3 katlı basit maske kullanımı

babamı eve kapattık, adam çıkmıyor evden. lakin yine de alışverişe ihtiyacı var. ben alışverişini yapıp, kapıdan bırakıp gidiyorum ama yine de ne olur ne olmaz diye maske takayım dedim. bu basit, muayene yapılırken falan takılan 3 katlı maskelerden alıp taktım.

fakat ben gözlüklü bir adamım. ne zaman maskenin içine nefes versem gözlüklerim buhar oluyor. verdiğim sıcak nefes, maskenin üstünden çıkıp doğrudan gözlüğüme geliyor. önümü göremediğimden iki adım atamadım maskeyle amk.

bi püf noktası mı var? cerrahlar aynı model maskeyle saatlerde ameliyat yapıyor, hiçbiri mi gözlük takmıyor? evirdim çavirdim, içini dışına, altını üstüne, yok olmadı.

nedir bu işin sırrı? şu basit zımbırtıyı bile kullanamadım ya ona yanıyorum.

maske * işe yaramıyor ki? tam tersine virüs yuvası gibi bir şey oluyor. istiyorsanız kaynak da gösterebilirim bin tane. lütfen takmayın.

çok takacağım diyorsanız, gözlüğü sabunlu bırakmanın işe yarayacağını okumuştum. ancak takmayın. lütfen takmayın.

not: *sağlık personeli değilseniz ve hastayla birebir temasta bulunmuyorsanız.
www.who.int
  • allineed  (19.03.20 18:02:05 ~ 18:04:51)
Hocam o maskenin bir kenarında içinde tel olan bölüm var o kısım yukarıda olacak şekilde bağlayacaksın sonra teli de burun kemerine göre bastırıp iyice oturtacaksın. Üst taraf tam kapanıyor böylece. Kenarlardan da hiç gelmesin diyorsan üst bağları da sıkıca bağlayacaksın.

  • glutamin  (19.03.20 18:09:46)
Önereceğim yöntem işe yarar mı emin değilim, ama yine de yazayım.
Nefesinizi hızlıca maskeye verin, daha doğrusu üfleyin (mümkünse ağzınızdan). Evet, önerim bu kadar. Bu yöntemle, soğuk havalarda bisiklet sürerken, ağzımı (hatta yüzümü) kapatan boyunluk gözlüklerimi buhar yapmıyor. Gerçi ben havayı boyunluğumdan geçirebiliyorum, her ne kadar polar kumaştan olsa da. Maskede de işe yarar mı emin değilim.

Not: Ayrıca normal ile sert şekilde nefes vermek arasında sıcaklık farkı da meydana gelir. (“Hohlamak” ve “üflemek” gibi, anlatabildim umarım)
Not 2: Havayı maskeden dışarıya atarken, dudaklarınızın maskeyle yapışık olması gerekir yalnız.
Not 3: Önerdiğim yöntemini korunma yöntemine etkisii (olumlu veya olumsuz) var mıdır, bilmiyorum.
  • kusmakla kusamamak arasindaki ince cizgi  (19.03.20 18:21:39 ~ 19:28:24)
abi şunu anlamıyorum. ingilizcem beni yanıltmıyorsa bu linkte diyor ki: başlık; "medikal maske yeni tip coronavirüsten korur mu? cevap; "öksürük, ateş, nefes darlığı probleminiz varsa maskeyi takın ve sağlık kuruluşunu arayın. bu semptomlar yoksa takmanıza gerek yok, çünkü hasta olmayan insanları koruduğuna dair bir kanıt yok". yanlış anlamışsam düzeltin.

peki bu coronavirüs nasıl bulaşıyor o zaman? bulaştıran, enfekte olan adam ateşi çıkmış öksüre tıksıra dolaşmıyor di mi? yani şu kyk'dan kaçan hacılar mesela ateşli, öksürüklü değiller. yurtdışından gelen yolcular, otobüsten kaçırılan kız falan ateşli öksürüklü değil. madem öksürmeden, ateş çıkmadan bulaştırmıyorsa bunlar niye tehlike oluşturuyor? çünkü tehlike oluşturuyor.

