Bu firmada sizce benim için bir gelecek var mı?

Merhaba arkadaşlar,

(git: 1264951) Önceki duyurumda bahsettiğim firmayı az önce tekrar aradım. Kendileri zaman zaman arayıp kendimi hatırlatmamı istedi. Şimdi aradığımda 1 hafta sonra yine aramı istedi. Bu arada bahsettiğim firma çok büyük ve Türkiye' de kendi sektöründeki en önemli firmalardan biri. Kurumsal bir firma yani. Bu arada görüştüğüm kişi de firmanın yönetim kurulu başkanı. İnsan kaynakları yok, adayları o arıyor, o görüşüyor, gerekli görürse müdürle falan da görüştürüyor. Yani en üst karar verici o. Firmanın sahibi de olabilir.

Neyse 1 ay önce görüşmeye çağırdılar. Gittim görüştüm, müdürle, başka bir yönetim kurulu üyesiyle, başka departmanlardan başka birkaç kişi ile daha görüştüm. Bu arada beni aramadan önce referansımı aramışlar, olumlu dönüşler almışlar. Sonra İngilizcemi test etmek amacıyla kendilerine bir çeviri maili atmamı istediler.Onu da attım. O görüşme benim için gayet güzel geçmişti. 2 hafta sonra beni tekrar arayıp yine çağırdılar. Bu sefer beni arayan yönetim kurulu başkanının yoğunluğundan dolayı 3 gün boyunca normal personel gibi gittim geldim . Çünkü yoğun olduğu için fırsat bulamadık konuşmak için. O sırada da bir departmandakiler ilgilendi. Ne yaptıklarına falan baktım. Yoğunluktan dolayı görüşemediğimiz için telefonla görüştüm.

Başkan önce beni bir yerde değerlendirmek istediklerini, bu yüzden kursa göndereceklerinden bahsetti, bu yüzden kurs araştırmamı istedi.2-3 tane buldum kurs. İşte bulduklarım hakkında bilgi verdim. 1 hafta o şekilde konuştuk. Bir yandan da yoğun olduğu için ertesi gün aramamı istiyordu. Sonra yine önceki duyuruda bahsettiğim başka firmadan aranma durumu oldu.İş hiç bana göre değildi ve onlara sebebini belirttim. O da yine zaman zaman arayıp kendimi hatırlatmamı istedi. 2 hafta sonra yani bugün az önce aradım. Yine haftaya aramamı istedi ve " Elimden geleni yaptım.Bir departmanda kontenjan açılırsa ya da başka firmalardan bir fırsat olursa seni değerlendireceğiz. Elimden geleni yapacağım. " dedi. Burada sanırım selam verdik borçlu çıktık durumu var. Yüzüstü bırakmak istemiyorlar beni. Siz ne çıkarırsınız buradan? Sizce bir iş çıkar mı? Her türlü yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

Düzeltme: Sonradan aklıma geldi. 3 gün gittiğim süre boyunca son gün 2 veya 3 kişi daha iş görüşmesi için gelmişti. Biri oradakilerden birinin arkadaşıymış. Belki de onlar doldurdu beni düşündükleri yeri. Eğer böyle olduysa bu neden olumlu gittiği görünen sürecin çıkmaza girdiğini açıklıyor.

o iş olmaz zaman kaybetme boşuna.

  • kapitalist karinca  (14.03.18 00:34:47)
Düşünmek istemiyorum ama bana da öyle geliyor. Artık sıkıldıklarını düşünüyorum.

  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (14.03.18 00:53:11)
oha, duyuruda sorucu'dan sonra gördüğüm en nokta atışı kullanıcı adı bu. Öncelikle takdir ediyorum.

Ardından da merak.

Şimdi başvurduğunuz pozisyon ne acaba da bu kadar yüksek yöneticilerle irtibat kurabiliyorsunuz, çünkü bırakın yönetim kurulu başkanını ben eski bir firmamda vice ceo ile 1 kere karşılaştım, onda da adama kalp krizi geçirtiyordum. daha da uzun bir süre benimle rastlaşmadı -ki öyle herkesin bildiği bir firma da değil,kendi halimizde iş yapıyorduk. Yani demem o ki türkiyenin ''önde gelen'' bir firmasının ''yönetim kurulu başkanı'' ile görüşmek(görüşebilmek) ve sana iş ayarlayamaması çok ironik 2 farklı konu. Sen nasıl bir pozisyona talipsin ki böyle ? Alalede birşey olmadığı açık.

Bunun dışında kendini hatırlat çok siyasi bir yaklaşım, acaba bi' torpil vasıtasıyla irtibat kurdunuz da ''amadan bu da şimdi..'' gibi yaklaşıyor olabilir mi ?

Ben anlamadım, merak da ettim firmayı.

Firmaya yönetim kurulu başkanıyla görüşmek için gidip- yoğunluktan dolayı 3 gün görüşememek de çok ilginçmiş, dahası 3 gün mesai saatlerinde gitmek de ilginçmiş. Orada çalışanların yaptığı işlere bakmak daha da ilginçmiş. Gerçi mesleğinizi de bilmiyorum ama. Kurs bulun dediğine göre onun istediği bazı özellikleriniz eksik, size kurs bul diyor siz kurs buluyorsunuz ve sanırım sizi kursa göndermiyor(?) bu da ilginç, Zaten yönetim kurulu başkanının kurs bul demesi bi' ilginç, kurs ile ilgili uğraşınız sonucunda sanırım buna ödeme çıkmaması ilginç, bu şirketin türkiyenin önde gelen şirketlerinden birisi olması daha da ilginç, Vallahi isim paylaşabiliyorsanız paylaşırsanız sevinirim. Ufak tefek cinayetlerden daha sürükleyici bir hikaye en azından bu.

