İzleniyor muyuz?

Dün şöyle bir durum oldu. Mesai bitimine doğru, iş yerimdeki masa üstü bilgisayardan webte dolaşıyorum. Temiz, kaliteli Kayseri ev mantısı satışı yapan kişi/firma var mıdır acaba diye bakmak istedim. Önce Ekşiduyuru'ya sormak geldiyse de aklıma üşenip vazgeçtim. Google'a "Kayseri mantısı, sipariş, satış" kelimelerini yazdım ve çıkan sonuçlara hızlı bir göz attım ve bilgisayarı kapayıp çıktım. İş yerimden ayrılmamdan yarım saat sonra 0(352)219 19 12 nolu bir telefondan arandım. Arayan kişi ismimle hitap etti ve Kayseri Şahin sucukları fabrikasından aradığını; sucuk, kavurma ve mantı ile ilgili bir kampanyaları olduğunu anlattı. İsmimi ve telefonumu nereden bulduklarını sorduğumda "bir kampanyamıza katılmışsınızdır" falan dedi. (Kampanya v.s. durumlara telefon numaramı bildirmemek gibi bir prensibim var.) Bu takip mesafesi her geçen gün daha da daralıyor gibi!

Tarayıcıların gelir kaynağı bilgi satışı, normal yani.

  • angelus  (20.02.18 14:35:35)
aynı numaradan ve aynı sebeple ben de aranmıştım 2 ay önce. öncesinde seninkisi gibi nette bir aramam olmamıştı. tamamen tesadüfi yani paranoya yapmaya gerek yok.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (20.02.18 14:42:37)
Google bu kadar küçük işlerle ulaşmaz. Senin search'ünden sonra google'dan birisi telefonla mantıcıyı arayacak, senin mantı kelimesini aradığını söyleyecek. Yok daha neler. Bir kere google'un bu kadar insan kaynağı yok. İşler daha otomatize ve tarayıcıdan gösterilen reklamlarla ilgili.

  • nickini degistiren yazar  (20.02.18 14:50:09)
daha beteri oldu. sanırım hastanede bir kişi adres verirken bir site ismi söyledi. şimdiye kadar ne duyduğum ne de arattığım bir siteydi. öğle saatlerinde o sitenin reklamları google reklamlar'da çıkmıştı.

  • hosein  (20.02.18 14:59:59)
tarayıcı geçmişi üzerinden pazarlama en bilineni zaten. ama yukarıda da dendiği gibi laptop ve cep telefonu mikrofonlarından dinlendiğimiz de kesin. bana da arkadaşımla evde konuştuğum bir cihaz için aynı gün kampanya sms'i gelmişti çüş demiştik.

  • sir gawain  (20.02.18 15:18:31 ~ 15:19:25)
ben de aranmıştım zamanında, arıyolar normal denk gelmiş

  • The_Lollok  (20.02.18 15:23:03)
o da bir şey mi! nette sörf yaparken "kuyruk sokumunuzda ağrı mı var" gibi bir şeyler yazan reklam gördüm. ve 3 gündür götüm acıyor.

eğer yalansa beni vurun.
  • cemiyetin ünlü siması  (20.02.18 16:13:10)