hobi nedir

kitap okumak, müzik dinlemek, film izlemek hobi midir?

ya da basketbol oyamak hobi midir? yilda iki kere oynayinca hobiden sayilir mi yoksa duzenli araliklarla mi yapmak gerekir?

eger hobiyse, basketbol maci izlemek / maclari takip etmek hobi midir?

hobiden ne anliyorsunuz?

Bir şey kafanı dağıtıyorsa hobidir, illa faydalı mantıklı olmasına gerek yok

  • freebird5406_2  (08.08.20 22:41:50)
Hobi, yapmaktan ve ilgilenmekten keyif alınan şey.

Kişinin o "şey" e karşı bir becerisi yoksa veya ilgisi dağılıyor, yitiyorsa "hobi" olamaz. Dolayısıyla farkında olmadan bir emek verme durumu söz konusu dolayısıyla hobi de bir uğraştır, "mantıksız" olması imkansızdır, insan doğasına aykırıdır.
  • Avoiding The Puddle  (08.08.20 22:44:20)
bu konu üstüne daha önce kafa yorduğum için kalıp gibi cevap geliyor, kaynak kaba etim. hobi: kişinin düzenli olarak, boş zamanlarında, zevk amaçlı yaptığı aktivite. yani dört temel noktası var; düzenli olması, boş zamanda yapılması, zevk amacı güdülmesi ve aktivite denebilmesi. sondan başlayayım, aktivite yani aktif bir hareket içermeli televizyon izlemek gibi pasif bir eylemi hızla eliyorum. eğlence dışında bir amacı varsa, para kazanmak veya başka somut bir hedefe ulaşmak için yapılıyorsa eliyorum. boş zamanda yapılması önemli, işin veya okulun gerektirdiği işler hobi olamaz. bir de düzenli yapılması gerekiyor, buradaki düzen sıklığı ifade ediyor ama sıklığı hobiye göre değişir. örneğin doğa yürüyüşü hobinizi hava durumuna göre belki yılda birkaç ay yapabilirsiniz sadece, lakin basketbol potası evin önünde dururken yılda toplam 4 atış yaptıysanız hobileriniz arasında saymayın.

  • ckorkmaz  (08.08.20 22:48:14)
ckorkmaz ne yazık ki tanımın baştan hatalı.

"Boş zaman" dediğin şeyin tanımı ne ? Yani zamanın boş veya dolu olduğunu neye göre tanımlayacağız ? Para karşılığı yaptığımız iş için ayırdığımız zaman (mesai) de bir nevi boş zaman değerlendirmesi olamaz mı ?
  • Avoiding The Puddle  (08.08.20 23:06:37)
O hobi degil bu hobi degil diye diye milleti de delirttiler sonunda.
Sen neye hobim diyorsan o senin hobindir, yilda bir kere de yapsan, sirf eglenmek icin ya da sirf ogrenmek icin de yapsan farketmez. Kitap okumak da hobi olabilir yurumek de. Bana gore oturdugun yerde felsefi dusuncelere dalmak da hobidir.

  • palmtree  (09.08.20 00:29:47)
Hobi bence Turkiye'de yanlis anlasiliyor. Eger "Hobinle ilgili ne yaptin?" sorusuna alti dolu bir cevap verebiliyorsaniz, o hobi icin emek, para ve zaman harcadiysaniz, daha da iyisi bir sey urettiyseniz o hobidir. Yok bos zamanlarinizi doldurmak icin pasif kalarak zaman oldurduyseniz hobi degildir.

Ornegin;

- Basketbol maclari ile ilgili ne yaptin?
- Mac izledim iste, daha ne yapayim?

vs

- Basketbol maclari ile ilgili ne yaptin?
- Avrupa turnuvalarini yerinde izliyorum, NBA oyuncularinin imzali formalarini topluyorum, izledigim maclarla ilgili bir blogum ve maclari yorumladigim bir YouTube kanalim var

Ikinci cevaptaki gibi birisinin hobisi vardir, ilki bos bos mac izleyip zaman olduruyordur sadece.
  • crown  (09.08.20 00:33:07)
Hobi insanın kendisine yakışanı gi....

düzenli olarak tekrarlamak istediğin, yaparken zevk aldığın şeye hobi denir. bazen hobiler yanında bonus getirir. bu bonuslar kimi zaman zihne kimi zaman bedene faydalı olur ve biliriz ki şu hayatta hiçbir şey karşılıksız değildir. peki zihin ve/veya beden gelişimi süresince bizden ne alacaktır?
tabii ki en değerli şeyimizi; zaman...

zaman sözkonusu olunca öncelik sırası belirir. hayatı sürdürmek için bazı eylemleri yerine getirmek gerek, sorumluluk sahibi isen. bu eylemlerden arta kalan zamanı da öncelik sırasına göre doldurursunuz.

tekrarlanan sıralama işlemi hobidir efenim.
  • turbo sadık  (09.08.20 09:05:05)
ckorkmaz +1 turbo sadık +1

bir de ek olarak, o konu hakkında ortalama üstünde bilgi birikimine sahip olabilmek
  • Cinfizz  (09.08.20 14:35:22)