iyi ingilizce bilmek diyince siz ne anliyorsunuz

biz mesela bir görusmeye gidiyoruz. cocugun egitimi de fena degil. iyi okumus etmis aslinda. sirkette yabanci yoneticiler var, onlara da böyle anlatirsin diyoruz. toplanti vakti geliyor veya makineyi tanitacak diyelim; konusamiyor. biz tercune etmek durumunda kaliyoruz o kisi takilinca.

oncesinde ise bu konusamayan kisi "ingilizcem iyi/gayet iyi. italyanca/fransizca/almanca ogrenecegim" vs diyor. burada da bazen goruyorum. ingilizcem iyi seviyede, x dilini nasil ogreneyim deniliyor. bu kisiler telefon acip dunyanin herhangi bir yerinde ana dili ingilizce olmayan bir kisiyle konusup herhangi bir problemi cozebiliyorlar mi? bana cok tirt gibi geliyor artik.

senin ne isine yarayacak bu bilgi derseniz, bi isime yaramayacak. yalnizcs merak ettim nedir bu ikinci ucuncu dil sevdasi diye. iyi ingilizce bilmek sizce nedir?

Üçüncü dil bilen biri olarak kesinlikle söylediğine katılıyorum. "Rahat olarak" akıcı Ingilizce konuşabilen, diyalog kurabilen, karşısındaki ile iş veya arkadaşlık açısından bağ kurabilen, kelimeyi bilmiyorsa bile tarif edebilen kimse Ingilizceyi iyi biliyor demektir. Çok iyi derecede Ingilizce bilmeden de üçüncü dili öğrenmenin bence hiç bir manası yok. İdare eder Ingilizce + almanca bileceğine sadece çok iyi Ingilizce bilsin yeter.

Rahatlık kısmını da özellikle vurguluyorum, öyle durup dururken Ingilizce konuşurken heyecanlanıyorsan kendine güvenmiyorsun demektir, bu da kabak gibi belli oluyor, bence iyi Ingilizce konuşmanı engelliyor.
  • roket adam  (19.11.19 14:23:53 ~ 14:24:39)
Onu bilemem ama iyi ingilizce konuşan, yabancılarla toplantı ve sunu yapan arkadaşlarımın hepsinin türkçesi çok iyi ben onu gözlemledim.

  • bahoho  (19.11.19 14:27:06)
Günlük dilin yanı sıra olası bir durumda ana dili ingilizce olan birisiyle tartışabiliyorsa ve/veya sıradan bir insana ders anlatabiliyorsa ingilizcesi iyidir derim.

Türkiye'de herkesin ingilizcesi native ama konuşabilen çok az. Bu artık eziklik psikolojisinden mi yoksa kendi reklamını yapmaya çalışmak mı bilmiyorum ama sonrasında ortaya çıkınca hem güven kaybettiriyor hem de insanın kalitesini sıfırlıyor bir anda.

Ben bulunduğum ülke nedeniyle dünyanın her yerinden gelen öğrencilere ingilizce ders veriyorum, sunum yapıyorum, bana sorsan İngilizcem eh yani fena değil, idare eder derim.

Bu arada aksana çok takılıyor Türk insanı. Çok havalı British aksanı ile sadece "What is your name" demektense, Türk aksanı ile patır patır konuşun. Ben yıllardır eğitimlerimi Almanca, İngilizce, Fransızca alıyorum dolayısıyla aksanım da ona göre şekillendi ama doğal olarak bazen Türk aksanı oluyor. Pre-intermediate arkadaşlar dalha geçmeye çalışıyorlar benimle. Öyle yapmayın siz. Moral bozmadan devam edin.
  • fxinturevi  (19.11.19 14:30:19)
"Iyi ingilizce biliyorum" lafini her zaman cok iddali bulmusumdur. Hicbir zaman cikip bunu soyleyecegimi sanmiyorum. Kalkip cok iyi Turkce biliyorum bile diyemem kalki ki ingilizcem "cok iyi" diyeyim.

Bana sorarsan "iyi ingilizce biliyor" diyecegim kisiler siyesetcilere, cesitli konusmacilara simultane ceviri yapanlardir. Bu insanlar hakkaten o dili iyi biliyor diyebilirim ben. Es zamanli ceviri yapmak bambaska bir olay. Tukcesi de cok cok iyi olmasi lazim bunu yapanin ayrica.
Bir dili iyi biliyorum diyebilmek icin o dilde olan yazili sesli hicbir seyde hicbir sekilde bir sorun yasamiyor olman lazim. O dili konusan kisilerle her turlu derin sohbete girebiliyor ve bunda en ufak bir sikinti yasamiyor olman lazim. "Gayet iyi ingilizcem var" cok iddaali.
  • stavro  (19.11.19 15:23:22)
Benim İngilizcem B2 seviyesinde (speakingim belki A1 bile olabilir) ama cvlerinde İngilizce seviyesine "iyi" yazan tiplerin çoğunun beginner bile olmadığını gördükten sonra ben de çok iyi yazmaya başladım.

