Avrupa'ya tur aracılığıyla mı gitmek, yoksa diğer yol mu? (yardım)

(uzun yazı, üşenen okumasın)

Arkadaşlar Amsterdam ve Brugge kentlerini mutlaka görmek istiyorum.

Tur paketlerini inceliyorum da.

1.SENARYO: 7 gece kalmalı paket var 400 Euro mesela bu.
www.etstur.com

Ama boş paket 400 Euro. Yani Brugge gezisi var, Paris Disneyland var, hepsi için extra para alıyorlar. 400 Euro oluyor sana 800 Euro. Kahvaltı hariç bütün yemeklerin parası sizden. Ayrıca linki okursanız ordan oraya 200-300 km kara yoluyla yolculuk var durmadan. Ben kara yolculuğundan hiç hoşlanmam mesela. Gittiğimiz yerlerde muhtemelen kısa süre durup hemen diğer destinasyona hareket edilecek. Adamlar 7 geceye Paristen tutun Köln'e, Brugge'a, Brüksel'e her yeri sığdırmışlar. Tur şirketinin amacı da kar etmek sonuçta. Keyif alamayabilirim diye korkuyorum. Yani Disneyland örnek veriyorum çocukluk hayalim ama "arkadaşlar 2 saat sonra çıkış yapıcaz ona göre" denmesi hoşuma gitmez, özgürce eğlenmek isterim otlarda amaçsızca tepinen inekler gibi.

6-7 milyar parayı 1 hafta tatile gömüp keyif alamamaktan korkuyorum. (4 aylık maaşım, öküz keseriz o paraya)

2.SENARYO: 3 gece kalmalı 350 Euro'luk Amsterdam turu var. www.etstur.com

Extra gezi olarak Brugge da var. Yani 1 taşla 2 kuş vurmuş olcam. 2 şehri de görürüm ve kara yolculuğu pek yapmam, geniş geniş Amsterdam'a zaman ayırırım. 350 Euro ama kahvaltı dışında yemek paraları bizden. 250 euro da extra paket Brugge gezisi, kanal gezisi derken sadece 600 Euro yemek hariç gidecek. Alkol ve sigara kullanmıyorum. 600 Euro'nun yanında yemeğe, eğlenceye gider. Etti mi sana 3 gece için 1000 Euro yani 5 milyar türk lirası.

Euro'nun 5 TL olması soru işareti aklımda. Yoksa bu kafayla hiç tatile gidemez miyim?

Hollanda'da yemeğe, suya kaç para gider? 1 bardak suya adamlar 1 euro isterlerse 5 tl yapar. :/

3.SENARYO: Rotterdam'da teyzem yaşıyor. Amsterdam'a inerim. 1-2 gece takılırım. Sonra trene biner Rotterdam'a giderim. Sonraki gün trene atlar Brugge'a giderim. Belki Brugge'dan başka şehirlere de atlarım. 1 haftanın sonunda trenle Amsterdam'a geri dönüp s.ktir olup Türkiye'ye gelirim. Hayaller Türkiye'den s.ktir olup gitmek ama ben Türkiye'ye sikt.r olur gelirim geri :) Gülsenize yav, espri yapayım dedim.

4.SENARYO: "Birader bu kadar para harcama sen 3 gece için falan, git Ukrayna'yı gez" derseniz, önerilerinize açığım. Ukrayna'da sigara ve alkolü olmayan bir insan yeme, içme, eğlenme, gezme için 1 haftada max kaç TL harcar? Lviv şehrine giderim herkes orayı övüyor.

ingilizceniz varsa nolur şu aptal turlara para dökmeyin.
önce gidiş dönüş uçak biletleri
ardından booking'den oteller
son olarak da şehirlerarası tren biletleri
hangi şehirde konaklayacağınız, hangilerine günübirlik gideceğiniz, nerede ne kadar dolanacağınız sizin keyfinize kalıyor. onlarca insanla aval aval rehberin gösterdiği yerlere bakınmak, insanların toplanmasını beklemek, hiç merak etmediğiniz yerlere rehber götürüyor diye gitmek zorunda kalmak, sürekli ek ücret ödemek falan ne gereksiz şeyler.
gitmeden önce biraz yorucu oluyor her şeyi ayarlamak, kabul, ama oradayken her şey tıkır tıkır ilerliyor. kimsenin derdiyle uğraşmıyorsunuz.

ama umarım soğuk havada gitmiyorsunuzdur bruges'a. ben sonbaharda gitmiştim. harikaydı.
  • dento  (25.03.18 13:01:54)
Tura falan gerek yok, bir anlami da yok. Atla git kendin. Ingilizcen cat pat varsa tamamdir, cok ingilizceye de gerek yok.

