Bel fıtığı

Merhabalar. L4 l5 arasında büyükce bir fıtığın var. İki doktor da kanala girdiği için ameliyat olmalısın dedi. Ancak benim öyle dayanışma ağrılarım yok. Gerçi naprosyn diye mucizeci bir ilaç kullanıyorum ama ne bilim bugün 12 bin adım attim ve 1 saate yakın yüzdüm. 3 hafta öncesine göre daha düzgün yürüyorum.

Sorun halen az da olsa sekiyorum. Gece biraz ağrım oluyor. Sol ayağımın azcık ucunda hafif uyuşukluk hissediyorum ama kesinlikle 3 hafta önceye göre iyileşme var. Ağrı Belim de toplandı.

Evet napayım bilemedim.

bursa sanayide kaportacı hakan usta var ona görünmen lazım

  • vladimirdökümov  (16.07.19 22:52:16)
böyle idare edebiliyorsan antramanlara devam. yürüme, merdiven inip çıkma, imkanın varsa yüzme, zaten bundan fazla ilerlerse kesilmeyen şiddetli ağrılar, idrar tutamama, fıtığın olduğu bacakta hissizliğin artması olarak anlar ve ona göre tekrar düşünürsün durumunu. mümkün olduğu kadar az otur ve ağır kaldırma, sıcak tut, eğer olur da ödem yaparsa ağrıdan ölürsün. bu da soğuk ile alakalı, hatta manuel terapi ye başvurabilirsin ama seansında 400-500 istiyolar en az da 10 seans ister doktor, fizik tedaviye de başlıyabilirsin ama pek bir gelişme olacağını sanmam, genel olarak orayı ısıtıp, tens cihazı ile elektrik dalgaları verip(elektrikli akapunktur gibi) kasları çalıştırmaya zorluyolar tabii normal olarak bel ve sırt kaslarını geliştirebilen insana göre belki 10 kat daha etkisizdir, son olarak da ultrason yapıyolar. ultrasonun buradaki amacı oradaki ödemi dağıtıp ağrıyı azaltmak.

  • Fodera  (17.07.19 00:30:49 ~ 00:33:39)
Bel fitigi eger ustune iseme veya buyuk abdestini kacirma durumun yoksa ameliyatsiz tedavi olabilen bir durum. Maalesef tamamen duygusal sebeplerden hastalarin gozunu felc olursunla korkutup bicak altina yatiriyorlar. Sana kendimden ornek vermem gerekirse, 3 ay yuruyemedim. Sag bacagimi yan yattigimda 1 cm bile kaldiramiyordum. Sag ayagimin parmaklarinda guc kaybi ve cok kotu bir uyusukluk vardi. Tabi bu surecte cektigim acilari saymiyorum bile. Mr sonucumu Tr'de bir kac doktora gosterince direk ameliyat felc vs dediler. Bulundugum ulkede 3 farkli doktora (uzman) gittim. Ki bu arada bu doktorlara yuruyemedigim icin tekerlekli sandaleyede gidiyorum. Adamlar ameliyatsiz duzelebilecegimi ameliyatin son care oldugunu soylediler. Youtube'da binlerce video var. Tabi ingilizce olanlarindan bahsediyorum. Yemene icmene bile dikkat etmen gerekiyor. Neleri yapip neleri yapmaman gerektigini ogrenmelisin. egzersisleri ogrenmeli ve uygulamalisin.
Inanmazsin ama bu surecte en cok zorlanacagin konu psikolojik durumun olacak. Cunku hareket kisitlanmasi ve agrilar ustune cikarci Turk doktorlarinin soyledikleri ile mucadale etmen gerekecek.
Yuzme cok yardimci olur. Mutlaka egzersiz yapmalisin. Kemik suyu ve tumeric ic. Moralini saglam tut. Unutma o bolgede kan damarlari cok az oldugu icin iyilesme zaman alacak. Benim hic bir sorunum kalmadi agirlik bile calisiyorum.

edit: adam gibi bir chiropractor bul.
bonus: bak neler duzeliyor
www.youtube.com
  • tezek  (17.07.19 04:09:11 ~ 04:11:49)
Yine yine yine bilimsellikten uzak,
-bende böyle oldu o yüzden ameliyat olma
-doktorlar para için hemen ameliyat diyor (ameliyat başı beyin cerrahının kaç para aldığına bakın sonra konuşun lütfen)
-kemik suyu iç türü tavsiyeler. Gerçi buradan ciddi bir medikal durum için tavsiye almaya çalışan kişi başka ne bulabilir bilemiyorum ama

Senin durumunu en iyi alanında uzman ve seni değerlendiren doktor bilebilir ve karar verebilir.

Eksik bilgili ama çoktan internetten doktor olmuş insan dolu memleket maalesef. Evet düşük ayak ve idrar kaçırma acil ameliyat endikasyonudur ama saatler içinde ameliyat olman gerekir. Altıma işedim, yarın ameliyat olayım diyemezsin.

Geçmiş olsun.
  • Trene çelme atan adam  (17.07.19 10:08:19)
bel fıtığı ile ilgili beyin ve sinir cerrahlarının kas gevşetici ve fizik tedaviye göndermekten başka tek seçenekleri ameliyat oluyor. İnsanların bıçak altına yatmak yerine alternatiflere yönelmesi ve bazı durumlarda sonuç alması bilimsellikten uzak değil. Üstelik yapılan çalışmaların bir bölümünde fıtığının vücut tarafından da düzeltildiği görülüyor. Soru bunu nasıl başarılabileceği noktasında. Bu nedenle insanların kişisel deneyimleri de bilimin tekil olarak değerlendirmesi ve çoğul olarak hepsini göz önüne almasını gerektirir. Kulak kapatmaktansa kulak verip dinlemek ve zarar vermeyecek her ihtimali değerlendirmek gerekiyor.

  • anti-kahraman  (17.07.19 10:19:33)
ha bir de Türkiye'de hastanelerin ve doktorların hastalara olan tutumlarını söylemek bile istemiyorum. Doktor mr sonuçlarına yalnızca bakıp ameliyat diyor ve bel fıtığı gibi bir hastalık gibi hasta muayenesinin olmazsa olmaz olduğu bir durumda hastayı muayene etmiyorsa üzgünüm ama kimse hemen bıçak altına yatmayacaktır.

  • anti-kahraman  (17.07.19 10:21:52)
adamın bilimsellik dediği istatisliklerden ibaret, kalkmış bana laf söylüyor kendince.

  • Fodera  (17.07.19 12:06:11)
Bilimi oluşturan şeylerden biri de (tek o değil) istatistiktir ki istatistik bile tek başına bilimdir.

  • Trene çelme atan adam  (17.07.19 12:44:37)
benim de iki dane fıtığım vardı. amelyat olmadım, fizik tedavi oldum, ayda yılda bir yamuk oturursam ağırır yoksa çok bi sıkıntım yok şimdilik. olunca bakarız diyebilirsin yani.

fıtık amelyatları da yüzde yüz çözüm değil, tekrarlayabiliyor. öyle de bir durum var.
  • kveldulv  (17.07.19 14:05:35)