Borca girip Amerika'ya gidiyorum

Merhabalar;

Üniversiteden geçen sene mezun oldum. Yabancı bir firmada 4 aydır çalışıyorum. Çalıştığım yer kötü değil fakat içimde sürekli bir gidip gezmek, tekrar oralarda olma isteği var. Şu an işimde devam edip, 4-5 yıl sonra yükselip akabinde evlenip rutin bir hayat düzeninin içinde, yıllık izinlerimi bekleyip kazandığım parayı harcayacağım bir şeyler şimdilik istemiyorum. belki bu kararı aldıktan sonra benim için her şey çok daha kötü olacak. pis işlerde hak etmediğim muameleri göreceğim. bin pişman olacağım buradaki hazır işimi bırakıp gittiğim için. daha iyi olacağının garantisi yok. ama yine de gitmek istiyorum, çünkü istiyorum. içimden bu geliyor. yarın öbürgün benim için en kötüsü olsa bile, bunu istemiştim ve olmadı deyip yoluma bir şekilde devam edebileceğime inanıyorum. bu da benim bir sonraki kararlarımı daha sağlıklı verebileceğime inandırıyor.

3 yıl önce work&travel yapmıştım. iyi para kazanıp amerika'nın birçok şehrini gezme fırsatı bulmuştum. muazzam keyifli gelmişti ve çok sevmiştim her şeyi. şu an tekrar gitmek istiyorum. fakat param yok. ama şunu gördüm ki, amerika'da kaçak şekilde çalışıp, para kazanmak kolay.

düşüncem şöyle, 2 arkadaşım ile birlikte borç para çekip dil okuluna gitmeyi planlıyoruz. bu borcu yayabildiğimiz kadar uzun vadeye yayacağız. dil okuluna giderken mümkün olan maksimum çalışmayı hedefleyip, olabildiğinde para kazanmaya çalışacağız borçlarımız ve hayatımız için. daha sonra gerekirse bir toefl yeterliliği verip yüksek lisansa girmek istiyoruz. ortalama 3 yılı kapsayacak bir plan.

ingilizcemiz B2 seviyesinde, ben ve 2 arkadaşlarım daha önce amerika'da çalıştı. hepimiz iyi üniversitelerin iyi bölümlerinden mezunuz.

samimi bir şekilde duygu ve düşüncelerimi dile getirmek istedim. gülüp eğlenip dalga geçebilirsiniz, sizden beklediğim sizin de bu konuda samimi düşüncelerinizi beyan etmeniz ve tavsiye vermeniz.

şimdiden kucak dolusu sevgiler.

Güzel plan. ben şuan sevdiğim değer verildiğim geleceği olan ve değerimin üzerinde maaş aldığım bi işte olmasam aynısını yapardım ancak şuan g.tüm yemiyor maalesef tüm bunları bırakıp gitmek. Senin kaybedecek bi şeyin yoksa bas git.

  • Mcfly  (24.06.17 21:34:35)
Bana pek gerçekçi gelmedi. Yüksek lisans ücretleri fazla diye biliyorum. Kaçak çalışmak belki kolay ama kaçak çalışılan bir işte hem yaşamaya hem de eğitime yetecek kadar para kazanmak zor. Sağlık sigortası yaptırın mutlaka. En kötü geri dönersiniz. Başarılar.

  • dissendium  (24.06.17 21:43:10)
ingiltereden yazıyorum bence hiç bu işe kalkışma hayatını yakarsın

  • darkknight  (24.06.17 21:55:56)
Eger burada mal mulk yoksa bankalardan yuklu miktarda kredi cekebilirsiniz.

  • goodman  (24.06.17 22:01:17)
Bence gerek yok.Başka ülkeye bakmanı öneririm :)

  • sorunvar  (24.06.17 22:26:04)
Kanada vatandasi olmak icin once gocmen statusu almak lazim. O statuyude her kanadada okumaya gelene vermiyorlar. Kanada'nin avantaji su olur okurken calisma izni cikartabilirsin.