kendini sağlıklı zannederken, henüz virüs taşıdığını kendi bile bilmezken, hani kuluçka falan diyorlar, 14 gün diyorlar bildin mi? o durumdayken bu virüs bulaşıyor. ben mi yanlış biliyorum?

ben iş gereği ben evde duramıyorum, evde kalamıyorum. illa çıkıp mükelleflerime gidiyorum, çarşı pazar içindeki dükkanlara, kaç kişinin çalıştığı fabrikalara giriyorum, insanlarla muhatap oluyorum. nispeten gencim, 41 yaşındayım. çok uzak olmasam da risk grubunda değilim, kaparsam atlatabilirim.

ama 84 yaşındaki babacığım evde. o bir yere çıkmıyor. ama benim adam açlıktan ölmesin diye en azından alışveriş yapıp adama götürmem lazım. götürünce bi merhaba naber iyisin di mi falan demem lazım. tokalaşıp sarılmasam da, ağzının içine girmesem de yakınına yaklaşıyorum ve yaklaşırken de "acaba ben bu virüsü kaptıysam ve henüz belirti vermediği dönemindeysem, aldığım nefesten, yanlışlıkla tıksırmamdan virüs kapmasın istiyorum.

bunun için bu cerrahi maskeyi taksam, adamı benim potansiyel olarak taşıdığım ihtimaline karşı virüsten korumuş olmaz mıyım? yoksa nasıl olsa linkteki teyzenin dediği gibi ateşim yok, öksürmüyorum diye gidip doya doya sarılayım mı adama?
  • kibritsuyu  (19.03.20 19:46:28 ~ 19:46:43)
ben sağlık personeli değilim, kendi mantığımla ilerliyorum, bu nedenle şu yazacaklarım da öyle değerlendirilsin. yarın bir doktor gelip tam tersini söyleyebilir ama benim inandığım corona dinim şöyle;

14 günlük bir kuluçka süresi var evet ve semptomlar bu süre dahilinde ilerliyor. ateş varsa test yapıyorlar çünkü hem testler çok az, hem de korkan insan çok fazla. bu süre zarfında sen öksürüp ağzını kapamadığında (toplu taşımadaki amcalardan teyzelerden bahsediyorum), virüsü yayıyorsun.

sen toplu taşımada 348203 saat geçiriyorsan evet bence enfekte olursun ve maske takman lazım. bu hastaya bakıyorsun kapsamına girebilir. ancak sanıyorum ki adam suratına hapşırmadığı takdirde (yani elinle bi yeri tuttun ve buraya daha önce adam hapşırdı, öksürdü ve sen elini ağzına burnuna soktun?) maskeye gerek yok.

yine de maske taktın, bilmem kaç saat veya dakika sonra maskeyi dikkatlice imha etmek gerekiyor. sokakta bir kadın gördüm, indirdi maskesini, burnunu temizledi ve geri taktı. noldu, abla elini burnuna götürmüş oldu ve olay sonunda sahip olduğu el, virüslü.

benim corona dinime göre.

ben 29 yaşındayım, annem babam 60 küsürlü yaşındalar. ayrı evlerde yaşıyoruz ve ben onlarla görüşmüyorum. çünkü biliyorum ki onları hasta edebilirim ve şu an onlara bakacak hastanelerde yer yok. hasta edeceğim zaman da gelecek, herkes hasta olacak. ancak bu süreci iyice uzatmalıyız ki, hastanelerde annelere babalara yer olabilsin.

benim de daha geçen gün homeoffice oldu işim. ancak gitmemek gerekiyor. geçen haftasonu bütün arkadaşlarım sanki il dışından gelmişim gibi bana sarılmak istediler. işin korkunç yanı herkes birbiriyle sarıldı öpüştü. bunlar da 30'lu yaşlardaki nesil.

"üzgünüm, corona var."

