yokus asagı hafif frene basarken debriyajdan cekince stoplar mı?

arkadaslar yokus asagı hareketli araçta frene hafif basarsak ve vitesi 1'e veya 2'ye getirip debriyajdan cekersek araba stoplar mı stoplamaz mı? debriyajdan cekerken frene bastıgımızı varsayıyorum ama arac yokustan dolayı hareketli. mantıken araba hareketli oldugu icin frene bassak da stoplamaz gibi gelmisti, ama bugun denedigimde stopladı. deneyeniniz veya fikriniz var mı?

gazdan da çektiniz mi ayağınızı?

  • Tears of Devil  (17.09.19 20:44:19)
evet gaza basmıyodum hafif frene basıyodum

  • s0phiesw0rld  (17.09.19 20:45:40)
Viteste olduğu icin stoplar. Yokuş asagi yukarı saga sola farketmez

  • billythefridge  (17.09.19 20:47:16)
hızınıza bağlı çok yavaş iniyorsanız araç stop eder ama 5 ile falan ya da 10 ile iniyorsanız araç stop etmez.

  • turbo sadık  (17.09.19 20:47:38)
@billythefridge

frende oldugu icin demek istediniz herhalde

@turbo sadık ile farklı dusunuyorsunuz o zaman
  • s0phiesw0rld  (17.09.19 20:48:52 ~ 20:50:37)
stoplar. ayağınızı gazdan çektiğiniz anda araba rölantiye inmeye çabalar, ama yokuş onu yüksek devire zorlar. e gaza basmadığınız için yüksek devre yeterli benzin gitmiyor pistonlara? motora durmaktan başka çare kalmıyor...

  • Tears of Devil  (17.09.19 20:51:47)
Düz yolda 1. Viteste arabayı normal kaldır sonra bırak rölantide ilerlesin. Diyelim 8km/h ile gidiyor bu şekilde. 1. Viteste bu hızın altına düşmedikçe araç stop etmez. Ya da aracın rölanti devri 800 ise herhangi bir viteste 800ün altına düşürmezsen motor devrini araç stop etmez.

  • reactionic  (17.09.19 20:55:39 ~ 20:56:20)
@Tears of Devil

tesekkurler, peki yokus asagı giderken gaza ve frene basmazsam ve vitesi 1'den 2'ye alırsam debriyajdan cekince stoplamıyor. bu durumda da gaz vermedigim icin rölantiye gitmis olmuyor mu?
  • s0phiesw0rld  (17.09.19 20:56:17)
Araç vitesteyken motor tekerlekleri çevirebildiği gibi tekerler de motoru çevirebilir. Bu yüzden yokuş aşağı gaza basmadan araba hızlandıkça vites büyütebilirsin.

  • reactionic  (17.09.19 20:59:14)
@reactionic

sagolun, anladıgım kadarıyla onceki mesajda da yokusta frene hafif basarsam dahi aracın stop etmeyecegini belirtmissiniz?

@cooperr

siz de frene basarsam dahi stop etmez diyorsunuz yokusta
  • s0phiesw0rld  (17.09.19 21:02:29 ~ 21:04:15)
yokus asagi 1. veye 2. viteste stop ettiremezsin eger aracta bir ariza yok ise. 3'de bile zor eger arac asiri yavas bir sekilde ilerlemiyorsan. stop eder diyenlerin duz vites kullanabildiklerinden supheliyim..

  • cooperr  (17.09.19 21:02:45)
Motorun devrini çok düşürmezsen stop etmez. Beşiktaş, Şişli'de frensiz inemeyeceğin yokuşlar var. Freni bıraktığın anda 1. Viteste dahi araç birden hızlanır buralardaki yokuşlarda. Yokuş her zaman viteste inilir. Araç stop eder diye sakın boşta inmeye çalışma.

  • reactionic  (17.09.19 21:07:26)
@s0phiesw0rld

tekerlekler donuyorsa 1. ve 2. viteste stop etmez yokus asagi eger rolantide bir sikinti yok ise, stop ediyorsa aracin rolantisinde problem vardir. frene basiyor olman fark etmez. zaten yokus asagi viteste inmek lazim, o yuzden anayollarda dik bir yokus ciktiktan sonra "ciktiginiz viteste inin" tarzi tabelalar vardir.

benzin tasarrufu icin kamyoncular falan inerken bosa alir, ona da peygamber vitesi denir, butun yuku frenlere bindirisin o da tavsiye edilmez. bu muhabbet uzar gider..:)
  • cooperr  (17.09.19 21:20:53)
benzin tasarrufu ve boş vites diye kafalarda yanlış algı oluşmasın arabalarda siz viteste giderken daha az yakarsınız. yani boşa almanın hiçbir faydası yoktur. bir örnek daha araç camlar açıkken camların kapalı olup klimanın açık olmasından sürtünme sebebiyle daha fazla yakar.

daha önce söyledim yine söylüyorum hareket eden araç 1300 devir ortamanın altına düşmez ise stop etmez. hele ki dizey ya da yüksek motor hacimli ise hiç hiç stop etmez.
  • turbo sadık  (17.09.19 21:24:49)
yokus asagi/yukari/duz farketmez. frene basip basmaman da fark etmez. eger arac belirlir bir hizin ustundeyse vitesteyken arac stop etmez. onemli olan aracin hici ve hangi viteste oldugu. tekerlerin donme hizi ve vites orani, motorun krank milinin donus hizina yetisiyorsa arac stop etmez, eger tekerlekler daha yavas donuyorsa arac stop eder.

  • crucio  (17.09.19 22:25:59)
hafif frene basili giderken stop etmez,

ama her vitesin bir hiz araligi var, ve o araliklarin araligin altinda kalirsa stop edebiliyor

mesela, 2. vitesle yokus iniyorum ayagim frende ve hafif basiyorum, araba stop etmiyor
ama ayni sekilde 3 ile inerken ayni baskiyla fren yaparsam stop edebilir

o ince cizgiyi zamanla anliyorsunuz
  • exlibris  (17.09.19 23:25:44)
Stoplamaz. Ayagini lap diye kaldirmissindir debriyajdan, o yuzden stop etmistir.
Ya da cok asiri yavassindir 2 ye atip debriyajdan cekmissindir.
Ya da frene fazla basmissindir, yani araci durma noktasına getirecek kadar.
Yani stoplamaz normalde arac hareket ediyorsa. O kadar yavasken frene basılı tutarak vitese gecmemen lazim zaten.

Ayagini frenden cekip akabinde debriyajdan cekersen daha yumusak bir geçiş olur, o kadar dusuk hizda ayagini frenden bir an icin çekebilirsin zaten rampa asagi da olsa.
Bos bir rampadan asagi denemeler yap, alisirsin o ayara kolayca.
Birden kaydirip hemen önündeki araca vurmamis olursun.
  • stavro  (17.09.19 23:41:50 ~ 23:43:36)
buna genel geçer bir cevap vermek mümkün değil. frene "hafifçe" bastığında hiç etkisi de olmayabilir, bütün fren gücünün yarısı da uygulanabilir - araçtan araca değişir.

"yokuş aşağı" - ne kadar yokuş aşağı? el freninin kesmediği yokuşlar var, stop etmeyi geçtim duran arabayı çalıştırırsın istersen.

ki üstüne hareketli demişsin, ne kadar hareketli olduğu da önemli.

crucio'nun cevabı en doğrusu. kalan herkes bir şeyleri varsayarak cevaplamış bana göre.
  • celeron 300a  (18.09.19 00:34:34 ~ 00:35:22)