Yurt dışında Türkiye hattından konuşmak

Ailem bir süre sonra Avrupa seyahatine çıkacak. Bulundukları süre zarfında (2 hafta) mutlak surette benimle iletişim içinde olmayı istiyorlar. Teknolojiyle araları pek olmadığı için ve ben de daha önce yurt dışına çıkıp Türkiye hattımdan arama yapma durumunda kalmadığım için bu duruma makul bir çözüm getiremedik. Müşteri hizmetleriyle görüştüm, kanser oldum. Bu konuyla ilgili bilgisi, deneyimi olanlar sorularıma dedeye anlatır gibi yanıt verebilirse sevinirim.

1. Vodafone için en hesaplı yurt dışı görüşme paketi nedir? Nasıl edinilir?
2. Mevcut paketlerindeki interneti yurt dışında kullanabiliyorlar mı, yoksa o sadece Türkiye sınırları dahilinde tüketmek için? Atıyorum Türkiye'de 1 birim tükendiği hızla, yurt dışında 5 birim tükenir. Fakat yine de kullanımı mümkündür. Var mı böyle bir şey?
3. Hattı hiç yurt dışında kullanıma açmadan, yalnızca internet bulduklarında Whatsapp'tan görüşmemiz mantıklı bir tercih olur mu?

Bilgi sahibi olmam gerektiğini düşündüğünüz aklınıza gelen başka bir husus varsa onu da belirtin lütfen.

türkiye topraklarından ayrılmadan türk hatlarını telefondan çıkarsınlar. türk hatlarından hiç biri fiyat olarak yurtdışında kullanmaya müsait değil. şirket sahibiyseniz ve hat şirket hattıysa başka.

gidecekleri ülkeden sim kart alacaklar. havalimanlarında falan prepaid olarak satılıyordur. onlardan alsınlar 1-2 gblık. yeterli olur.
  • mr.goodcat  (01.10.17 16:34:16)
Akıllı telefon sahibi iseler Avrupa'da her yer WiFi whatsapptan arasınlar

  • principlei  (01.10.17 16:39:13)
Yapabilecegin en ucuz seylerden birisi heralde ilgili ulkelerden hat satin almak. 15euro falandi en son.

Bir de boyle seyler varmis ama benim bilgim yok:

www.google.com.tr
  • xiii  (01.10.17 16:41:25)
3. olabilir. Diğer türlüsü bütçeye zarar gibi görünüyor. Türkiye hatları dışarıda fazlaca pahalı. 20 mb civarındaki paketleri 20 tl'ye satıyorlar.

Şu anda İtalya'da TIM isimli bir şirketin hattını kullanıyorum. 10 gb internet, 200 dk İtalya için konuşma için 10 euro sim kart parası ve 10 euro da aylık ücret talep ediyorlar. Eğer isterseniz o 200 dkyı almayıp 25 gb interneti de tercih edebiliyorsunuz.

Roaming hizmetleri var, dolayısıyla Avrupa içinde farklı yerlerde de kullanıma açık. İspanya'da da TIM bulunuyormuş.

Belki yardımcı olur.
  • sevgikusunkanadinda  (01.10.17 16:56:33)
Peki kazara yurt dışında internete girmeleri gibi bir durum söz konusu mu? Dalgınlıktan Whatsapp'ı açık unutmuşlar mesela, 100 MB harcamış. 100 lira vermeyelim gidip de bu durumda? Yoksa tamamen kullanımı engellenmiş mi olacak internet paketlerinin buradan aktif etmezlerse?

  • jack of hearts  (01.10.17 17:22:43)
Telefonlarda roaming'i kapatın, 100 mb'a 100 lira cüzi kalır emin olun ki.
Telefonları uçak modunda kullanmak iyi olur wifi ile bir çok görüşme yapılabilir, turkcelliler ise bip ile istedikleri numarayı kendi tarifelerindenmiş gibi arayabilirler.

Ben olsam chatsim'e bakardım.
  • atom karincanin torunu  (01.10.17 17:32:43)
Vodafone red paketinde yurtdisi gunluk 15 lira.avrupanin genelinde gecerli.turkiye de paketlerinde ne varsa onu kullanirlar.ordan hat al,tak degistir ugrasmaya degmez.

  • duptıs  (01.10.17 18:45:41)
Ben turkcell in avantaj yurt dışı paketini kullandım. Aylık 60 liraya 2gb internet 500 dk 1000 SMS veriyordu. Şimdi baktım 75 lira olmuş. En temizi bir tanr bundan almak. 75 liraya bildiğin aylık paket kullanıyorsun yurtdışında.

  • bigcaptain  (01.10.17 20:25:40)