Şimdi bu, bitcoin balon olsa mesela

Selam ben bilal. Ekonomiye de bi' giriş yapayım diyorum.

Bu bitcoin'in patlaması nasıl olabiliyor, yani elinde bu paraya sahip olan adamların elinden çıkartması mı lazım ? Yani bitcoin patlayacak diyenlerin temel argümanı bitcoin sahipleri bu sanal paralarını dolara çevirecek ve bitcoinin değeri düşecek diye mi, yoksa başka bi' legal illegal durumumu olabilir ?

Harika soru, silme lütfen, takipteyim. Bir çok kez yüzde 10-15 bandında inip çıktı ama bu sefer insanlar alım fırsatı bu diye yüklendi ve yükseldi. Ben de merak ediyorum bunu bu yüzden.

  • basubadelmevt  (20.12.17 11:38:01)
temel olarak şöyle sorun kendinize; bitcoin'i değerli yapan ne?

bir bitcoin'in güncel olarak 16 bin dolar etmesi, birilerinin bir yerde ona 16 bin dolar ödemeye razı olması sebebiyledir.

dolayısıyla, bir gün eğer çıkıp da elinizdeki bitcoin'i 16 bin dolardan satmaya çalışıp satamazsanız, 15'e indirip, 10'a çekip yine de satamazsanız balon patladı denir.

yani insanların btc'ye inancını yitirmesi gerekir. bu herhangi bir sebeple olabilir. devletlerin ortak karar alıp çok ciddi yaptırımlar getirmesiyle olabilir, sistemin çok geniş kapsamlı hack'lenmesiyle olabilir, ya da başka bir kripto paranın btc'yi ezmesiyle olabilir. ya da en basitinden, insanların gerçekten bu parayı kullanabileceği bir yer olmadığına kitleler halinde ikna olmasıyla olabilir.
  • captainobvious  (20.12.17 11:45:44 ~ 11:45:53)
Benim anlamadığım kısmı da bu zaten; ''kaç bin milyar milyon yok'' olmayacak birileri bu değiş tokuştan çok kazancak diğerleri beklentilerini kaybedecek değil mi yani ? herkesin kazanması gibi bir sistem beklendiği için mi bu balon patlar diyorlar.

ben bu ''refah'' kısmını da anlamıyorum, sisteme erken giren çok kazandı keza bu adamlar illa bu parayı el değiştirecekler. şimdi problem burada paranın yaygın olmayışı mı ? yani bu bir ticaret olduğu için paranın büyük kısmı görece birkaç kişinin elinde, bu adamlar çıkarsa diğerleri de panikten çıkar o zaman batar diye mi çekiniliyor ?
  • mete kudur  (20.12.17 12:21:27 ~ 12:25:13)
bandista'nın çok güzel bi sözü var konu ile ilgili. "kaybeden yoksa, kazanılmaz para"

  • obscures  (20.12.17 12:37:52)
mete kudur bir noktayı kaçırıyorsun, bandista da yanılıyor.

şöyle düşünün. 200 bin liraya çok güzel bir araba aldınız. sabah 200.000 TL varken, şimdi ise bir araban var. peki, arabayı almış eve dönerken kaza yapsanız ve araç perte çıksa, 200.000 tl nereye gider? siz kaybettiniz, ama bir kazanan yok. bunun gibi.

ya da, satmak için domates aldın ve çürüdü. yine fazladan bir kazanan yok. ya da btc aldın ve fiyatı düştü. sana btc'yi, ya da domatesi satan kişi elindeki varlığa karşılık senden bir bedel istedi, sen de verdin. bandista'nın inandığı gibi bir kandırma yok çünkü alım-satım gerçekleşirken ikiniz de değerin o olduğuna inanıyordunuz.

ek: ters taraftan bakarsak da şöyle denilebilir; elimde bir vazo vardı, tipi güzel diye salonumda tutuyordum. sonra bir gün beni ziyarete geldiniz, ve vazonun vitrininize çok yakışacağını düşünüp benden 100 liraya satın almak istediniz. ben de "100 lira, hiç fena değil" diye sattım. çünkü benim için ederi 100 liradan azdı, belki 50 liraya almıştım örneğin.

sonra, salonunuzda vazoyu sergilerken, antikacı bir arkadaşınız geldi ve "oha bu nerden baksan üç milyon yıllık vazo, en az yüz bin lira eder" dedi. oracıkta sattınız antikacı arkadaşa. belki o başka birine 500 bine satacak, ama orası onu ilgilendirir. siz 99.900 tl kazandınız. bense 50 lira kazanmıştım.
  • captainobvious  (20.12.17 12:41:15 ~ 12:45:32)
bitcoin'in patlaması için blockchain sisteminin kökten değişmesi ya da bitmesi lazım, yoksa bitcoin sadece talep yükseldi arttı, düşünce patlayacak denebilecek basitlikte bir olay değil.