  • stavro  (25.03.18 13:07:05)
Bu tur işlerine hiç girmeyin derim. Eğer vizeniz varsa gidin kendiniz takılın. Planı önceden yaparsanız her şey ucuza gelir. Şehirlerarası ulaşım için flixbusa bakın. Hostelworldden kalacak yer ayarlayın vs. Yemekler de bir şekilde hallolur zaten. Kafanız rahat olur. Batı avrupa doğal olarak pahalı. Amsterdam 1 günde gezilecek kadar küçük bir yer ki brugge çok daha küçük. Kölnde katedral dışında bir şey yok gezmek için gitmek çok gereksiz.
Bu turlar çok boş geliyor bana. Kendiniz ayarlayın derim

  • but that was just a dream  (25.03.18 13:08:02)
Hacı okumadım, baştan söyleyeyim. Ama şu “Tur çok öcü çok yivrenç bir şey yhaa .s.s.s” çıkışlarını hiç anlamıyorum. Pek çok kez tura katıldım çok da memnun kaldım. Ki İngilizcem de var. Ama her şeyi benim yerime ayarlayacak birileri varken ben niye uğraşayım planlamakla? Paran varsa bastır parayı turla git.

  • i m cool with that  (25.03.18 13:14:39)
turlar her şeyi senin yerine ayarlamıyor, sen turun ayarladığı şeyleri yapmak zorunda kalıyorsun. ben istediğimi turdan ayrı yaparım diyeceksen mantığı ne o parayı vermenin?

amsterdam'a yüksek sezonda gidersen geceliği 30-35 avroya mis gibi hosteller bulursun, hem arkadaşlık kurarsın eğlenceli geçer hem de ucuza halledersin. konaklamaya o kadar para vermeye gerek yok, bir tek uyumak için kullanacaksın zaten, 3 gün için incilerin dökülmez.
  • Bruce  (25.03.18 13:30:39 ~ 13:31:46)
@bruce turun ayarladığı yerlerde konaklıyorsun, otobüslerle seyahat ediyorsun, genel şehir turlarını da birlikte yapıyorsun ama arta kalan zamanda kendi kafana göre takılıyorsun. Ekstra turları satın almazsın olur biter. O zamanları kendince değerlendirirsin. Çok basit ve güzel bir mantık. Her zaman yapıyorum, herkese de tavsiye ederim.

  • i m cool with that  (25.03.18 13:52:40 ~ 13:55:35)
ayranı yok içmeye turla gider amsterdam'a durumu olmuş seninkisi biraz. 4 aylık maaş iki tane şehir görmek için gömülmez. ben bir fakir olarak param olduğunda ukrayna'ya gidiyorum, sana da onu tavsiye ederim. dünyayı görmüş adamları etkilemez belki ama bizim gibi sokağından çıkmamış fakirler için ukrayna bile nefis macera. ayrıca lviv ve kiev farklı iki ülke gibi - lviv'de orta avrupa havası var, kiev basbayağı doğu-rus şeysi.

hollanda'da evet 1 bardak suya 5 lira isteyecekler, bu kafayla gitsen de keyif alamazsın gibi duruyor. ayrıca schengen vizesi alman gerektiğini biliyorsun di mi? malum, banka hesabında 500-600eur olan birine bunu vermeleri neredeyse imkansız. vize başvurusu için uğraşacaksın, onu da göz önünde bulundur.
  • der meister  (25.03.18 13:56:10)
Eğer kuzenim müsait ise beni gezdirmek için ancak öyle tek giderim onunla Amsterdam'da buluşurum. Onun dışında tek gitmek istemem canım sıkılır, o zaman turla gidilebilir kendi açımdan söylüyorum.

@der meister "elime para geçse çatır çatır harcarım" insanı olmadım hiçbir zaman. Param olsa bile ayakkabım yırtılmadan 2.ci yeni bir ayakkabı almayan insanım. Tutumlu bir insanım yani.

Bu tatil için de fiyat/performans durumunu göz önünde bulunduruyorum. Dediğin gibi daha ucuza daha fazla eğlenceli bir tatil olabilir Ukrayna. Şehir yazıları, gezi yazıları incelemem lazım. 2-3 gecelik bir tatil için 5 bin tl ye yakın para çok asgari ücretli biri için.

Peki Ukrayna'da kaç gün geçirmemiz lazım tatilin tatil gibi geçmesi için ve max kaç TL para gider? Ayrıca hangi şehirler görülmeli?

