Bankacı arkadaşlara soru (IDR para biriminde gelen SWIFT) ??

Yine üst düzey bilgi gerektiren bir banka sorusuyla karşınızdayım :) müşteri temsilcilerinin bir halt bilmemesinden ötürü belki burdan biri tecrübe etmiştir diye soruyorum.

Yurtdışından bir havayolu şirketinden hesabıma iade tutar gelecek. Banka kartına veya kredi kartına değil direkt hesaba gönderecekler. Gönderirken IDR para birimini kullanıyorlar (endonezya para birimi) dolayısıyla ben bu para birimiyle hesap açamadığımdan USD vadesiz hesabımı vermiştim ancak bana ödeme red oldu diye mail geldi. Sanırım bununla alakalı.

Şimdi ben bu parayı nasıl alırım? IDR hesabı sanırım hiç bir bankadan açamıyorum. TL versem otomatik dönüştürme vs. olmaz mı para gelince? Karşı taraf parayı USD olarak gönderemiyor malesef.

Teşekkürler.

bankaya soyle
bu kadar bir odeme gelecek de
geldiginde kurdan cevirip alacagim de
onlar da bankada dıs ticaret ofisine soracaklardır.
keske swift gelir gelmez sordursaydın swifti.
  • kingcyrax  (22.01.18 17:32:57)
zor o iş. IDR bizde resmi bir para birimi olmadığından, bankaların IDR muhabirleri bile yok. yani senin değil bir Türk bankasının bile hesabına gelemez direkt olarak. ancak Citibank, ICBC veya BNP gibi Türkiye'de bulunan bankaların Endonezya'daki kardeşlerine gelebilir. onlar da uğraşıp TL'ye çevirirse; alabilirsiniz. ama miktar bir bankanın uğraşmaya değeceği kadar yüksek olmayacağı için. zor, çok zor. bizdeki bankalar kendi hesabına bile alamaz, yani gidip onu USD'ye bile çeviremezler.

bitcoin veya western union gibi bankaları bypass edecek çözüm şart. TR'ye IDR göndermek isteyen adama "akıllı ol, olur mu öyle iş. IDR nere TR nere?" demen lazım. kurumsal bir yapı ise: "Türkiye IDR hesabı açılabilen bir ülke değil, bankalar bu para birimini tanımıyor. Bir zahmet USD yollayınız" demen tek olumlu yol.
  • 507  (22.01.18 23:54:11 ~ 23:56:33)
karsi tarafin usd gonderemiyoruz demesi sacma degil mi biraz?

kendi hesabindan idr olarak cikacak, karsi tarafa usd olarak gidecek sekilde swfit emri gececek. para idr'den usd'ye donecek kendi bankasinda, ordan muhabir bankaya, ordan da senin bankana dusecek. (kirpila kirpila)
  • brkylmz  (23.01.18 01:19:44)