kripto para bitcoin ile başlamadı, bitcoin ile bitmeyecek; gelecekte kesinlikle hayatımıza girecek bir para şekli bu. önünde durmak mantıksız, o yüzden yasaklamalar olsa bile geçici olacak. internetin önünde duramazsınız, dünyanın 2 ayrı noktasında birbiriyle iletişimde kalan son 2 kişi bile kalsa durdurulamaz. insanlar bu basitliği anlayamıyor, o yüzden çok karışık bir şey gibi geliyor ve anlamadığı için "öcü" gözüyle bakıyor.

ortada tamamen speküle edilmiş bir para birimi yok. evet şimdiki değeri böyle ancak bunun azalması bitcoin'in bitmesiyle değil, aksine daha çok kullanılmaya başlamasıyla sağlanacak. büyük dalgalanmalar olacak evet, muhtemelen şu anda bu yüksek seviyeden alanlar çok uzun süre beklerse patlayacaklar ancak bitcoin yok olmayacak, reel seviyelere inecek sadece.

bu sürenin ne kadar süreceği çok belirsiz, çin-rusya ikilisi yasallaştırır da ekmeğini yemeye başlarsa amerika takip etmeden bırakmaz; bi tarafın yakınlaşması bu süreci hızlandırır. yasaklama işine girişeceklerini sanmıyorum büyüklerin, dediğim gibi bu ancak bir süreliğine engellemiş olur.
  • Bruce  (20.12.17 12:51:29)
@sour, Ne banka demişim ne bypass demişim, nereden çıkardın ki o kısmı? Ben geçerli olmasından bahsettim, nasıl ki her ülkenin kendi para birimi var, ülke sınırlarını tanımayan internet dünyasının da kendi para birimi olacak(ya da birden fazla) . Bankanın, gerçek paranın yerine geçecek diye bir durum yok, olabilecek en büyük atılım atm'den nakit yatırıp bitcoin almak olur. Çok yanlış anlamışsın o kısmı.

Bitcoin en köklü kripto para ve hacmi bu kadar büyümüş olduğu için kripto para=bitcoin olarak yorumladım. Gelecekte yerine başka bir tanesi gelebilir, ne olacağını görmek için kripto para ile işlem yapmanın yaygınlaşması gerekiyor. Bu yaygınlaşma sırasında o arz-talep dengesi de sağlanmış olacak.
  • Bruce  (20.12.17 13:21:48)
Yok hükmünden çıkması demek legalleşmesi demek zaten, illegal bi şekilde nasıl kullanıma sokabilir ülke? O düzenlemeleri yapmasından bahsediyorum işte.

Ülkenin merkez bankasının tanıması demek yasallaşması, bankaların bitcoin kabul etmesi demek, hepsiburada.ru'dan bitcoin ile ürün almak demek; neyi anlamadın tam olarak? Ülkenin bitcoinle ne kadar iç içe olmak istediğiyle alakalı olarak ülkenin atabileceği herhangi bir adımdan bahsediyorum, ne olduğunun bir önemi yok.
  • Bruce  (20.12.17 13:40:40)
@Sour, bitcoin bankayı tümüyle bypass edemez çünkü mevcut şartlarda manavdan bitcoin ile alışveriş yapamazsın. bitcoin ile alışveriş yapabileceğin alanlar var diye kısıtlama yapabilir bir ülke, ya da isterse her yerde geçiyor da diyebilir. ülkenin ne istediğiyle alakalı.

bitcoin kullanılıyor diye banka işlevsiz kalmayacak, bitcoini gerçek paraya dönüştürmek isteyenler bankaya bitcoin satmak zorunda kalacak. bankaların kontrolün olmadığı bir para karşılığında gerçek para satmak istememesi durumu yaşanıyor şu anda, insanların "olmaz" dediği en büyük nokta bu. ben de diyorum ki bankalar kendilerine "bitcoin ver para al" demek isteyen insan sayısı artacak ki bu sulara girmek isteyecekler. Belki de kendi rezervleri olacak, nasıl bir model benimseyecekler bilemiyoruz ancak bir yolunu bulmaları zor olmaz. kendi şartlarını sunacak, kuralları kendi alanları için belirleyecekler. "bitcoin ver hizmet al" noktasında bankanın işi yok ancak hiçbir zaman her ödemeyi bitcoin ile yapamayacağın için bankaya muhtaç kalacaksın. adamın 300 bin dolarlık bitcoin'i var ama bunu gerçek paraya dönüştüremiyor ne anladım ben o zenginlikten tartışmasının biteceği nokta bu işte, bankalar hiçbir zaman tümüyle bypass olmayacak.
  • Bruce  (20.12.17 14:40:52 ~ 14:43:18)
abi ben ekonomist miyim model getireceğim, benim sorumluluğum mu bu? bitcoin'in gelmesindeki engel benim model sunamıyor olmam mı? 1 tane satoshim dahi yok, neyin romantizmini yapayım?

bankalar bitcoin kullanmak isterlerse kendilerine uyan bir model geliştirebilirler pek ala diyorum, anlaması neden zor? fizik kuralı mı ki bu illa bilimsel olarak aksini kanıtlamam lazım? sana uçuk gelen kısımlarını yazarsın, neden olmayacağını söylersin, sonuçlarını zamanla görürüz. neden bu ofansiflik anlamadım valla, çok enteresan.
  • Bruce  (20.12.17 15:15:04)