Kiev'e belkide hiç gitmem.
  • Cesario  (25.03.18 14:29:09)
turun avantajları var. herşey derli toplu demek yerine eğer kokartlı turist rehberi varsa oranın tarihiyle ilgili ilginç bilgiler veriyor. yani taksime gidip hmm güzel bina deyip geçmekle bir turist rehberinin ''arkadaşlar israil işte tam burada taksimdeki bu binada kuruldu'' demesi arasında -bence- gezi doyumu açısından baya fark var.

ben bir kez sakız adası turuna katılmmışım. zaten sakıza gidiyorsanız tura katılmazsanız hiçbir işe yaramıyor. şehir merkezinde boş boş takılırsınız. olay köylerde. pirgide mestada. onu da turun otobüsü var atlıyosunuz rehberiniz size politik tarımsal tarihi herşeyi anlatıyor. bu yüzden tur için ''bırak o paçozları şekerim'' diyenlerin aksine eğer basit tur değilse yani uçak ve otel ayarlaması dışında bişeyi olmayan tur değilse gezi faslı varsa ki seninkinde yok hepsi paralı sadece ilk günü doldurmuşlar o zaman sen de ayarlayabilirsin. mesela kanal turuna 20€ istemiş pezevenkler. ama ben şuradan geçen sene bilet almıştım geçen sene 14€ ydu. şimdi netten alınca 15€ olmuş: www.stromma.nl ayrıca tekneye binince kulaklık getiriyolar ve türkçe dil seçeneği de var.

örneğin amsterdamda ben olsam heineken fabrikasına albert cuypmarket a flovermarkt a kesin götürürdüm. volendama 55€ istemişler. bence çok. hollanda zaten konya kadar bir ülke. yol parası desen bizde o mesafeye bi akbil parası alırlar. kişi başı 15-20€ yeterli olmalıydı.

ha benim gitmediğim bilmediğim yerlere götürüyorlar oralar nasıl bilemem. yani heineken yerine ki alkolünüz yokmuş dolayısıyla ilginizi çekmeyebilir, Scheveningen daha mı çok ilginizi çeker bilmiyorum. Mesela amsterdamda görülmesi gereken 1 numaralı yer red light district yok. peynir tadımı gibi şeyler konsa iyi olurmuş çünkü amsterdamın peynirleri güzeldir. yeşil sarı hatta siyah peynir bile görmüştüm. sex museum yok. van gogh müzesi yok ama ben çok müze gezmeyi seven biri değilim. sizin tercihiniz. bu açılardan baktığımda kısır bir tur olduğunu söyleyebilirim. ama fiyatı da ona göre. ben sizi gezdirsem ''git kal gez tatmin ol gel'' modelini 3 kaada ayarlarım. ama turist rehberinin anlatacağı ''buralar 100 yıl önce dutluktu sir alexander bilmemne geldi bilmemne savunması yapıldı ve hollanda şöyle oldu böyle kalkındı işte lalenin tarihi burada şöyle başlar gibi detaylar yok onu söyleyim.

not: bu arada amsterdamda suya para vermedik. çeşmeden içtik. kaldığımız otelin resepsiyon görevlisi türktü. dedi biz çeşmeden içiyoruz burada içiliyor. biz de şişeye doldurup doldurup içtik. tat olarak da sağlık olarak da sıkıntı yaşamadık.
  • error522  (25.03.18 14:40:34 ~ 26.03.18 00:21:18)
saydıkların arasında en mantıklısı 3 numara.

daha önce tura katılmadım, belki iyidir belki kötüdür ancak grupça hareket etmek demek zamanı iyi değerlendirememek demek. bir de belirttiğiniz gibi bir sürü ekstra çıkıyorsa çok makul değil.

şu siteden hangi şehirde ne kadar harcayacağınızı görebilirsiniz;
www.numbeo.com

amsterdam'da bir şişe suya 1 euro isterler en azından. daha bile fazla istenebilir.

amsterdam - paris arasında otobüs kullanabilirsin. 30 euro civarında otobüs. ben kulanmıştım bir kez. sanırım 6 saat sürmüştü.
shop.flixbus.com

bence gitmeden önce az buçuk ne kadar harcayacağını planyabilirsin. gençsin ve gezmek istiyorsun, plan yapabilecek düzeydeysen ve zamana sahipsen kendi programını kendin yaparsan daha ekonomik olur.

kalacak yeri couchsurfing'den bulur ya da hostel'lerde kalırsın. ulaşım zaman tutacaksa geceye denk getirirsin böylece kalacak yer parasından tasarruf edersin. merak ettiğin bir kaç yemek dışında restorantlara uğramaz gittiğin şehrin bim'inden alışveriş yapar ekmek arası bir şeyler yaparsan hem keyifli hem ucuz olur.
  • dahinnotha  (25.03.18 15:44:35)