çocuğunuz için 600 bin liranız olsa

amerika’da orta-iyi ayarda bir üniversiteye mi gönderirsiniz yoksa burada çok daha ucuza üniversite okutup kalan parayı eline mi verirsiniz?

(amerika’ya gideceği için buradaki sınav sistemi için kendini yıpratmayacak)
(amerika’da ortalama yıllık üniversite 35000 dolar, konaklama vs her şey içinde)

Tabi ki amerika

  • hlt1985  (18.12.18 16:06:31)
Hesap yapmayı öğretirdim.

35 bin dolar dört yılda 140 bin dolar eder. Bu da kur sorunu olmasa dahi 750 biin lira gerektirir.
  • babilbaligi  (18.12.18 16:15:19)
iş kurup çocuğa sıfırdan o işi öğretmek, emin olun ona en iyi üniversiteden daha fazla fayda sağlayacaktır. önce iş öğrensin. zaman içerisinde hangi üniversitenin hangi bölümüne gitmek isteyeceğine olgunlaştığında kendisi karar versin. böylesi daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

  • pseudologia fantastica  (18.12.18 16:20:13)
Abd'de üniversite okunmaz. Amerikalılar bile Avrupa'da bir yolunu bulup oturum alıp üni okumaya çalışıyor çünkü bedava.

  • bos gezenin bos ustasi  (18.12.18 16:21:11)
hocam bu biraz mercedes vs skoda benzeri bir karşılaştırma olmamış mı?

ben yurtdışında tahsil görmedim ama bana göre nşa'da amerika'da kazanacağı vizyon ve karşılaşacağı fırsatlar ile bir ev parasını kıyaslayamayız.
  • panamera  (18.12.18 16:22:22)
600 bin lirayla amerika'da okunmaz yazan tik almamis ama en mantikli cevabi veren de o. basit bir mantikla o para dort yili isaglikli bir sekilde cikarmasina yetmez. avrupada okumak daha mantikli.

  • mula  (18.12.18 16:23:48)
Avrupa da uni okuturdum
Hem daha ucuz kalan parayla da 30 undan sonra sirket kurmasina izin verirdim. Once yapmak isterse bana cok detayli bir is planingetirmeli sektoru iyi arastirmis olmali

  • fasulyek  (18.12.18 16:29:27)
eğer 600.000 TL'yi tuiton'ın büyük kısmını ödemek için kullanıp, kalan kısmı + yaşam masrafları için garsonluk filan yapabilecekse mutlaka gitsin abd'de okusun. ama oralara gidip 600.000 TL'yi bok ederse dönüş biletini de almam, kusura bakmasın.

  • starborn  (18.12.18 16:31:57)
1- Çocuğun bir ilgi alanı, yeteneği var mı?
2- Hangi bölümde okuyor?
3- İlgi duyduğu alanda iyi eğitim alabileceği ABD dışında başka bir seçenek düşünülüyor
mu?
4- Başka bir ülkede yaşayabilir mi? Aile desteğine ihtiyaç duyar mı?
5- Eğitimi bittikten sonra Türkiye'ye dönmesi mi planlanıyor yoksa orada mı devam edecek?
6- Çocuk ne istiyor?
  • efx  (18.12.18 16:39:40)
cocugum icin harcayacagim 600bin lirasi oldugunu soylemez, kendi basarisi ile yurtdisina cikmasini saglardim. hazira dag dayanmaz. hayati boyunca ona 600bin tl verecek birisini bulamayacagi icin kisitli imkanlar ile basarili olmayi ogrenmesi lazim. mezun oldugu zaman kendi isini kurmak istiyorsa 600bin tl'ye ona sermaye olarak verirdim, yada maasli calismaya karar verirse ona ev alirdim.

