Youtube'da video yapmayi ne kadar zamanda ogrenirim (ve daha bircok soru)?

Cok komplike seyler degil, mesela şunun gibi bir video: youtu.be

Ya da şoyle (bu biraz daha komplike): youtu.be

2. sorum ise şu: ingilizcem yeterli degil. Turkce seslendirmeli tarih videolari yapsam, ingilizce -ceviri yaptirip- altyazi koysam, yukarida ornegini vermis dugum kanallarla rekabet etme sansim olur mu, yoksa ingilizce seslendirme olmamasi buyuk bir handikap mi olur?

Yani amacim once bir program ogrenip (hangi program, onu da bilmiyorum su an icin), sonra cesitli tarihsel konular -takip ettigim kanallarin ele almadigi konular- hakkinda turkce video, hem turkiye'deki kaliteli bilgi acigini kapamak (sacma sapan seyler izleyen kadar bunlara da heves edecek insanlar vardir), hem de kaliteli ingilizce altyazi ekleyerek dunyaya acilmak.

Nasil sizce? Evet, tabii ki orijinal bir fikir degil. Bir suru de tarih kanali var. Boş alanlar azaliyor giderek ama yine de hatiri sayilir bir izlenmeye ulasacagimi dusunuyorum (birkac yuz bin gibi). Amacim gecimimi buradan saglamak degil. Hem az biraz para kazanmak, hem de kendimi bu yolla tatmin etmek.

Ek soru: youtube'da video yaparken nelere dikkat etmem gerektigini (demonetization yememek icin, hit'i arttirmak icin vs.) taktikleri, ipuclarini nereden nasil ogrenebilirim?

Halihazırda ne kadar şey bildiğinize bağlı. photoshop ve sağlam bir video non lineer editor yazılımı kullanabiliyorsanız hemen başlarsınız. Eğer bu ikisi de yoksa bu ikisini en azından bu basit işler için akıcı şekilde kullanacak kadar öğrenmeden başlarsanız video yapmaya size eziyet olur.
(bkz: adobe premiere) (bkz: davinci resolve) (bkz: lightworks) Mac varsa (bkz: final cut pro)

Voiceover yapmak için basit dahi olsa bir mikrofon alın (örn: boya by-m1) ve azıcık ses işlemeyi de öğrenseniz daha güzel olur (compression, de essing, genel ses dengeleri) Bütçe biraz daha esnekse daha iyileri de alınabilir tabi tak çalıştır pek çok çözüm var. Diğer başlangıç seviyesindeki kanallardan daha ileriye çıkarsınız, youtube yayıncılğında prodüksiyon epey koptu en temelden girenlere içerik ne kadar iyi olursa olsun burun kıvırmalar başladı.

Bi de yayına başlamadan evvel bi kaç video yedekli başlarsanız işe çok rahat edersiniz.

Youtube'da youtube'a başlamak ile ilgili güzel videolar var öneriler içeren. Talking head formatından millet biraz şişti ama çok çok basit bir ışıklandırma ve görece düzgün bir telefon kamerasıyla bile bazen kendinizi gösterseniz daha ilgi göreceği kesin gibi.
  • hedep  (08.09.20 22:27:03 ~ 22:32:08)
Acikcasi ben kendimi gostermek istemiyorum. Bence bu attigim videolardaki gibi animasyonlu anlatim gayet guzel. Cok hosuma gidiyor. Hatta dediginiz gibi bazen anlatici kendisini gosteriyor, ne gerek var diyorum, bosuna ekrana bakiyormusum gibi geliyor, onun yerine anlatirken gorsel de koysa, harita, animasyon vs. yapsa daha yararli olur diyorum. Yani yoksa ha boş ekrana bakmisim, ha adamin/kadinin suratina bakmisim, ayni şey bence.

O yuzden ben de boyle full animasyonlu bir sey yapmak istiyorum.

Maalesef video yapma konusunda hic bilgim yok. Hicbir program bilmiyorum. O programlari ogrenmek icin kac ay harcamam, gunde kac saat calismam lazim? Kac ayda eli yuzu duzgun bir video yapar hâle gelebilirim?
  • hlot  (08.09.20 22:38:14 ~ 22:39:14)
Seslendirme çok mühim,sesin nasıl,mikrofonik mi,lehçen düzgün mü,vurgulamaların nasıl velhasıl çok detay var.benim en çok takıldığım konu bu,recommendten video görüyorum,bir merak bakıyorum sesini kalınlaştırmış,kasıldıkça kasılmış,,vurgulamalar tamamen yanlış.direk kapatıyorum.ben böyle bir işe kalkışacak olsam önce gider seslendirme eğitimi alırım.

  • duptıs  (08.09.20 22:45:17)
İşte siz narrator görmek istemiyorsunuz ama istatistik istiyor diyor. İnsan gözükmeye başlayınca video izlenme süresi net bir şekilde artıyor. (Tabi zorunda değilsiniz tam belgesel formatlı başarılı kanallar da var)

Denemeler yaparak tutorial'ler izleyerek başlayacaksınız, video yapmak için yetkin ne zaman hissedersiniz bilemem.
Bilgisayar kullanma konusunda yetkinliğinize göre bile değişir öğrenme hızınız.

Basit denemeler yaparak başlayın zaten sorular sorular sorular sorular olacak kafanızda bu nası bu niye böyle bu nası çekiştirilir, bu nası şeffaf olur diye :D

Basit bir kaç background birbirine transition ve üzerlerine png olarak imajlar atmayı deneyin ilk etapta bunu yapmanız zaten vakit alacak bunları yaparken de ufak ufak alışacaksınız mevzuya.
  • hedep  (08.09.20 22:51:28 ~ 23:04:24)