mantar

marketlerde bulamayacağımız, ormanda toplanan mantarlar gerçekten çok mu lezzetli yoksa toplayanlar verdikleri uğraşın etkisiyle mi çok lezzetli olduğunu iddia ediyorlar? hayır "etten daha güzel" kafasını çok merak ediyorum gerçekten, bir mantar nasıl etten güzel olabilir?

mantar çok gereksiz bişi ya, kayış gibi tatsız tuzsuz. etten güzel olmasına ihtimal veremem.

  • cekilmis gayfe  (10.01.17 18:38:43)
kahve kardeş zaten kültür mantarından bahsetmiyorum, orman mantarlarını soruyorum genel olarak. kültür mantarından tat olarak elbet farklıdır ama ne kadar farklı, onu soruyorum yiyenlere.

  • loser blueser  (10.01.17 18:40:58)
teyzemler kuzu göbeği mantarı toplamış,nohut yemeğinin içinde vardı. evet bence çok güzeldi. etle mantarı kıyaslarsam, mantar daha iyi derim.belki çok nadir yediğim için o kadar güzel gelmiş olabilir ama lezzetliydi.

  • MtKrt  (10.01.17 18:45:44)
Öyle aşırı pahalıya satılanları bilemiyorum, denemedim ama bahçelerdeki ağaç altlarından toplananları yedim. Değişik değişik çeşitleri var onların da, bence gayet lezzetliler. Gerçi ben bir mantar delisi olarak mantarların hepsi güzel geliyor bana, ete tercih ederim şahsen.

  • devilred  (10.01.17 18:46:21)
Sezar ve biftek mantarına bir bakın derim.

  • utkumon  (10.01.17 18:50:25)
etten daha iyi olduğunu iddia etmek abartılı bence de ama bu mantarların lezzetli olmasına engel değil, cidden çok lezizler.

  • m e b  (10.01.17 19:02:10)
italyada tartufo diye bi mantar var yapan yerin kapısından gecmem bok gibi kokan bi şeyi de istediği kadar lezzetli olsun yemem. bu tarz seyler kişinin zevkine göre değişir etten güzel diyen biri icin öyle olabilir ama bu o seyi etten guzel yapmaz. ha şu marketlerdeki beyaz mantar fırında üzeri tereyaglı kaşar peynirli her türlü on numara yiyecek bana göre. bi de amsterdamdaki mantarları severim ajhdssajhgda

  • benmari usulu  (10.01.17 19:13:01)
lezzetini bilemem ama toplanan mantarlar kesinlikle yenmemeli. akut karaciğer hasarına hatta yetmezliğine sebep oluyorlar. tek tedavisi karaciğer nakli. makette satılan kültür mantarı yiyip bildirilen vakalar var. toplamayın yemeyin yedirtmeyin. nasıl yiyen insanlar var hala aklım almıyor.

  • shotgunwoman  (10.01.17 19:37:31)
@shotgunwoman
tamam abla.

  • eksimeksi  (10.01.17 20:21:57)
Adından dolayı önyargılı yaklaştığım domalan mantarı şahane bir şey. Kırmızı et sevmem zaten, bence ortalama etten daha güzel :)

  • kobuzchu kiz  (10.01.17 21:20:48)
Her sene mevsiminde Bolu'dan kanlıca mantarı getirtmeye çalışırım. Kültür mantarı denen tatsız tuzsuz şeyle alakası yok.

  • zombi  (11.01.17 00:30:52)
İstiridye mantarını denemelisin. Tavuk tadı var gerçekten.
Bir de mantarın Nasıl pişirildiği de çok önemli yoksa gayfe nin dediği gibi kayış gibi olur. Öncelikle mantara su konmaz aşırı yıkanmaz ve plastik kapta ağzı kapalı uzun süre beklediğinde kötüleşiyorlar alır almaz ağzını açın her zaman, dolapta öyle beklesin daha geç bozulur. Kültür mantarı aldığında Beyaz olanlarından seciceksin ve soyman en güzeli olur.
Ocakta en yüksek ateşteşte ağzı açık şekilde pişirmen gerek. Zaten çok pişmesi gerekmez. Mesela patatesli mantar sote yapacaksan patatesler pişmesen mantar konulmaz. Mantar zaten kendi su verir onda yüksek Ateş'te hızlıca pişirebilirsin onun haricinden mantar pişerken sunkonulduğunda çok kötü oluyor tadı kayış gibi.
Shotgun haklı olabilir bilinçsiz insanlar var sonuçta ama İstanbul'da bir mantar toplayıcı var epeyce meşhur mesela onunla toplama etkinliğine gitmek istiyorum ben de bir gün.
  • fasulyek  (11.01.17 03:39:03)