Kedi kısırlaştırma

Bahçede beslediğim bi dişi var. Sanırım kızgınlığa girdi, malesef sokaktaki vahşi erkek kediler peşinde... bahçedeki evinin önünde pusu kurup bekliyorlar. Bir tanesini seviyor gibi ama diğerleri normalde de her gördüğünde kavga ettiği kediler. Sürekli çiftleşme-kaçma halinde. En az 4 kedi devamlı peşinde. Bu şekilde yaşamak çok yıpratıcı ve yorucu görünüyor bana... veterinere kısırlaştıralım mı diye sordum, kısırlaştıralım tabi iyi olur dedi. Erkekler rahatsız etmeye devam eder mi dedim, hayır sıkıştıramazlar hatta bu onlara saldırır dedi.
Sizce ne yapmalıyım? Eve tamamen alma şansım yok(ameliyat olursa elbette iyileşene kadar alırım) Zaten eve aldığımda 2-3 saat takılıp sonra kapıları tırmalamaya başlıyor. Kızgın değilken de böyleydi uzun süre evde durmayı sevmiyor ağaçlara çıkmak istiyor, öyle alışmış.

Şuanda hamile olabilir mi? Bu da kafamı kurcalıyor.

Ne yapmalıyım, bilgisi tecrübesi olanlar yol gösterirse sevinirim.
Teşekkürler.

öncelikle sokak hayvanlarını düşünüp böyle bir girişiminiz olduğu için söylemek istiyorum: İyi ki varsınız!
zaten veterinere götürmeniz gerekiyor. muayenesini yapacak, aşılarını tamamlayacak ki kısırlaştırma işlemine başlayabilsin. aşıları tamamlamadan kısırlaştırmıyorlar. muayene esnasında da hamile olup olmadığı belli olur zaten. iyileşene kadar da bakarım demişsiniz (iyi ki varsınız tekrar <3) o bakım döneminde neler yapmanız gerektiği veteriner tarafından söylenir size. kişisel deneyim: ilginizi esirgemeyin, ameliyat yerini yalamaması için bandajını çıkarmamasına dikkat edin. yeterli miktarda su içtiğinden emin olun. kusmaları ikiden fazla olursa hiç geciktirmeden veterinere götürün.

  • serbest gezen koala  (14.01.21 16:47:10)
Kısırlaştır tabi. Sokakta yaşayan erkek kedilerin kısırlaştırılması önermiyorlar pek survival yetenekleri körelmesin, alan kavgası vs durumlarında kendilerini koruyabilsinler falan diye ama dişi kedilerde bu durum geçerli değil.
Hamile olsa bile bebekleri alırlar, kısırlaştırıp kapatırlar. Tabi hamileliği ne kadar ileri durumdadır ona da bağlı olarak. Veterinerinizle görüşün, uygun bir tarih belirleyin, yaptırın. Operasyon öncesinde kızgınlıktan çıkmasını ya da bazı aşılarının tamamlanmasını beklemek gerekebilir. Tabi sağlık durumu, yaşı da önemli faktörler. Bunları da göz önünde bulundurarak geciktirmeden veterinerinize danışın işte.

  • buff  (14.01.21 16:48:01)
Ne zamandır kızgınlık durumunda? 2 haftalıksa henüz hamile olabilir onda da sıkıntı olmaz. Fakat bebekler oluşmuşsa sıkıntı olabilir. Normalde kızgınlıktaki kediyi kısırlaştırmazlar. Sokak hayvanına aşı falan yapmıyorlar, ben 7 aylık henüz kızgınlığa girmiş kediyi kısırlaştırdım 3 gün daha özenle baktım dışarı bile çıktı sonra. 1 haftada geçiyor tamamen. Boyunluk taktırmayın lütfen.

