Cinsel tacizci öğretmen

Arkadaşlar merhaba
Size hayati bir sorum var. Lütfen daha önce aynı olayları yaşamış ya da hukukçu arkadaşalrımız üşenmesin cevap versin.
Bir kız çocuğu okulunun beden eğitimi öğretmeni tarafından taciz ediliyor. Olay şöyle oluyor. Aslında 2 senedir süren sistematik bir taciz var ortada. Öğretmen olacak herif bu çocuğa masaj yaptırmak için odasına çağırıyor. Çocuk aile baskısından dolayı haklarını koruyabilen, hayır demeyi başarabilen bir çocuk değil. Neyse bu adama da hayır diyemiyor ve adam bunu odasına çağırıp masaj yaptırırken çocuğun göğüs bölgesine tacizde bulunuyor. Olayın şahidi yok. Çocuk ağlayarak Rehber öğretmenine anlatıyor ve bizlerin öyle haberi oluyor. Sorum şu:
Çocuk 12. Sınıfta. Üniversite sınavına hazırlanıyor. Mahkemenin çocuğun masaj yapmasından ve reşit olmasından kaynaklı bir dava uzatma aşaması olur mu? Bu çocuk sınav sürecinde bu durumdan ne kadar ve nasıl etkilenir?
Aile ciddi muhafazakar ve çocuğa düşkün. Bu durumu kaldıramayacaklarını düşünüyorum.
Siz olsanız bu durumda ne yapardınız?

Bu çocuk sınav sürecinde bu durumdan ne kadar ve nasıl etkilenir?
Bunun bir ölçütü olduğunu sanmıyorum. 3 hafta boyunca y birimlik etkilenir gibi bi şey yok herhalde.
Siz olsanız bu durumda ne yapardınız?
Hocaya döverdim. Sonra bi' daha döverdim.
  • khiron  (03.12.17 20:36:23)
rehber öğretmen kişisinin olayı kolluk kuvvetlerine ve çim'e bildirmiş olmasını diliyorum öncelikle.. çünkü böyle bişey yapmadıysa mısırı koçanıyla yemiş olabilir..

hukukla alakam yok rehber öğretmenim ben ve ne olursa olsun durumun bildirilmesi taraftarıyım.. şayet bahsedildiği gibi öğretmen tacizciyse başka birine daha zarar vermeden durdurulmalı.. konu kolluk kuvvetlerine aktarıldıktan sonra çocuğun ifadesi çoçuk izlem merkezinde bir kereye mahsus psikolog ya da pedagog tarafından alınır. geri kalan kısmı da kolluk kuvvetleri halleder.

kısacası; mahkeme uzar mı bozar mı diye düşünmeden önce gerekli yerlere durumu bildirin....!
  • naaaan  (03.12.17 20:39:48)
rehber öğretmen napmış? durumla ilgili tuttuğu ilk rapor, raporların içeriği çok önemli. ikincisi bunu amirine bildirmek zorunda yasal olarak. süreçle ilgili ve ihtimallerle ilgili bilgi verebilirim rehber öğretmeni tanıyorsanız irtibatınız varsa.

bir de siz okuldaki başka bir öğretmenseniz, rehber öğretmen de size bunu söylediyse usulen hata yapmış. sizin bilmiyomuş gibi yapmanız, en azından bir süre için; daha iyi olur. bunu aman başınıza iş almayın diye söylemiyorum kesinlikle, siz de "... Mahkemenin çocuğun masaj yapmasından ve reşit olmasından kaynaklı..." diyerek kısmen tahmininizi yazmışsınız zaten, bu tip durumlarda sadece mağduru değil onun yanında duranların da usulen hata yaptığı durumlar aranabilir pekala mahkeme sürecinde; ve bunu yine bunu mağdurun aleyhine çevirebilirler. o yüzden siz okuldaki bir öğretmenseniz ve kız da size bizzat bişey anlatmadıysa şimdilik bilmiyomuş gibi hareket edin.

bir de, onun orada ne işi varmış, ithamıyla mahkemede olmasa da bürokratik süreçte ya da belki kızın ailesi tarafından yüksek ihtimal karşılacaksınız, bilesiniz. kızı da irtibatınız varsa buna hazırlayın, ya da bilhassa rehber öğretmen buna hazırlasın.
  • dafaisss  (03.12.17 20:40:55 ~ 20:43:33)
Dava açmalılar. Bu tip olaylarda ailenin desteği ve hak arama süreci, ilerideki olumsuz etkilenmeyi bir nebze de olsa azaltıyor.

Bir de o öğretmenin böyle işler yaptığı başka öğrenciler varsa onlar da cesaret bulup ortaya çıkarlar. Mağdurun beyanı önemli zaten. Böylece delil kuvvetlenmiş olur.
  • fallopian  (03.12.17 20:42:23)
Benim aklıma okuduktan sonra gelen ilk şey bu olay için hukuki işlemlere başlandığında bir şekilde okulda birilerinin bu durumu öğrenmesi ve yayması oldu. Eeh çok tehlikeli bir durum. Bir de şimdi tanık yok, kamera yok... Hal böyle olunca davanın uzayacağını bilmek için avukat olmaya gerek yok.

  • bir peynir kutusu kibrit  (03.12.17 21:28:42)
Çocuk eğer bu durumla savaşmazsa, bu durumun üstesinden geleceği ve yapılan yanlışın cezasının çekileceği umudunu taşınmazsa ömür boyu bu travmanın etkilerini yaşayacaktır.

Bu sebeple sınav senesi, kötü etkilenebilir gibi kaygılarla sümen altı edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. İşin uzmanlarından destek alıp bir an önce çözüm için çalışmaları başlatmaya ön ayak olmalısınız bence. Tabi bu süreçte masumiyet karinesini de göz önünde bulundurarak, kendinizi de olası sıkıntılardan korumaya dikkat ederek hareket etmelisiniz.

Ama asla böyle bir öğretmen -olay gerçekse- çocuklarımızın öğretmeni olmaya devam etmemeli. Belki öğrenciniz bir sene, iki sene kaybeder ama cesareti ile onlarca öğrencinin hayatının kurtulmasına sebep olabilir.
  • md11  (03.12.17 22:27:22)