En enerji veren kahve türü hangisidir?

Americano, espresso, cappuccino, latte gibi türler arasında diğerlerine göre en zihni açan ayakta tutan enerji veren?

Espresso. Hele dubleyse nam nam.

  • kitik  (24.09.19 15:37:23)
Filtre kahve.

  • angelus  (24.09.19 15:41:26)
Olay kafeinde hangisinde espresso çoksa odur.

Americanoya double shot espresso atıyorlar. Diğerleri tek shot muhtemelen.
  • aziz dostum jack  (24.09.19 15:41:28)
Teknik olarak kahveler tek basina enerji vermezler, zira iclerinde herhangi bir besin kaynagi yoktur. Haliyle ATP ye cevrilecek bir bilesen icermezler, ama enerjiden ziyade, icindeki kafeinden dolayi uyku acacak sekilde mental alertness saglar.
Bu baglamda Black Eye isteyebilirsin, espresso ustune filtre kahve, icmesi zordur, carpinti yapar, dikkatli tuketmek lazim.

  • skulldragon  (24.09.19 15:45:50)
sade filtre kahve..

kalorisi düşük enerjisi bol.. bisiklet turlarımın da vazgeçilmez içeceği :)
  • strobist  (24.09.19 15:47:00)
Americano: 1 shot espresso + su
Latte: 1 shot espresso + süt
Cappuccino: 1 shot espresso + süt ve bol süt köpüğü

Hepsi de espresso yani. Sütte tabi laktik asit var. Yorgun hissettirebilir. Zihni açan da malum, kafein. Kahvede var.

İlacınız: double espresso yahut 3 shot espresso.
  • dilemma of subscribtionability  (24.09.19 15:47:12)
Kahve enerji vermez, kafein etkisi o. Dolayisiyla kafeini bol olandan iceceksin.
yukarida teknik acidan aciklamis arkadas gerci.

  • stavro  (24.09.19 16:08:47 ~ 16:09:16)
Double shot espresso alın gitsin. ama enerji vermez. uykunu açar.

  • megacracker  (24.09.19 16:34:13)
Konuyla ilgili mink bir açıklama yapayım. Şimdi esspresso da içsen americano da içsen filtre kahve de içsen neticede bunların hepsi Brezilya'daki Kolombia'daki aynı kahve ağacının çekirdeklerinden yapılıyor, son kullanıcı için sadece çekirdeğin çekilme ve yapım şekilleri farklı o kadar, kahvenin kafein oranı, harman çekirdekleri saymazsak, tamamen kahvenin ne şekilde hazırlandığıyla alakalı bir durum, o da kendi içinde demleme kahveler ve esspresso bazlı kahveler olarak ikiye ayrılıyor. Demleme kahveler demleme işlemi nedeniyle her zaman daha yüksek kafein oranına sahip oluyorlar, yani kahve çekirdeği makul oranlarda ne kadar uzun süre demlenirse, kafeinin suya geçmesi, haliyle kafein miktarı ve uyarıcılığı o kadar yüksek oluyor, filtre kahve ya da diğer demleme kahvelerin kafein oranı bu nedenle daha yüksek. Ha mesela espresso küçük boyutlu tüketilen bir kahve ama onun için kullanılan kahve çekirdeği miktarı da filtre kahve ya da diğer demleme kahvelerle kullanılan kahve çekirdeğiyle aynı oranda oluyor genelde, buna rağmen basınçlı suyla hazırlandığı için aynı miktardaki filtre kahveye göre yarı yarıya kafein miktarına sahip, zira basınçlı suyla hazırlanan kahvede kafein daha fazla geçemiyor suya, haliyle uyarıcılığı da yarı yarıya denilebilir bu anlamda. Ha ben iki tane esspresso içerim dersen o farklı tabii, miden kaldırabiliyorsa zevk alabiliyorsan sorun olmaz ya da büyük boy americano içerim dersin içine yine çift shot esspresso atarlar yine kafein oranı yükselir, böyle böyle manipülasyon yolları da var tabii.

  • angelus  (24.09.19 16:41:55)
cold brew

  • Goldstein  (24.09.19 17:08:31)
ristretto

  • zombi  (24.09.19 17:10:29)
Filtre. Sade

  • Delay Fuze  (24.09.19 18:29:26)
Cold brew +1

  • primetime  (24.09.19 18:35:03)
bana damla sakızlı türk kahvesi enerji veriyor sanırım uyukumu açıyor belki ondan. geçenlerde öküz gibi gezerken kahve dünyasında bundan içtim hiç gezmemişim gibi oldum birden.

  • for day to break  (24.09.19 18:45:37)
(Bkz: Bulletproof coffee)

  • sys coyg  (24.09.19 19:25:50)
Filtre kahvedeki kafein miktarının daha fazla olduğunu yazacaktım ama @angelus güzelce açıklamış.

  • gzg  (25.09.19 11:48:01)