  • mslny  (14.01.21 17:26:46)
bende var şimdi bir tane. kolunu kırmıştı aptal. onu hallederken kısırlaştıralım da dedim veterinere. 10 gün falan dikiş oluyor. dikişin açılması vs gibi ihtimalleri de sayarsanız (sokak kedileri biraz anasının gözü oluyor bu konularda) 2 3 hafta evde kalacak diye hesap edin. hamile olup olmadığını veteriner söyleyebilir. eve aldığınızda tırnaklarını hafifçe kestirin

  • argent dawn  (14.01.21 18:25:20)
Çok teşekkür ederim cevaplarınız için :)

Tırnaklarını kestiremem, daha önce diş tedavisi yaptırmıştım o zaman da keselim yoksa devam ilaçlarını verirken seni mahveder demişlerdi ama ben razı olamadım çünkü hep ağaç tepesinde gezmek istiyor.

Hamileyse zaten muayenede görürüz dedi veteriner. Zaten hamileyse bebeklerini aldıramam asla, bir kere de olsa doğum yapmasını istiyordum normalde ama baktım çok sıkıştırıyorlar nefes alamıyor çocuk... 2 yaşında falan ama ilk kez böyle oluyor.

@mslny 2 haftadır böyle erkeklerle takılırken altlı üstlü gördüm ama 1 aydır peşindeler. Nasıl baktın sonrasında, her gün içirilecek ilaç falan var mı? Yine papaz olmayalım dfjşj

Bu düzeni gerçekten çözemiyorum... şimdi birlikte olmak için kapısında yatıp nefes aldırmayan erkek kediler bebekler doğunca da onları boğmak için etrafında fır dönüyolar. Bakım konusunda zaten hiçbişey yaptıkları yok. Ulan kediseverim diyorum ama detaylara inince kafama tuhaf tuhaf şeyler geliyor işte. Hiç adil bi düzen değil.
  • megalomaniac  (14.01.21 19:10:00 ~ 19:11:04)
Merhaba, bulundugunuz belediye barinagindan kisirlastirma randevusu alin, veterinerde bin tl civari cunku. Kizginligi 1 haftaya gecer, hamile kalsa bile henuz bebek gibi olgunlasmadigi icin goturmenizde bir sorun olmaz.

  • rumpleteazer  (14.01.21 19:36:10)
2 haftadır kızgınlık başladı zaten, hamile kalmamış bile olabilir. İlaç falan vermedi. Ben olduğu gün ayıldığı gibi eve aldım. 1 buçuk gün hiçbir şey yemedi, yine de yaş mama ve su koydum yanına. İyi bir veterinerse öyle küçük bir noktadan hallediyor ve güzel dikiyor ki uğraşsa bile açamaz. Yine de gözünüz üstünde olsun, dikişi duruyor mu vs kontrol edersiniz.

Valla sormayın o durum fena. erkek kediler şu ara benden nefret ediyor=) dün kız ağaca çıkmış bunlar aşağıda bekliyor, hayvanı ağacın üzerinde besledim o kadar acıkmış ki. Sapıklar sizi diyip kovuyorum=)
  • mslny  (14.01.21 21:39:08)
Belediye barınağı konusunda ben bir ekleme yapayım, evet maddi olarak tercih edilirliği tartışılmaz belki ama özellikle dişi hayvanların kısırlaştırma opreasyonları biraz daha alengirli olduğundan belediyelerde bazen tatsız durumlar yaşanabiliyor.
Yakın tarihte bir arkadaşımın baktığı iki dişi kedi ölümden döndü belediyedeki uygunsuz anestezi uygulaması yüzünden. Eğer maddi gücünüz varsa riski almaya değmez bence, güvendiğiniz kendi veterinerinizde yaptırmanız daha sağlıklı olur.

  • buff  (14.01.21 22:09:09)
Belediyeye güvenmiyorum malesef, hatta veterinerlerin de hepsine güvenemiyorum ama birine çok güveniyorum umarım sorunsuz şekilde çözebiliriz. Sonuçta sokak hayvanı sayılır, kendi tercihi olmadığı halde riskli bir duruma sokuyorum bu yüzden en iyisi olmalı diye düşünüyorum.

@mslny neden peşinde geziyolar ki hala? Kısırlaştırma bunu çözmüyor mu?!
  • megalomaniac  (14.01.21 23:34:22)