Araba 3.vitese zor geçiyor

Merhaba,

(Biraz uzun ama anlayan okursa çok sevinirim)

Arabamda antifriz su akıtıyor diye tamirciye götürdüm, adam contayı düzeltip sorunu halletti. Hallettiğini düşündüğü için arabayı havaya kaldırıp motoru çalıştırdı, suyun ısınmasını bekledi ki bakalım su akıtılacak mı çalıştırken diye. Sonra viteste arıza çıkmış, güya boştayten 1.vitese geçmiş araç kendi kendine ve tekerler dönmeye başladı.

Araba manuel bu arada. Tamirci sizin şanzıman zaten hastaydı, ben öldürdüm dedi. Beni yolda bırakırmış ama onun elinde olmuş söylediğine göre. Araba orda kalsın şanzıman kutusunu açacağız dedi, arabayı hareket ettirirseniz size daha büyük sıkıntılar çıkarabilir diye belirtti.

Ben baya ağladım duyunca çünkü şanzımana verecek param yoktu (800-1000 tl’den bahsediyorlardı) (Yaşım biraz küçük:p) Adam da üzüldü ben ağlayınca.

Ben ertesi gün adamı aradım, arabamı çekiciyle aldırıcağımı başka ustaya götüreceğimi söyledim, onlar da beni arayop biz arabayı senin bize verdiğin hale getirdik, istersen çekiciyle değil kendin de götürebilirsin ama yolda bir şey olmamasına garanti vermiyoruz deriler. Arabayı aldım başka ustaya götürmek için, şu anda diğer viteslerde sorun yok ama 2’den 3’e geçiremiyorum vitesi ya da çok zor geçiriyorum. Arabayı tamirciye verirken 3.vitese geçmesinde sıkıntı yoktu bu arada.

Bu arada adam benden para almadı 2 saat contaya işçilik yapmasına rağmen, normalde 100-150 işçilik alacaktı. Para almayınca iyice şüphelendim. İyilik yapası geldi belki de kendi elinde patladığı için.

Sizce sorun ne olabilir? Memleketteyim, İstanbul’daki ustamı aradım araba yolda gitmediği halde değilken nasıl 3.Viteste sorun oldu böyle. bi şüphelenmek lazım dedi. Araç hareket halinde bile değilken nasıl vites geçişlerinde aniden sorun olabiliyor?

(Bayram olduğu için memleketteki ustaya götüremedim henüz)

biraz garip bir durum. contanin sanzimanla hic alakasi yok. vitesten bosa attigi belki cok nadir olabilir ama duz vites durduk yere bostan vitese gecmez.

  • orpheus  (14.08.19 02:52:14)
enteresan olmuş da eğer şanzımanda bi sıkıntı var olsaydı bunu mutlaka anlardın, öyle bir kerede yok lan ben kendi kendime boştan bire geçeyim ama dur 3 e geçmiyeyim uyuzluk yapayım demez şanzımanlar. bu adamların bi vukaatlar yapmadığına emin misin?

hem normal motor tamircileri, araba tamircileri hatta rektefiyeciler bu adamlar şanzımandan anlamaz.

bu adamların şanzıman ile ilgili yapacakları tek şey yağını salıp değiştirmek veya komple tek parça halinde söküp istanbuldaki şanzımancı adama göndermek olur.

açıp kurcalarlarsa zaten anlayamayacakları için yapamaz ve daha kötü bir duruma getirebilirler.

yok yılların motor ustası arkadaşım var ve bulunduğum şehirde parmakla gösteriliyor. kendi aracının bile defalarca şanzımanını söküp dağıtıp tamir etmek için uğraştı, anlayamadı, dağıttı topladı ama sorunu bulamadı ve istanbuldaki şanzımancı adama götürdü.

müşteri arabalarının şanzımanlarını zaten ellemiyor direkt söylüyor söker kasalar göndeririz bizim yapabileceğimiz tek şey söküp göndermek diye.
  • Fodera  (14.08.19 07:03:15 ~ 07:05:59)
@fodera adamların bir şey yapıp yapmadığından emin değilim ama şüpheleniyorum da. Bazıları vites ayarıyla oynamış olabilirler diyorlar, eğer öyleyse kolayca halledebiliriz.

Hem de direkt şanzıman kutusunu açacağız bakacağız kapalı kutu nasıl olur bilemiyoruz diye konuştular, normalde en son şanzıman kutusunu açarsın diye biliyorum.

Arabamı benim dışımda 7 kişi kullandı. Birine göre şanzıman yorgun, diğer ikisine göre şanzımanda sorun vardı zor geçiyordu, geri kalan dört kişiye göre de normal şanzıman, zamanla alışırsın görüşü hakimdi.
  • damba  (14.08.19 10:35:36)
@dionisis garç diye ses gelmiyor, sadece 3’e atmaya çalışırken sanki içerde bi yerlerde kırıkmış da gitmiyor gibi oluyor vites. Bi yerde de atamadım zaten hemen 2’ye geri aldım.

2’den direkt 4’e atsam daha büyük sorun olmaz değil mi? Bunu deneyebilirim.

Bu arada araba dururken 2’den 3’e geçiyor rahat rahat, çalışırken geçmiyor. Tamirci de senkromeç dedi ama nasıl oldu da bir gün içinde 3’e geçememe durumuna geldi anlamadım. Bugün adamı arayıp biraz daha sıkıştıracağım.
  • damba  (14.08.19 14:51:51)