Bir diğer konu ise, yönetim kurulu başkanının elimden geleni yapacağım demesi. Bu tutum da beni adam acaba sıkıldı mı ki yaklaşımınızdan diye sorgulamaya götürüyor.

Bir olay örgüsü anlatmışsınız ve yorum yapmamı bekliyorsunuz ama, bu yaklaşımda elimde olan tek şey ''kafamda deli sorular ''
  • mete kudur  (14.03.18 00:55:21)
@mete kudur Öncelikle "nokta atışı" ndan ne kastettiğinizi pek anlamasam da takdiriniz için teşekkür ederim.

Firmanın ismini veremem ama mobilya sektöründe faaliyet gösteriyor. Geçen sene şubat ayında Kariyer' den lojistik sorumlusu pozisyonuna başvuru yapmıştım. Neredeyse bir yıl sonra dönüş yaptılar. Bahsettiğim firma gözlemlediğim kadarıyla bir aile şirketi. Aslında ilk başta ben de görüştüğüm kişinin İK olduğunu düşünmüştüm ama son gidişimde bu yoğunluğun sebebini anlamak için oradakilere " Bu X Bey' in görevi nedir? " diye sorduğumda "yönetim kurulu başkanı" diye cevap verdiler. Alımları o yapıyormuş. Bana da en az sizin kadar ilginç geldi bu. Yine görüşme de size geldiği kadar bana da ilginç geldi. Çünkü hayatımın en uzun sürüp de bir sonuç alamadığım ilk iş görüşmesi oldu.

Mesleğime gelince aslında yabancı dil bölümünden mezun oldum. Dış ticarete yoğunlaşmak istiyorum ve 4 aylık bir dış ticaret tecrübem oldu.

Aslında başvurduğum pozisyona gerekli kriterleri sağlamadığımı ama başka alanlarda da değerlendirmeye uğraşacaklarını söyledi. Bu yüzden ilk yüz yüze görüşmemiz esnasında pek meşgul olmayan iş güvenliği ve ar-ge gibi departmanların sorumluları getirildi ve onların da fikri alındı hangi departmanın benim için uygun olacağı. Sonraki yüz yüze görüşmemizde e-ticaret departmanından söz edildi ama bu departmanın da bayağı zor olduğundan söz ederek kursa gönderebileceklerini söylediler (git: 1264482). Çünkü gittiğim zaman 2 personel açığı vardı, o departmandakilerden biri de aslında o departmanın bir şefe ihtiyacı olduğunu söylüyordu. Başkan bana başkalarına beni e-ticaret departmanında değerlendirebileceklerinden bahsetmiş ve onlar da bunun hem zor olacağını hem de uzun süreceğini söylemişler. Bana bundan bahsetti ve bana ne kadar zamanda öğrenebileceğimi sordu.Ben de 3-4 ay süreceğini ama öğrenmek için elimden geleni yapacağımı, bu tahmini süreyi daha da kısaltabileceğimi söyledim. Kurs meselesine gelirsek aslında önceden başkalarını da kursa göndermişler alanlarıyla ilgili. Sonra ne olduysa bu son görüşmede bir yoğunluk oluştu ve görüşemedik.3 gün gittim önceden belirttiğim gibi. Bu kadar uzun görüşmenin deneme amaçlı olduğunu da düşünüyorum. Neyse görüşmelere telefonla devam ettik.Her gün arıyordum.

Sonra benim kaç ay önce görüştüğüm başka bir firmadan olumlu cevap geldi. Salak gibi bahsettim bundan ona ve o da hemen o işe başlamamı istedi canına minnet bulmuş gibi. Bence bütün süreç burada çöpe gitti. Ama memnun olmazsam aramamı istedi. Neyse 2 gün gittim. Ama hiç benlik değil. 2 gün sonunda çıktım oradan. Öbür yeri tekrar arayıp bana uygun olmadığını belirttim işin. O da yine değerlendirmeye çalışacaklarını söyledi.

Kendisi zaten her firmanın sorumluluk gereği istihdam yaratması gerektiğini söyledi. Sanırım uzun zamandır iş aradığımı gördüğü için böyle bir sorumluluk hissetti ve zor durumdan kurtarmak istedi. Pek bi tecrübe de olmayınca kararsız kaldı bence. Biraz da diksiyon bozukluğu var bende. O yüzden daha çok müşteriyle irtibatın olmadığı, operasyonel görevlerin uygun olacağını belirtti. Sanırım buna göre bir şey bulamadı. Yüzüstü de bırakmak istemedi galiba. Aslında sıkmamak için de aradan zaman geçmesini bekliyorum. Ama bana da sıkıldı gibi geldi. Torpilim falan da yok maalesef.

Dışarıdan çok tuhaf bir hikaye gibi geldiğini biliyorum ama öyle işte. :)
  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (14.03.18 02:03:30 ~ 02:17:56)