Starbucks mcdonalds vs neden yurtdısında daha pahalı

Amerikada 6 dolar mesela bir menü şimdi yemeksepetinden bAktım 32 lira, yanlış hatırlamıyorsam starbuckslar da pahalıydı avrupada. Neden burda daha ucuz?

Bölgesel fiyatlandırma. Çin'de daha ucuz(du bir zamanlar, şimdi bilmiyorum).

  • ejderha kuyrugunun ucunda yanan ates  (08.09.20 21:52:13)
ülkeye göre fiyat politikası+1

  • basond  (08.09.20 21:54:33)
Neye gore kime gore daha pahali ben anlamadim? Daha ucuz degil mi?

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (08.09.20 21:54:49)
kira gideri+ personel gideri bölgesel değişiyor. haliyle bölgesel gelir de değişiyor.

lokal pazar rakipleriyle yarışmak için lokal fiyatlandırmadan daha doğal ne olabilir ki?
  • isminivermekistemeyensuser  (08.09.20 21:55:40)
  • freebird5406_2  (08.09.20 21:56:39)
daha pahalı değil ki, daha ucuz.
burada 6'yı 7'yle çarpınca 32 liradan fazla olması, burada daha ucuz olduğu anlamına gelmiyor.

mcdonalds, burger king dediğimiz şeyi homelesslar falan bile yiyebiliyor yeri geldiğinde abd'de.
6 birim ve 32 birim olarak bakmak lazım.
fastfood'un abd'de bu kadar yaygınlaşmasının nedeni çok fazla ucuz olması zaten.
özellikle mcdonalds gayet pahalı burada.
  • blatta hiberna  (08.09.20 21:57:27)
6 dolar 32 liradan daha ucuz cunku. Kur donusumu yaparak ucuz/pahali kiyaslamasi yapmak dogru olmaz.

  • invictae  (08.09.20 22:04:49)
  • duptıs  (08.09.20 22:07:52)
almanyada mcdonalds da calisan cocuk saatine 15 euro civari aliyor, 100 lira yapar 1 saatlik emek karsiligi, burada 1 gün calistiginda 100 lira kazanamiyor insan.

  • proteus  (08.09.20 23:37:15)
Herkes demis ama denmeyen bir sey daha soyliyim;
Türkiye ile kalitesi ayni değil. Buna örnek olarak asagidaki yaziyi koyuyorum. Yasadigil yerde mcdonaldslar bildigin restaurant gibi.
www.google.com

Her firma daha kaliteli olmayabilir ama bunu gida dedektifinde görürsun. Bazı ürünlerin burada kullanilmasi yasakken misal Türkiye'de degildir vs vs.

Bu arada geçen gün 1 big king menu, bir double cheeseburger menu, 20li nugget, mcflurry (neyse o iste) 30 euro odedim.
  • logisticsmanager  (08.09.20 23:56:44)
İnvictae +1

Kura göre neden düşünüyorsunuz ki? Daha ucuz orada işte.
Orada bir menü 6 dolarmış, burada 6 TL mi bir menü ya da 5 TL gibi daha az bir fiyat mı?

6<32 değil mi, temel matematik değil mi?

Enflasyon, paranın değeri, milli gelir gibi şeylere bakın ilk başta isterseniz.
  • Hallegadola  (09.09.20 01:50:18)
Big Mac endeksi

  • kleider  (09.09.20 02:01:32)