  • jeanvaljean21  (19.11.19 15:44:54)
@bahoho +1.

Kendi anadilini iyi konuşamayan, sonradan öğrendiği yabancı dili de iyi konuşamıyor.

Bir de, anlattığınız durum için asıl problem dil değil, kendine güven ve rahatlık bence.
  • franz kafka  (19.11.19 15:50:33)
ingilizcenin iyi olması çatır çatır konuşmaktır. ondan altı kem küm abartıdır. sen istediğin kuralı bil. anlıyorum ama konuşamıyorum diyorsan yoktur o dil.

  • mikahakkinen  (19.11.19 16:45:22)
Stavro+1
Devlet kademesindeki insanlara Simültane tercüme edenler, her türlü derin sohbete girenler ve bir dergiyi kitabı gazeteyi rahatça okuyabilenler.

Bahoho+1
Kendi dilini çok iyi bilmeyen/akıcı konuşamayan biri yabancı dili de bilemez/konuşamaz. Biraz çalışkanlık, azim, yetenek, sosyallik de işin içine giriyor. abd de doğup büyüyen 35 yaşında birisi, robert kolej mezunu olup üniversite için türkiyeden abd ye giden bir türk ten daha kötü konuşabilir çünkü bahsettiğim kriterler de önemli. Robert kolejde ingilizce gazete çıkarmıştır hep okumuş sunum yapmıştır ama diğer arkadaş abd de doğup büyümesine rağmen kendini ifade edemeyen biridir konuşamaz.

Fxinturevi+1

Türkiyede çok uzun yıllardır saçma sapan bir akım/furya başlamış ve hala aptalca bu fikri savunanlar var. Amerikan gibi ingilizce konuşmak ya da İngiliz gibi ingilizce konuşmak. Aksana/şekile önem veren bu insanların çoğu inanın bir İngiliz yazarın kitabını ingilizce okumaya çalışmamıştır. Türk gibi ingilizce konuştuğunuzda dünyanın hiçbir yerinde aşağılanmıyorsunuz ki zaten sizin amerikan gibi ingilizce konuşmanızın onların gözünde bir getirisi yok.

İngiltere nin kuzeyindeki insanlar güneylileirn dili, güneyindeki insanlar kuzeyin dilini tuhafsıyor. Komple İngiltere birleşip bu sefer iskoçların İngilizcesi ne bok atıyor. Dünyada aksan hiçbir zaman homojen olmadı. İngiltere nin içinde bile kuzey güney aksan farklılığı var. Abd zaten bambaşka.

Ayrıca izlediğim filmi tam anlıyorum diyen insanların çoğu anlatılmak isteneni anlıyor. Bir Türk olarak Türkçe film izlediğinizde bile karakterlerin kısık sesli konuştuğu biçok yeri kaçırırsınız. Ama eğer İngiltere ya da abd de 3-5 yıl yaşarsanız onların içinde kendi deyimlerini şakalarını kültürünü tam anlarsınız hatta bölgesel aksan farklılıklarını da öğrenmiş olursunuz
  • santiago  (19.11.19 17:26:23 ~ 17:49:47)
iyi ingilizcem var diyorum soranlara. arkadaşlarımla ingilizce konuşuabilirim rahatça, yalnız günlük konular değil teknik bilimsel düşünsel konularda da, ingilizce spesifik bir konuda ingilizce kaynaklardan araştırma yaparak 10000 sözcük yazı yazabilirim, sunum hazırlayabilir ve sunabilirim, ingilizce espri yapabilir yapılan espriyi anlayabilirim. şiir okuyup anlayabilirim. benzeri olmalı bence.

  • inekadam  (19.11.19 19:24:27)
Gündelik sohbette konuşulanı ya da yazilani yüzde doksanbes falan anlayan derdini tum zamanları değil de basit olanları kullanarak anlatabilen kişiye (bi arkadaşım ekolü) anadili ingilizce olanlar ingilizcen gayet iyi diyor. Gerçeği söylediklerini kibarlık etmediklerini iddia ediyorlar ama yalan mı söylüyorlar bilemem. :)

  • nick dedigin  (19.11.19 23:20:40 ~ 23:25:53)
yazı ve konuşmam akıcı, iki dil arasında geçiş yaparken duraksamıyorum, ya da mesela bilmediğim bir konuda elime metin geçtiğinde korkmuyorum - galiba bu bence iyi ingilizce. native level tabii ki, değilim. diğer yandan ben de ingilizce konuşması gerektiğinde sürekli duraksayan ama takımın geri kalanından daha akıllı olan iş arkadaşıma için için kızıyorum.

  • e haliyle  (20.11.19 00:19:40)
ingilizce romani okuyup anliyorsan biliyorsundur.
ama ingilizce ogretmek amacli olan 50 sayfalik romanlari kastetmiyorum, harry potter'in ingilizcesi mesela.

  • baldur2  (20.11.19 00:44:34)