kediniz ne sıklıkla kusuyor

iran kedimiz var malum tüylü

malt da veriyoruz ama 2 günde bir yine de kusuyor. tüy kusuyor, bazen mama çıkarıyor, bazen köpük gibi bir şey kusuyor.

sizde durum nedir ?

İştahta ve tuvalete çıkmada sorun var mı? Bizim kedi iran değil ama en son çok sık kusmaya başladığında yemek yemeği tuvalete gitmeyi de kesti, meğersem bir şey yutmuş aradan zaman da geçince ameliyat ettirmek zorunda kaldık. Eğer iştahta bir sorun yoksa büyük ihtimal aynı durum değil ama yine de bi veterinere görünün bence. En azından arayıp sorun.

  • gunhanselas  (04.03.18 15:18:51)
yok hocam turp gibi canavar

  • oscar  (04.03.18 15:23:16)
benim de 6 yaşında iran kedim var. en fazla 10-15 defa, köpük dediğiniz şekilde kusmuştur. onlar da hasta olduğu dönemler ilaç, iğne vs. yüzündendir sanırım. 2 günde bir olması çok tuhaf. evde bir şeyler kemirip, giderden falan su içiyorsa onlar dokunuyor olabilir. malt olarak bio pet active kullanıyoruz. maltı değiştirmek iyi gelebilir belki.

  • ontheroad  (04.03.18 15:32:39)
Bizim kedi 4 sene boyunca hiç kusmamıştı 4 yaşında yazın sürekli tüy yumağı kusmaya başladı. Malt macunu sürekli vermeye başladık sonra yine kusmaya azalarak da olsa devam etti, bir ara kabız oldu veterineresürekli götürüyorduk ve tüy yumağından şüphelenmiştik ilaçlarla düzeldi. Bir gün ensesinde tüy azalmadı fark ettik meğer maması alerji yapıyormuş mamayı değiştirince kusması da tamamen kesildi. Tüyleri düzeldi. Bizimki kısa tüylü bu arada.

  • neferkitty  (04.03.18 15:46:45)
Hiç kusmuyor

  • veritaslibertas  (04.03.18 16:01:41)
Bir kere kenarda kosede kalmis eski mamayi bulup yemis ve aninda kusmustu. Bunun disinda gununun dortte ucunu uyumak yerine yalanarak gecirmesine ragmen hiç kusmuyor. Ot yemiyor. Malt dediginiz ne ise ondan da vermiyoruz.
Kisa tuylu.

  • a perfect lie  (04.03.18 16:04:18)
Eger cok ac ise ve siz bir avuc mama vermisseniz hepsini yedikten sonra kusar midesi rahstsiz olur, boyle bir durum var ise azar azar (hatta tane tane) verip midesini rahatlatmasini saglayin, kusmasi azalir (mama kustugu durumlar icin)

  • selam  (04.03.18 16:18:58)
bizimki oyuncağının parçasını yutmuştu o zaman kustı birkaç kez onun dışında kusmuyor. mamasını çiğnemeden yutuyorsa ya da mama kalitesizse kusabilir. ilki için daha iri taneli mama bulunabilir. profesyonel mama kullanın halihazırda kullanmıyorsanız.

@a perfect lie
mutlaka malt ya da kedi çimi kullanmanızı öneririm. aksi halde sindirim sisteminde tıkanıklıklar olabiliyor.
  • slow like honey  (04.03.18 16:46:57)
@slow like honey

Her türlü çim aldik ama yemiyor. Ama şu malta bakalim oyleyse, teşekkür ederim.
  • a perfect lie  (04.03.18 17:01:17)
dişleri yamuk biizmkisinin dolayıısyla mamaları yutuyor tam kıramıyor. kusunca da tüm mama kusuyor. bana ilginç gelen hasta diyeceğim ama en az 5 6 yıldır bu şekilde kusuyor, genel durumu ise çok iyi

mama olarak royal canin kullanıyoruz, böbreklerinde sorun olduğundan başla hiç bir şey vermiyoruz. s/o özel mama yiyor.

hani tuvaletinde iştahında bir şey olsa veterinere götüreceğim ama gayet iyi ve yıllardır böyle. iran olduğundna deli tüy döküyor ve yalıyor sürekli.
  • oscar  (04.03.18 19:25:02)