Linux kullanıcıları buraya...

1. Hangi dağıtımı ve masaüstünü kullanıyorsunuz?

2. Ne amaçla Linux kullanıyorsunuz? (Programlama, tasarım, ofis, vs...)

3. Linux üzerinde en çok kullandığınız uygulamalar nelerdir? (En az 5 tane yazmaya çalışalım)

Maksat birbirimizden bir şeyler öğrenip ufkumuzu genişletmek... Teşekkürler...

sunucumda centos 7 var, evde geçen haftaya kadar manjaro kullanıyodum sanal makine vs çok uğraştırdığı için windows yükledim geriye. kullandığım 5 program standard windowsdakinin aynısı firefox, discord vs

  • nahtoderfahrung  (18.08.19 11:02:21)
Debian xfce kullanıyorum. Linux masaüstü için hala çok kötü. Özellikle Gnome tam bir facia ekran takılmaları, yavaşlık. Yazılım için vscode ve docker kullanıyorum. Tabiki hayaller mac pro 13

  • demirKamil  (18.08.19 12:21:15)
uzun süre debian sid şimdilerde ubuntu kullanıyorum, 18 senedir ihtiyacım olan her şey için kullanıyorum,

chrome, vlc, vuze, konversation, yakuake, ps3 media server, vscode, pycharm (eskiden en azından) ihtiyaçlarıma ve döneme göre değişiyor uygulamalar tabii.
  • selam  (18.08.19 12:34:25)
1. Arch, masaustu ortami kullanmiyorum. Pencere yoneticisi olarak bspwm.
2. Programlama ve geriye kalan her sey.
3. Firefox (bazen qutebrowser), emacs/neovim (emacs'i evil ile kullaniyorum zaten, dolayisiyla ikisi birbirinin yerini tutabiliyor. Projeler icin emacs kullanirken, hizli dosya editleri icin neovim kullaniyorum), muzik icin mpd ve ncmpcpp, video izlemek icin mpv (youtube falan dahil) bir de rss takibi icin newsboat.
  • yasli ateist  (18.08.19 13:08:39)
1- Kali
2 - İşim gereği
3 - Nessus, Nmap, Metasploit ..
  • yüzyıllık yalnızlık  (18.08.19 13:24:29)
1- ubuntu . Centos ise sunucu
2- Linux çünkü
3- notepadqq , zsh, unity-tweak, foxit, safeeyes, yakuake
  • CursedChico  (18.08.19 18:04:56)
En havalınız benim sanırım.

Void Linux + bspwm kullanıyorum.

tarayıcı qutebrowser, metin düzenleyici nano (ama vim öğrenmeye çalışıyorum)
  • der kluge mann  (13.01.20 17:54:15)