borsa

bir şey merak ediyorum. borsada hisse alması yasak olan insanlar var mıydı? öyle bir geyik vardı sanki. varsa kimdi onlar?

denetim firmaları çalışanları bilanço hazırlanırken içeriği bilebiliyor. ya da şirketin içindeki kimler sorumluysa artık. bu insanlar bilanço henüz borsaya bildirilmeden duruma göre hisse alamazlar mı? bu durumda avantajlı olmuyorlar mı? mesela o dönem ciddi bir kar açıklayacaksa şirket bunu bilemezler mi?

Denetimde calistim. Bizim ve bizim 1. dereceden yakinlarimiz; finansallarini gordugumuz, stogunu saydigimiz, destek olarak gittigimiz vs. sirketlerin hisselerini almamiz yasakti. Bununla ilgili bagimsizlik sozlesmesi imzalatmislardi.

Ilgili olan yolunu bulup aliyordu tabi.
  • orange coffee  (12.06.18 11:00:14)
mesela arkadaşına söyleyemez miydin? ya da şirkette finansta çalışmayan biri bir şekilde öğrenemez miydi? cezası var mı alınırsa ?

  • nick bulamadim  (12.06.18 11:06:55)
Sirket calisanlarinin da donemsel olarak almasi yasak. Mesela bizde ceyrek sonlarina dogru mail gelir, "quite period" basladi alim satim yasak diye.

Ha tabi esin dostun ustunden yaparsan yakalanman zor da yakalanirsa sikinti.
  • crown  (12.06.18 11:19:13)
yakalanan nasıl bir ceza alır? ceza alan oldu mu daha önce? yapması çok kolay gibi geliyor. yani akraba olmaz bir arkadaş üzerinden rahatça alınır sanki. güvenilir, yakın bir arkadaşa çıtlatılır bir şeyler mesela.

  • nick bulamadim  (12.06.18 11:38:40)
Kanunen suç, yakalanırsan cezası var. Yakalanmazsan suç değil. Etik olarak seni rahatsız etmiyorsa yap, ediyorsa yapma.

  • bazenuyur  (12.06.18 11:44:43)
Spk yasaklamadıgı surece efsanden ibaret 12 yıllık borsa son 3 yıldırda viop takılırım bilanco zamanı hisseler hep önceden fiyatlanır, 3 asagı 5 yukarı bilancoyu herkes tahmin eder. Spekulatif işlem yapan (sığ hisslerde) kişiler spk tarafından en az 6 ay işlem yasagı yer onun haricinde bilancoyu yazan hazırlayan kişi aracı kurumdan gidip alım satım yapmak istediğinde yasakla karsılastıgını duymadım kesinlikle

  • steward  (12.06.18 12:54:48)