Reddi Miras yapmış olanınız var mıdır ?

Babamı kaybettim, 19 gün oldu..
Epey bir borç bırakmış yeni öğreniyoruz..

Eşi Konyada ama Babamın hikametgahı Antalya/Alanya'da..

Babam vefat ettikten sonra bu 19 günlük süreçte bir tek ölüm belgesini aldık onun harici işlem yapılmadı..

İşlemleri eşi yapacaktı ( Babamın 2. eşi) ama henüz gelip de yapamadı..

Süreç nasıl işliyor ? Daha önceki adımları eşi yapmadan biz gidip reddi miras yapabilir miyiz ? 30 gün içinde mi yapılmalı reddi miras ?

Reddi miras kişisel bir olay,tek başına gidip yapabilirsin.3 ay süresi var.tavsiyem gerçekten ne kadar borcu var,ne kadar varlığı var tam öğrenin öyle yaptırın.

  • duptıs  (24.09.20 10:06:03)
3 ay vakti var. asliye hukuk mahkemesine dilekçe verip reddi miras yapabilirsiniz. herhangi bir aksaklığa karşı avukata danışın derim. mirasın %25'i eş, %75'inden çocuklar sorumludur. tek çocuksanız %75'inden, kaç kardeş iseniz ona göre 75'i bölün. o kadar mal ya da borçtan mesulsünüz. mirasçılar bireysel olarak reddi miras yapabilir. eş yapmazsa borçların tamamı, o yapar siz yapmazsanız onun hakları (alacak, borç vs.) size kalır.

  • phonex  (24.09.20 10:08:37)
Teşekkür ederim. Öğrendiğime göre Antalyadan, Alanya Sulh hukuk'a zaten dilekçe ile de başvurabiliyormuşuz. Gidilmesine gerek dahi yok.

  • denizmaniaherif  (24.09.20 10:33:02)
Babanın ikametinin bulunduğu yerde açmana gerek yok, kendi bulunduğun yerden de açabilirsin. nüfus kaydını alıp mahkemeye dilekçe vermen yeterli.

  • lostys  (24.09.20 10:38:15)
Reddi miras yaptıktan sonra bile alacaklılardan size ödeme/borç tebligatları (şimdi tam hukuki adını hatırlayamadım) gelebilir. Size bunları göndermelerine engel değil diye biliyorum. O yüzden tebligat adresinizi mutlaka zaman zaman kontrol edin.

  • malheiros  (24.09.20 10:55:53)
@malheiros

Reddi miras yaptığım halde Borç sebebiyle tebligat gelirse hukuki bir yaptırımı olabilir mi ? Her gelen tebligata cevap vermem mi gerekir ?
  • denizmaniaherif  (24.09.20 11:46:17)
her gelen tebligata süresi içerisinde ilgili icra dairesi nezdinde itiraz etmen gerekli. yoksa kesinleşir. itiraz ediyorum dersin, reddi miras kararını eklersin, o kadar.

  • lostys  (24.09.20 11:54:48)
@lostys şaunda siz yazınca bir bakayım diye arattırdım

e-tebligat diye bir şey çıkmış. ( ki müthiş mantıklı) Oradan yapsam edevlet üzerinden de cevaplayabilirim sanırım..?
  • denizmaniaherif  (24.09.20 11:58:06)
e-tebligat için PTT UETS'ye kayıt olacaksınız (elektronik imzanız varsa site üzerinden yapabiliyorsunuz), daha sonra da UYAP Vatandaş portalına girip, elektronik tebligat bölümlerini (elektronik tebligat adresinizi falan) dolduruyorsunuz. Ancak UYAP'tan o kısmı da doldurunca, PTT UETS'ye tebligatlarınız düşmeye başlar.

Ve hayır, e-devlet üzerinden cevap veremiyorsunuz bildiğim kadarıyla. Ama UYAP üzerinden olabilir belki de, siz avukatsız iş yapmayın zaten. Öyle tebligat gelirse direkt avukata...
  • malheiros  (24.09.20 12:32:41)
@malheiro Teşekkür ederim.

  • denizmaniaherif  (24.09.20 13:44:38)