göz tembelliği ve kornea inceliği

arkadaşlar 3 yıl önce ehliyet için kontrole girdiğimde sol gözümle tek baktığımda yazıların bulanık olduğunu farkettim.

devlet hastanesine gittim. sol da göz tembelliği var kesin bir tedavisi yok. sağ sağlam. devam et dediler.

geçen hafta bir polikliniğe kontrole gittim. her 2 gözümdede kornea inceliği olduğunu söyledi doktor (sol 469 sağ 485). operasyon gerekiyormu emin değilim birde kuleli göz hastanesine görün dedi. ara ara kontrollere gel dedi, gönderdi.

şimdi benim aktif bir şikayetim yok. 27 yaşındayım. bu zamana kadar farkında bile değildim. 2 gözümle baktığımda bir sıkıntı farketmiyorum. ama kornea inceliği 40 yaşa kadar ilerleyebiliyor ve ilerledikçe görüntü bulanıklaşıyor. geç kalınırsa tedavi şekilleri zorlaşıyor.

kuleliden randevu almak çok zor. halen kovalıyorum. ne yapayım. dünyagöz'e mi gitsem (ne kadar tutar). evime yakın ssk nın bir kısmını karşıladığı küçük bir özel hastane var orayamı gitsem.

bu duruma benzer bişi yaşayan varmıdır ?

merhaba, kornea inceliği bende de var. 12 yaşımdan beri gözlük kullanıyorum. Miyopum. Lazer ile göz ameliyatı olmak için doktorum ön kontrolleri yaparken tespit etti. Ameliyattan vazgeçirdi beni. Gözlük kullanmaya devam ediyorum.

Doktorum 2 yılda bir muayenesini yapıyor. İncelme göz çeperini tamamladığında, yani yuvarlağın tamamını çevrelediğinde lazer ile o tabakayı yakarak incelme sürecini durduracak. Kaçan bir çorap gibi tarif etmişti bana. Belli bir seviyeye gelince dokuyu lazer ile yakıp daha fazla incelmesini engelliyor.

13 yaşından beri aynı doktora gidiyorum, şu sıralar dünya göz'de çalışıyor.

çok endişe etmeyin. itimat ettiğiniz bir göz doktoruna düzenli kontrole gidip durumu takip edin.

yaşım 33 bu arada...
  • kutub  (29.12.17 13:17:09 ~ 14:22:53)
Kuleli Göz Hastanesi, özellikle ciddi durumlarda gidilebilecek tek hastane. Babamı, olası bir körlük durumundan kurtardılar. Veni Vidi ve Dünya Göz'deki doktorları dinleseydik, bizi çok ağır ameliyatlara yönlendireceklerdi. Bu sebeple, mutlaka oradan randevu almaya çalışın. Saat tam geceyarısı 12'de, yeni randevular açılıyor. O zaman şansınızı deneyebilirsiniz.

  • agluna  (29.12.17 14:03:54)
göz doktoruyum. bahsettiğiniz hastalığınız büyük ihtimalle keratokonus. keratokonus korneanın normalden daha dik ve ince olduğu progresif yani ilerleyici olabilen bir hastalık. özellikle ergenlik dönemi ve 20'li yaşlarda hızlı ilerler. 30'lu yaşlarda fazla ilerleme olmaz hastalıkta. tedavi olarak hastalığı ortadan kaldıran kesin bir tedavi olmamakla birlikte ilerlemesini durduran tedaviler mevcuttur. bunlardan birisi bizim de kliniğimizde aktif olarak uyguladığımız korneal cross linking. korneal cross linking de amaç kornea yapısını güçlendirmek. korneal cross linking tedavisinin görme üzerine etkisi olmaz yani görme anlamında size bir kazancı olmayabilir ama ilerlemeyi büyük olasılıkla durdurur. ilerleme durduktan sonra sert skleral lenslerle görme rehabilitasyonu sağlanabilir.

  • arcus aorta  (29.12.17 19:39:28)