Bilgisayar ile ilgili tuhaf bir sorun...

Elimde 5k ekranlı 27inç imac var. Bu imacı iki senedir sorunsuz bir şekilde kullanıyordum, iki gün önce bilgisayarı açtığımda aşırı derece yavaş çalıştığını gördüm, bazı programlar 15 dakikada açılıyordu. İlginç olan şey ise apple’ın kendi default programları normal açılırken diğer programlar çok yavaş açılıyordu, vlc bile 7-8 dakikada açılıyor ve sağlıksız bir şekilde çalışıyor. Ben de bilgisayarı alıp servise götürdüm ama serviste bilgisayarı açtılar gayet normal bir şekilde çalışıyordu, arkadaşlarımın evine götürdüm onlarda da gayet normal çalışıyordu, kapıcının evinde açtım bilgisayarı orada da gayet normal çalışıyordu fakat benim evimde yine eskisi gibi çok ağır çalışıyor bazı programlar hiç açılmıyor.

Bu durumda evdeki elektrik akımında bir sorun olabileceğini düşündüm ve voltajı sabitlesin diye regülatör satın aldım ama hiç fayda etmedi. Evdeki voltajı ölçtüm 236 çıktı. Bütün değerler normalken evde regülatör varken bilgisayarım aşırı yavaş çalışıyor. Kapıcının evi ile benim evim arasında bir dakikalık mesafe var, orada çatur çutur çalışıyor benim evde word’ü 12 dakikada açıyor.

Bu durumla daha önce karşılaşan oldu mu? Çözüm önerileriniz nelerdir?

Evdeki internetin fişini çekip denesen bir de, belki nete bağlanınca bir şey yapıyordur arka planda.

  • John Bloor  (07.11.19 13:57:03)
Apple teknik desteğe sorun. Ekran paylaşımından görsünler, o şekilde bir fikir yürütebilirler.

  • heritage  (07.11.19 14:42:26)
Sorunun sıcaklık olma ihtimali var mı? Evde aşırı ısınacak bir ortamda çalışıyorsa (güneş geliyordur, ne bileyim hava kanalları kapalıdır) throttling yapıyor olabilir.

  • roket adam  (07.11.19 15:04:52)
evdeki elektrik ile alakası olamaz.

  • orpheus  (07.11.19 16:03:09)
bir süredir benim de iş yerindeki bilgisayarda benzer bir durum yaşanıyordu. kaynak kullanımına bakıyorum her şey normal. pek hızlı olan bilgisayar saçmalıyordu resmen. sonra bilgisayarın usb portlarından birinde şarja takılı bir mobil modem vardı vınn, onu çıkarınca tak diye düzeldi. demem o ki, enerji tüketen bir cihaz bağlıysa usb ile onu bir çıkarıp deneyin. muhtemelen diğer lokasyonlarda bu tür bir cihaz bağlamadığınız için normal çalıştı.

  • givemesomesubstance  (07.11.19 17:33:37 ~ 17:34:34)