  • crucio  (18.12.18 16:50:34)
Almanya'da üniversite okuması için çabalardım

  • turkuaz  (18.12.18 16:59:48)
kalan parayı eline verirseniz düzgün değerlendirmeyebilir.

ben olsam türkiye'de pilotluk kursuna yollardım. direkt nokta atışı. hem mesleği olur, hem ciddi bir kazancı.
  • sibrizzio  (18.12.18 17:05:16 ~ 17:06:34)
Avrupa'da okuturdum.
Ama yasi gelene kadar da ilgi alanlarini kesfetmesi icin yönlendirir. Sanat, spor gibi alanlarda da yetenekli olmasini saglardim. Üniversiteyi okuyunca allame olunmuyor bir anda. Hem belki zamani gelene kadar kendisi calisip kazanip iyi üniversitelerde burslu olarak okuyacak.
Insanin birseyleri kendisinin basarmasinin verdigi keyif baska hicbir seyde yok.
  • chitosan  (18.12.18 17:10:20)
100 biniyle Amerika'dan vatandaşlık kazanması için eş ayarlar, 300 le bir ev alır kalanını faize koyardım.

Amerika'da istiyorsa garson olsun,çöpçü olsun.. fark yapmaz. buradan her halukarda daha iyi olur.
  • Techsavvy  (18.12.18 17:16:26 ~ 17:18:04)
karar kendisinin. ister okur, ister okumaz. ben karismam. zorlamam, yonledirmem. birine benzemesini de istemem. kendisi olsun, hayatini kendisi gibi yasasin.

parayi kendisine veririm. istedigi yere yatirimini yapsin. ister egitime yatirir, isterse is kurar, isterse gider sanat okulu okur. bana ne? batarsa da ben babasi olarak yaninda olacagim.
  • Leonardo~Da~Vinci  (18.12.18 17:54:26)
türkiye'de okutup eline para verme konusunu hiç düşünmem.

ancak; 2 yıl türkiye'de 2 yıl yurt dışında öğrenim görebileceği programlar var, maliyeti de tamamen amerikada okutmaktan ucuza geliyor, böyle bir yol seçip kalan parayla da avrupa'da master'a gönderebilirdim.

ama çocuğun ilgisi ve yetenekleri çok önemli burada. erkek ise ingiltere'ye gönderebilirim mesela, kız ise tercih etmem ingiltere'yi. yazılım konusunda ilgili ve yetenekli ise amerikaya yollarım. sanatla ilgili ise avrupadan başka bir ülke tercihi yaparım.

vs. vs.

çocuğunuz ile ilgili biraz daha fazla demografik ve ilgi/yetenek odaklı bilgi verebilirseniz daha nokta atışı yanıtlar bulabilirsiniz.
  • lordoz  (18.12.18 18:07:43)
Okuyacak çocuk, eğitim için asgari şartları sağlamak koşuluyla (defterini kitabını temin etmek vs) bir kuruş parasız da okur. Okumayacak çocuğu da abd ye avrupaya nereye gönderirsen gönder okumaz, okusa da bişeye yaramaz. Işığı görürsem vizyon için yurtdışı dönemlik programlara gönderebilirim ama üniversite için zikrettiğiniz tutar insan eğitimi için aşırı yüksek. Eğitimi küçümsemiyorum. Ama yaratacağı fark bu paraları yapmaz. Çocuğun isteklerine, yetenek ve eğilimine de bağlı olarak eldeki imkanlar nispetince bir yön çizilir.

  • sekerse tehlike  (18.12.18 18:15:17)
2 tane ev birakirdim.
Zaten muhendis olup 30 sene calissa 2 tane evi zor alir.

  • acemi  (18.12.18 18:50:28)
Avrupa hatta UK'e gönderirdim tabii potansiyel varsa. Potansiyel yoksa TR de okusun MBA e gönderirim derdim.

  • perfectum  (18.12.18 19:08:18)
eger parayi egitimine harcayacaksan ilk once mezun olunca cocugun kac para kazanacagina bak. hele cocugun kapasitesi ust seviye degilse, yurtdisini salla derim. ucuz bir okula gonder, parayi emlaga yatir cocugun en azindan ilerde dikili agaci olsun.

yok eger kapasite yuksek ise, yurtdisi konusunda israrci isen tip ya da hukuk diyorum. senede $35.000'e halledemezsin buyuk ihtimal ama mezun olunca buyuk yirtar.
  • cooperr  (18.12.18 19:49:32)