Gıda ve deri alerji testi sonucu, darlandım

Her şeye alerjim varmış resmen ve ben bunların çoğunun farkında değildim. Yani cildimdeki kaşınmaları filan alerjiye hiç bağlamamıştım. Bazıları beklediğim şeylerdi bazılarına çok şaşırdım ve ne yapayım bilemiyorum.
Prick test: cdn.discordapp.com

Patch test:
1- cdn.discordapp.com
2- cdn.discordapp.com
Ben bu alerjilere sahip olunca ne oluyor hiç anlamış değilim. Tek belirtisi kaşıntı mıdır? Sindirim problemleri yaşar mıyım? (doktor sadece kaşıntı yapar dedi ama yok öyle bi şey?) Köpeklere sarılıp her gün süt içen, ekmek, makarna, peynir filan tüketen biriyim, bu zamana kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım. Bazısı sindirim problemi yaşatıyor muhtemelen ama bu alerjiden midir başka bir şey mi?

Patch testte en ağır sonucu Nikel (bunu biliyordum), Clioquinol, Colophonium verdi +2 ile. Sırtım çok kötü kabardı ve kaşındı (bu +2 ise buğday nasıl +3 anlamadım ama). Bunlar zaten hemen hemen tüm kozmetik ürünlerde olan şeylermiş. Şampuanlarda deterjanlarda, sabunlarda, paketli gıdalarda vs olan maddelere de alerjim varmış. Doktora 1/2 olanları sallamasam olmaz mı dedim %10 ihtimal bile olsa kullanma dedi. E ne yapacağım ben? Hata payı nedir? Tekrar test yaptırayım mı?

başıma bir şey gelmeyecekse, aidin salih denen kadının açlık oruçlarıyla alerjilerin üstesinden gelen insanlar tanıyorum. başka bilgim yok ama çok çaresiz göründüğün için bildiğim kadarını yazmak istedim. onun dışında şu anki süt ve buğday unu zaten zararlı, onları hepimizin hayatından çıkarması lazım.

  • windows95  (09.02.19 18:20:23)
Ben alerji testi isteyince, doktor "ogrenince ne fark edecek hayatina devam edeceksin, kufe alerjin varsa yine var olacak zaten herkesin var" demisti.
Ben de yaptirmadim.

Hayatina devam et iste :)
Portakala nasil alerjin oldu acaba.
  • acemi  (09.02.19 18:34:35)
@acemi
ya ben aslında hazır cildiyede işim var, polen alerjim mi var yoksa toza mı alerjim var ona da bi bakayım genel bi teste gireyim dedim, bunları aldım geldim dlfkgfd onun için KBB'ye gitmem gerek heralde. Neyseki portakal çok aradığım bi meyve değil :') Hamam böceği alerjim olsa mesela iyi olurdu "ne korkuyosun" dediklerinde bahane ederdim "korkmuyorum, alerjiğim" diye filan :')

  • kozmosta bir nokta  (09.02.19 18:48:57 ~ 18:49:37)
Kbb degil de gogus hastaliklari bakiyor.
Alerji gelip geciyor, mesela benim yanimdaki kariya alerjim vardi. Artik yok. 3 ay mahvoldum sonra gecti.

Kullandigi parfumu falan da degistirmedi kendi kendine gecti, 2 senedir cikolataya alerjim var 30dan sonra basladi. Cok degisken bisey o yuzden penisilin falan degilse salla gitsin.
  • acemi  (09.02.19 20:32:59)
Hayatımda ilk defa benden çok allerjisi olan birini gördüm şu an :D hoşgeldin.
Benim testim bu kadar ayrıntılı değildi bu arada. Bunu nerede yaptırdın?
Tek belirtisi kalıntı mı demişsin ama öyle olmuyor.
Yumuşatıcıyı hayatımdan çıkardım. Yumuşatıcı kokusu hapşırık krizine sokuyor. Bir kaç sefer de yumuşatıcı ile yıkanmış nevresim kılıfı yüzünden, vücuduma değen yerlerde isilik görüntüsünde şeyler çıktı. Sabunları ise fabrikasını bildiğim yerden alıyorum. Sadece katı sabun kullanıyorum. Sıvı sabun direkt egzama oluşturuyor. Aynı şey şampuan ve kremlerde de geçerli. Markette satılan standart herkesin bildiği şampuanları kazara kullanırsam kafamda elimde her yerimde döküntüler başlıyor.
Benim de portakala allerim var ama şöyle, yiyebiliyorum fakat doğrar da suyu elime değerse parmaklarım su topluyor. Aynı şey domates için de geçerli örneğin.
Laktoz ise deli gibi karın ağrısı yapıyor. Ama öyle “ay karnım ağrıdı ya” gibi değil. Bayağı yerlerde yatıyorum evin içinde.
Çok geçmiş olsun. Benim doktorum tek tedavisi uzak durmak demişti. Öyle yapıyorum ama 3-4 yılda bir yeni şeyler ekleniyor sürekli. İnsanın kendini tanıması ve temkinli olması lazım bence.
  • irene  (09.02.19 21:07:03)
@irene devlet hastanesi'nde yaptırdım. alerji testi odası olan bir yerdi. hatta cildiyenin karşısına koymuşlar odayı onu görünce e bi yaptırayım dedim. hemen baktılar.

beni şaşırtan, nikel teması hariç hiçbir şeyden bu zamana kadar ağır reaksiyonlar almamış olmam. belki bi de küf emin değilim. ya çok hafif reaksiyonlar aldım ve bu alerjenlere yormadım ya da yalancı pozitif çıktı özellikle +1/2 olanlar. cildim hep hassastı, yaralarım geç iyileşir, belki de cildimi hep hassas yapan bu alerjenlerdir kimbilir. gıda için deneme yapıcam bir süre (artık ne kadar dayanabilirsem) unu ve unlu ürünleri kesicem. süt ürünlerini de minimuma indiricem. allahtan makyaj yapan biri değilim. yumuşatıcıyı çıkarmak iyi fikir. teşekkürler
  • kozmosta bir nokta  (09.02.19 21:17:46)
Benim toza karşı ve bahar alerjim vardı. Hergun 1 cay kaşığı çörek otu yedim uzun suredir bir sıkıntım yok şükür.

Bilmem isine yarar mı ama dene istersen.

1 cay kaşığı yedikten sonra 1 bardak su icmistim yutmasi kolay olsun diye.
  • brnbrs  (09.02.19 22:37:10)