenlerde aile bütünlüğüne dayanarak kamuoyu baskısı yaratmaya çalışıyor ama görünen yarattıkları baskı ile kalacak zira norm fazlalılığı cidden büyük sorun teşkil ediyor.

Norm fazlası : Öğretmenin branşının kadrosunu herhangi bir okulda dolduramaması ve kısmen atıl durumda kalması (anlaşılabilir olsun diye böyle yazdım)

Neden ayrılar sorusu karışık , ilk atamaları doğu ile ise eş durumundan eşinin olduğu ile gelmeye çalışılır. Eşlerden birisi memur değildir , şark görevi çıkınca aile bütünlüğü bozulur.

Meb durduk yere göndermiyor , zorunlu hizmet adı altında 4 ve6 yıl arasında değişen büyükşehirler münhal alanların dışında görev zorunluluğu işe ilk başladıkları günden itibaren önlerinde hep var.
  • synax  (05.02.21 21:46:48 ~ 21:52:55)