Kiracı hakları ( bi bakın lütfen)

16.10.2017 tarihinde 1 yıllık kira kontratı yaparak eve taşındık.
16.10.2018 den sonra da kontrat yenilemeden oturmaya devam ettik. Ev sahibinin kontrat yenileme talebi olmadı. (Sanırım otomatik yenileniyor diye biliyorum)

Şimdi biz kiracı olarak 16.08.2019 tarihinde evi boşaltacağız. yani ikinci yılın dolmasına 2 ay kala çıkmış olacağız. Ve bunu 15 gün önceden yani yarın bildireceğiz. Ev sahibi bizden iki aylık daha ücret ister mi? İsterse yasal hakkı mı?

Dip not: Bu arada ev sahibi tam bir pislik. Apartman aidatı 40 liraymış bizden 50 aldı uzun süre. Sonradan farkettik söyledik kombi bakımını yaptırdım kemküm etti geri vermedi. Kira kontratına lavabonun süzgeç kapağını yazacak kadar rezil bir adam. O yüzden yanına kar kalmasın istiyorum.

İlk sözleşmedeki iptal koşullari geçerli. Benim sozlesmemde 3 ay önceden haber verme koşulu var. Sizin ne yazıyorsa kanunen o süre için mükellefsiniz

  • tabasco  (31.07.19 23:08:59)
15 gün önce geç bir tarih haver vermek için. o ev sahibi kanırta kanırta alır sizden kalan ayların parasını bu gidişle. en az bir ay önceden haber vermen lazım.

  • adivar  (01.08.19 08:06:32)
normal şartlarda karşılıklı konuşarak çözülebilir ancak ev sahibi pislik diyorsanız durum zorlaşıyor. Muhtemelen 1 ay iki eve birden kira ödemeniz gerekebilir. Bir an önce söyleyin, mecburiyetten çıktığınızı vs anlatın.

  • stanley weber  (01.08.19 09:05:46)
15 gün az bir süre, 1 ay önceden haber verilmesi gerekiyor. Alttan alarak halletmeye çalışın, köprüyü geçene kadar zıtlaşmanın anlamı yok. Gerekirse 16.08.2019'da değil, 01.09.2019'da boşaltın, farkı ödeyin. Ayrıca 1 ay önceden haber verme konusunun yasal kısmında ise yazılı bildirim geçerlidir, anlaşmazlık halinde sözlü olarak 1 ay önceden haber verdim demeniz bir şey ifade etmez.

  • Abdurrahman  (01.08.19 09:27:02)
"İşten atıldık, ekonomik olarak zor durumdayız. Ekim ayına kadar kira vermeden oturabilir miyiz? Ekim'de ailemizin yanına taşınacağız, 2 ay idare eder misiniz?"

Diye söyleyin, "olmaz hemen evimi boşaltın" der %99. Boynunuzu büküp "peki" diyin.
  • John Bloor  (01.08.19 10:37:14)
@john bloor
Çok güldüm :)) denerim belki

  • takıl yani takmıyo belli  (01.08.19 14:56:12)