  • duyurumvar  (24.06.17 22:52:24)
Birinci paragrafinin tamamina katiliyorum, umarim vazgecmezsin, insallah planin da istedigin gibi gider
Yeni mezunsan mutlaka mutlaka mutlaka denemelisin.

  • kassiopeia  (24.06.17 23:13:45)
arkans bile bakma. ben de çok iyi bir ünv mezunuyum çok iyi şirketlerde çalıştım kendi işimi kurdum tr de. ama yaş oldu 35, evlendik ve çocuk planları devreye girdi. amerikaya bir kere gittim ve kesinlikle orads yaşamak istiyorum ama şu an şartlardan ötürü yapamıyorum. sanırım daha baya gençsin arkana bile bakma dostum dene gör bak şansını. olur olmaz ama içinde de kalmaz. en en körü geri dönersin yalın genç yine başlarsın. kaybın olmaz, ama içinde de kalmaz

  • oscar  (24.06.17 23:32:02)
Plan güzel ama şunu hatırlatmam gerek. Work & travel, turist, exchange student, vb. olarak gelmek ile yaşamak apayrı şeyler. Work & travel'daki bol arkadaşlı, bol gezmeli, bol kafa rahatlı, partili ortamı ya da Erasmus gibi ortamı bir daha bulacağınızı düşünerek gelmeyin. Beyaz yakalık bir iş olacağı sürece bol bol talepkar patronlar olacak. Kaçak olursanız biraz daha zor olacak. Kaçak çalışarak millet para kazanıyor da, her an yüreği ağzında yaşıyor ve kimsenin yapmadıkları işleri kaçaklara kakalıyorlar. Bunu düşünerek geliyorsanız olan çok güzel. Kaybedeceğiniz şey şu: Kaçak yakalanırsanız, bir daha dönemeyebilirsiniz.

Cesaret kırmak için yazmıyorum, romantik olmayın ama bu hayalden de vazgeçmeyin tabii ki. Burada bir kişi ile tanıştım, kaçak kalmış ve 8 yıl evine gidememiş, türlü türlü işler yapmış. Herkesin bambaşka bir hikayesi var; çoğu eğlenceli değil ama hepsinin de bir ödülü olmuş bir şekilde. Gerçekten dayanabilirseniz siz de kavuşabilirsiniz, dayanmazsanız en kötü geri döner, yine bir şey kaybetmezsiniz.
  • aychovsky  (24.06.17 23:41:34)
Eger amerikada kalici olmak istiyosan, kacak calismak yapacagin son sey olsun.

  • baldur2  (25.06.17 00:04:15)
Yüksek lisans ya da doktoraya başvurabilirsiniz, yüksek lisansa burslu almaları çok zor tabii, o şekilde para kazanabilirsiniz. En azından F1 vizesiyle gidersiniz, yine çalışma izniniz kısıtlı olacak, ama fazladan kaçak çalışılabilir. Amerika'da böyle bi kaç kişiyle tanıştım, gayet de mutlulardı hayatlarından ama ömrünüzün sonuna kadar hediyelik eşya dükkanında çalışmak zorunda kalırsanız mesela? Bence hayallerden vazgeçmemek lazım, bu sizin hayatınız, burda herkes kendi sınırlı dünya görüşü kadar size tavsiye sunar. Bakın ben de gördüğüm bir kaç örnek üZerinden size bir şeyler sundum, ne kadar gerçek?

  • damba  (25.06.17 19:28:38)
ülkenin iyi üniversite ve bölümünden mezun olupta hangi "legal" fırsatları kovaladınız ve denedinizde, cahil biri gibi kaçak çalışmaya gidiyorsunuz merak ettim? Türkiye'de iyi eğitimli insanda, başka ülkelerde yasal yollari bile ciddi ciddi denemeden, kaçak iş yapmaya gidiyorsa, ne diyeyim. kolay gelsin. kaçak iş vs. yapacaksanız doğuya da gidebilirsiniz aklınıda olsun, pek bir farkı yok hukuksal olarak.

Birgün olurda yurtdışında Türkler şu yasadışı işte yakalandı vs. haberlerine katkınız da olursa, ne mutlu size.
  • christopher nolan  (25.06.17 20:10:18 ~ 20:13:45)