köy enstitülerini kim kapattı?

beyler google'da o kadar cok manipulatif makale ve haber var ki hangisine inanacagimi sasirdim. dinciler inonu diyor solcular menderes diyor.

adam gibi [objektif olarak] bu koy enstitulerini kimin kapattigini bilen var mi?

demokrat parti a.menderes

  • tavish11  (20.04.17 00:28:17)
Koy enstitulerine en cok kim karsiysa onlar kapatti. Koy enstituleri hakkinda fuhus yuvasi dedikodusu cikaranlar, koylunun topraklandirilmasi yasasina karsi cikanlar, "buradan cikanlarin hepsi kendini Ataturk zannediyor" diyenler... Hepsi bu isin musebbibi. Sovyetlerin Karadeniz'de askeri us istemesi uzerine Amerika'dan yardim dilenenler, Koy Enstitulerinin kapatilmasi karsiliginda bu yardimlari aldilar. Demokrat Parti koylunun topraklandirilmasi yasasina karsi cikanlarca kuruldu mesela. Cunku agaliklari tehlikeye giriyordu.

  • evrim halkasi  (20.04.17 00:28:56)
Chp kapattırdı maalesef. O dönemde muhalefete hoş gözükmek bak biz de dindarız ayağına yatmak için halkın diline komünist yuvası buralar diye dolanmasının da etkisiyle CHP başta köy enstitülerini kapattı daha sonra kuran kurslarını açtı teşvik etti. Tam tarih ve daha detaylı bilgileri hatırlamıyorum isteyen olursa bakarım kitaptan. Can Dündar ın Köy Enstitüleri diye çok güzel bir eseri var mutlaka okuyun.

Edit: Hatta İsmail Hakkı Tonguç ve Eski Bakanımız Hasan Ali Yücel kalemi kırılan son 2 kişidir. İHT kapatıldığına son ana kadar inanmayıp İnönü'nün verdiği söze istinaden hep umudunu korusa da, İnönü bu kararı verdikten sonra kalan yaşamı boyunca İnönü ile hiç konuşmamıştır. Hasan Ali Yücel'de kırgınlığı sebebi sonrası bakanlık görevinde yalnız bırakılmıştır. İsmet her ne kadar ömrü boyunca bu Enstitüleri koruyacağına dair söz vermiş olsa da, 3-5 oy uğruna maalesef vazgeçmiştir.

Kazım Karabekir bir gün (artık son günlerini yaşadığı sırada) ziyarete gittiğinde Toprak reformu geçen marşı söyletmiş tam Atatürk geçen yerinde kestirmiştir marşı, bu da arada ek bilgi ola. Bana göre Türk tarihinde yapılan en büyük hatalardan birisidir.
  • gozu acik sevisen yahudi  (20.04.17 00:29:20 ~ 00:38:19)
Bence adnan menderes'in rezilliklerini izleyin, demirkirat belgeseli. Bugunle olan benzerliklere inanamazsiniz...

  • kassiopeia  (20.04.17 00:31:27)
fiziken menderes. fakat menderese gelene kadar chp o okulları kuşa çevirmişti. işlevlerini öldürmüştü. Bu şuna benziyor. imam hatip okullarına üniversite sınavında katsayı engeli getirmek gibi...

  • gotic  (20.04.17 00:47:29)
truman doktrini sonucu chp hükümeti kapattırdı.

  • fyodor fyodorovic  (20.04.17 00:55:28)
ABD Türkiye'nin Rusya ile yakınlaşmasını istemiyordu. O yüzden Truman Doktrini adı altında yapılan yardımlara karşılık Köy Enstitüleri'nin kapatılmasını şart koştular. Bunu kabul eden İnönü ve yaverleri ama fiziken kapatılmasını onaylayan Menderes'tir. Siyasal islam ve bugünkü malum partinin temelleri, o günlerde ABD'nin komunizmin panzehirinin siyasal islam olduğuna karar vermesinin ve bizim o günlerdeki ...... yöneticilerimizin bir avuç para karşılığında ülkenin geleceğinin ipotek altına alınmasına göz yummaları sebebiyle atıldı ne yazık ki. İmamhatiplerin açılması, kuran kurslarının yaygınlaştırılması, din derslerinin müfredatta ağırlık kazanması, vs hep o dönemlerde başlatılan uygulamalar...

  • iwasbornonamountainside  (20.04.17 01:02:35 ~ 01:03:50)
o donemde iktidarda demokrat parti varmis. hukumet adnan menderes hukumeti. nasil oluyor da chp kapattırmis diyebiliyorsunuz? bugun cemaatle akp'nin arasini bozan dersanelerin kapatilmasini dusunun. burda sorumlu abdullah gül müydü yoksa tayyip erdoğan hükümeti miydi?

  • maresalx  (20.04.17 01:13:10)
zaten milli manevi degerlerimize ters bir olusumdu. allah razi olsun inonu'den.

  • partizan  (20.04.17 02:19:37)
@maresalx pardon da siz doğru cevabı mı duymak istiyorsunuz yoksa duymak istediğiniz cevabı mı? tarihsel olarak bürokratik kararlar var. adını yazdık.
pek bilinmeyen (bkz: truman doktrini) ve bunu yol açtığı herkesçe bilinen (bkz: marshall yardımı)

  • fyodor fyodorovic  (21.04.17 15:04:32)