Brüt üstünden zam?

ya biz maaşı net olarak anlaşıp net olarak alıyorduk. yani ocakta neyse aralıkta da o.

şimdi bu sene enflasyon oranında zam alacağımızı öğrendik; "brüt üstünden" diye ekledi.

ne demek ki bu? net olarak aldıgımız maaşa niye brüt üzerinden zam alıyoruz ben anlamadım.

bu işin dezavantajı nedir?

zam sayesinde bir sonraki vergi basamagina cikanlarin zammi nette daha kucuk gorunecek. Yani net sende 1000 lira oburunde 2000 ise, sana 1100 net olsa da oburune 2150 olacak herkese %10 zam olsa da.

  • beriberi  (03.01.18 16:16:03)
bu ne saçmalık ya. net maaş aldıgımız yerde brütten zam mı alınırmış böyle saçmalık böyle aptallık görmedim.

  • tchuck  (03.01.18 16:17:18)
işveren kendine göre zam yaptı mı yaptı. bu durumda ilk aylarda atıyorum 200 TL fazladan alırken haziranda 150, aralıkta ise 120 liraya kadar düşebilir.

  • hosein  (03.01.18 16:20:04)
Niye sacmalik olsun, netten anlassan da brutten anlassan da vergiyi devlete sen veriyorsun. Isverenin bu noktada sadece tahsilatci durumunda. Vergi dilimin artiyorsa bu isverenin elinde olan bir durum degil.

  • dunal  (03.01.18 17:27:49)
hayır bu işverenimi etkileyen bir durum.

ben işverenimle 4000tl elime geçecek şekilde anlaştıysam bu şu demek: "tüm sene boyunca elime ortalama 4000tl para geçecek şekilde anlaşalım", çok istiyorsa çıkıp bunun brütünü de söyleyebilirim ama net üstünden anlaşıyor.

eğer %12 zam yapacaksa da, elime ortalama %12 zam geçecek şekilde yapması lazım. etik bunu der. yoksa senelik ortalama 4000tl'nin brütünü hesaplayıp onun üstünden %12 zam yaptıralım?
  • tchuck  (04.01.18 08:21:04)
sozlesmeniz nasil yazili?

  • e haliyle  (04.01.18 09:21:09)
Brüt üstünden nasıl zam yapacak onu merak ettim.Her ay net maaşınız sabitse brüt ücretiniz yıl boyunca değişiyordur.

  • turkuaz  (04.01.18 09:58:17)
Bu kadar takildiysan basitce aylik ortalamasini hesapla atiyorum net %10 zam diye dusun. Fakat bu, isverenin senin icin %12 zam yaptigini ve senin devlete daha yuksek oranda vergi verecegini degistirmez. Tabii illa vergi dilimin degisecek diye bir sey yok. Degisirse bu sekilde.

  • dunal  (04.01.18 14:16:41)