çok basit aslında, kimsenin de bunu yadırgayacağını sanmıyorum. başka yere gidince eller hep yıkanmalı, 2 metreden daha fazla yaklaşılmamalı, ortam hep havalandırılmalı. yurt dışı kontağı varsa asla asla gidilmemeli.

babana çok selamlar, ancak yanına 2 metreden fazla yaklaşma lütfen. böyle bir risk varsa evet evin içinde takılmalı maske ve dediğim gibi onun süresi araştırılıp maske imha edilmeli. ben gerçekten annemi babamı düşününce gözlerim doluyor. evet sende virüs olabilir ve ona bulaştırabilirsin. zaten böyle olmadı mı italya? önlemler için çok geç olduğunda yapacak hiçbir şey olmuyor maalesef. gerçekten umreden dönenlerden sonra olduğuna inanıyorum bütün bu sorunların.

umarım hepimiz sağlıkla bugünleri atlatabiliriz.
  • allineed  (20.03.20 09:17:58 ~ 09:19:12)
Sürekli maske takmak bir işe yaramıyor, ve hatta takarken maskeye dokunursanız maskedeki nemin de sayesinde virüs edinmeyi kesin hale getirebiliyorsunuz.
Kendinizden emin olamayacağınıza göre, içinizin de rahat etmesi için, babanızın yanına giderken takın ve sonrasında hemen atın derim ben.

  • cursor  (20.03.20 10:32:23)
gözlüğün buğulanması ile ilgili tel detayı yukarıda söylenmiş. maskeyi olması gerektiği gibi yüzünüzle arada boşluk kalmayacak şekilde taktığınız zaman böyle bir sorun yaşamazsınız. hava maskenin içinden değil de etrafından geçebiliyorsa aynı boşluktan virüs de içeri girebilir dikkat edin.

maske kullanımıyla ilgili bir kaç şey söylemeye geldim ben esas olarak. hasta veya sağlıklı bütün insanlar "olması gerektiği gibi" tüm detaylara riayet ederek maske kullansa dünya daha güvenli hale gelebilir elbette fakat maskeler tek kullanımlık ve her kullanımda sadece bir kaç saatlik ömrü var. herkes 3-5 tane alsın döne döne kulansın gibi bir şans yok ve bu yüzden de kaynak sınırlı. tüm hastanelerde maske krizi mevcut şu an. ayrıca el yıkamak gibi zaten her daim yapılması gereken bir olayı virüsten korunma önlemi olarak bile uygulatamadığımız insanların maskeyi kullanabilmesi mümkün değil. evet maske yüze takıp geçilen bir şey ama göründüğü kadar basit değil ve yanlış kullanımda hiç maske kullanmamaktan daha tehlikeli hale gelebilir. düzgün bir el hijyeni olmadan maske kullanmanın hiç bir anlamı yok örneğin. tüm otoritelerin zaruri durumlar haricinde maske kullanılmamasını önermesinin nedeni bu 2 durum aslında. covid için konuşursak şu an maskenin birinci kullanım amacı hasta veya hastalık şüphesi bulunan kişilerin damlacık yaymaması. densizin biri gelip suratına öksürmediği, hapşırmadığı, tükürmediği sürece rutin eylemlerde (yolda yürürken mesela ya da özel araçta tek başına yolculuk yaparken) sağlıklı kişiyi koruyacak bir etkisi yok. ha siz işiniz gereği farklı farklı insanlarla yakın mesafeden iletişim kuruyorsanız risk altındasınız demektir ve o zaman konuşurken vs. yayılacak damlacıklara, tükürüklere karşı önlem olarak maske kullanmakta fayda var. tabi maske kullanmanın detaylarına dikkat ederk. şüpheli veya hasta kişilere evde bakanların, her an hasta ile karşılaşma olasılığı bulunan sağlık çalışanlarının kullanması zaten zaruri.
  • nrmnm  (20.03.20 10:50:22)
Genel olarak gerek yok deniyor ama...

Genc insanlarin bu virusu hafif atlattigi hatta hic belirti vermeden sadece tasiyici bile olabildigi biliniyorsa..

yasli bir insani korumak amacli onunla iletisim kurarken maske ve eldiven takilir bence.
  • Sahikaa  (20.03.20 13:46:20)