corona virüslü kediyi kısırlaştırma

2 yaşındaki dişi british kedimi kısırlaştımak için dün veterinere gittim. bu ırk kedilerde corona virüsü oluyor isterseniz test yapalım dedi, test sonucu pozitif çıktı. ameliyattan sonra fip olma durumundan bahsedince kısırlaştırmaktan vazgeçtim ve kızgınlık önleyici iğneden vurup kediyi geri getirdim. bu kedi bir kere doğum yaptı ancak bi güçten düşme, bitkinlik vs olmadı. demek istediğim bağışıklık sisteminde bir sıkıntı olmadı ki ağır bir hastalık geçirmedi fip vs gibi.

veteriner bu durumda kedilerini ameliyat ettirenler olduğunu herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını söyledi ancak yinede durumu açıkça anlattığı için ameliyatı yaptıramadım. bağışıklık sistemini güçlendirici 3 iğne vurup daha sonra ameliyat edebileceğini söyledi ona da güvenemedim. ne yapacağımı bilmiyorum.

bu duruma düşen kedi sahipleri olup yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Başka bi veterinerden hatta belki 3. bir veterinerden görüş almanızı tavsiye ederim.
Bende de british var. Bir dönem halsizlik, iştahsızlık, burunda akıntı vb şikayetlerimiz oldu. İlk gittiğim veteriner aman ölüyor bitiyor bizi telaşlandırdı. Aynı gün başka bir veterinere gittik. 5 gün iğne yaptı düzenli. Eski sağlığına kavuştu tosun. Bu olayın üzerinden 2 yıl geçti ve gayet sağlıklı.

  • takıl yani takmıyo belli  (04.04.19 01:01:49)
Kisirlastirdiniz mi?

  • rahmi pinkfloydoglu  (04.04.19 07:22:45)
kedilerde corona virüsü yaygınlığının ne kadar yüksek olduğuna bakarsanız örneğin beraber çok kedinin yaşadığı ortamlarda neredeyse kedi kısırlaştırılmaması lazım o zaman. bunu yapılıyor ama çok riskli anlamında söylemiyorum. yakın zamanda bir arkadaşımın kısırlaştırılmamış kedisi rahim iltihabı sebebiyle çok acil ve daha zor bir operasyon geçirdi ki bu doğrudan kısırlaştırmayla önlenebilirdi. mutlaka başkasına da danışın. araştırın.

  • not dark yet  (04.04.19 07:27:36)
FIP konusunda çeşitli veterinerlerin anlattıkları ve okuduklarımdan anladıklarım
- Feline Corona virüs kediler arasında çok yaygın bir virüs.
- Türkiye'deki kedilerin %50-%60'ında Corona olduğu söyleniyor.
- Bu virüs'ün kediye bir zararı yok ancak ömür boyu taşıyıcı oluyor.
- Eğer Corona virüs mutasyon geçirse FIP hastalığına sebep oluyor.
- Kedinin bağışıklık sistemi zayıfladığında virüs çoğalmaya başlıyor. Bu durumda mutasyon riski de artmış oluyor.
- FIP testi diye bir şey yok. Corona testi yapılabiliyor. Bu testin de çok bir manası yok. Çünkü kedide corona olması FIP olduğu anlamına gelmiyor.
  • zombi  (04.04.19 07:36:27)
Bizim iki tane kızımız var, kardeşler, 18 aylıklar ve ikisi de corona virüsü var testleri pozitif çıkmıştı.
Veterinerimiz 5 aylık olduklarından itibaren aynı. Biz de aynı şüpheyle yaklaşmıştık ama doktorumuz her kızgınlıkta zaten bünyelerinin zayıf düştüğünü ve bunun virüsün evrilmesi için fırsat olabileceğinden bahsetti. Ayrıca kısırlaştırmazsak rahimle alakalı başka hastalıklarla karşılaşabileceğimizden de bahsetti.
Zaten sürekli vitamin hapları/şurupları kullanıyorum her gün düzenli olarak bünyelerini düşürmemek için.
İki hafta önce başarılı bir operasyon geçirdik, şu an bir sıkıntıları yok çok şükür.
Ameliyattan sonra depo vitamin iğnesi ve ameliyat sonrası 1 hafta antibiyotik hap kullandık.
Bu virüs öyle bir virüs ki tabi kediden kediye de değişiyor bir şekilde en ufak stresten ya da bünye düşmesinden kendine yer edip başka bir yerden başka bir hastalık olarak savaşıyor bünyeleri.
Kısacası siz yine de başka veterinerden görüş alın, her doktorun yaklaşımı vb. farklı olabiliyor konuya.
Aklınıza takılan bir konu olursa özelden de sorabilirsiniz.
  • parendebaz  (04.04.19 17:12:31)
@rahmi
evet kısırlaştırdık bi sorun olmadı

  • takıl yani takmıyo belli  (04.04.19 19:19:21)