Galeriden ikinci el araba alırken ödeme

Arkadaşlar merhaba

Yarın sabah galeriden ikinci el araba alacağım. Bugün baktık ettik servis bayi falan notere yetişemedim. Yarın sabah Noter işlerini yapacağız.

Bu akşam galerici arkadaş ile konuşurken ödeme olayında iki farklı hesaba böleceğini söyledi. Biri şirket hesabı diğeri şahsi hesap. Aracı kendileri alırken gösterdikleri fiyatın üzerine fark koymamak ve vergiden kaçınmak için diye düşündüm.

157 ye anlaştık 145 şirket hesabına ve 12 şahsi hesaba gönderirsin dedi. Ben her iki ödemede de açıklama kısmına XXX plakalı araç satışı içindir diye not düşeceğim.

Galericinin bu isteğinde bir kıllık var mı sizce? Neye dikkat edeyim?

Bu arada galeri Mustang Mercedes bmw range Rover vs tarzı lüks arabalar satıyor daha çok.

sana o kadar 145k fatura keseceklerdir, üzerini de açıktan alacaklar. o yüzden satış yapılırken de noterde satış bedelini 145 olarak yazdıracaksın veya yazdıracaklar. ona dikkat et.

  • malheiros  (29.11.18 23:47:29)
Satıyosa adam gibi satsın. Kıvırtarak iş yapmasın

  • Delay Fuze  (30.11.18 00:12:59)
büyük ihtimalle bu araba galerinin değil orada konsinye duruyor. Dolayısıyla araç sahibi 145 alacak kalanıda kendi komisyonları. Galericilerde para işlerinde sıkıntı çıkmaz kolay kolay.

  • goodman  (30.11.18 00:15:32)
Araba galeri adına kayıtlı ruhsat görüntüsü var bende :)

  • emfuzi  (30.11.18 00:22:28)
Kdv muhabbeti. Noterde sstis bedelini de 145 yazdiracaklar belli. Senlik bir sikinti yok. Olsa olsa bir sorun kaynakli mahkemelik olsaniz ve iade karari ciksa eb fazla basina gelecek sey 145 bin iade alman olur.

  • deveyi diken adamin ta kendisi  (30.11.18 08:23:30)
Ben bu ise alet olmam, etik degil diyorsaniz tabii ki yapmayin. Yaptirmayin.

  • deveyi diken adamin ta kendisi  (30.11.18 08:24:16)
senin açından risk: aracı iade etmen gerekirse 145 alabilirsin.

devlet açısından: vergi kaçırılma durumu var ama 12 bin az geldi, normalde 157yi 100 filan gösterirler.

galerici açısından risk: yok
  • cedex  (30.11.18 08:37:38)
Bir sıkıntı çıkmaz, oto alım satımda pek olmasa da memleketteki bütün evler bu şekilde satılıyor. Hatta iki hesap değil de tapu değerini bankadan kalanını elden yapıyor bütün piyasa.

"Devlet vergi kaybına uğruyor, ben tam ödeme yapacağım" dersen satıcı da oluşacak maliyeti satış fiyatına ekler.
  • John Bloor  (30.11.18 09:01:05)