eşcinselliğin pompalanması

Son zamanlarda/yıllarda izlediğim tüm dizilerde(amerikan ve ingiliz dizilerinde) özellikle bu olay izleyiciye pompalanıyor. Adeta özellikle yapılıyor apaçık şekilde.

Bunun sebebi nedir acaba?

Ha şimdiden bu hayatın gerçeği bunu kabullenincilerin ağzına kürekle vurup şöyle bi kenara alıyorum.

Sorduğum şey bu neden birden bire(son yıllarda) dizilerde insanlara kabul ettirilmeye çalışılıyor?
Kim bunun arkasındaki lobi?

arkasında lobi var mıdır yok mudur onu bilmem ama avrupa ve kuzey amerika insanı gittikçe beyinsizleşiyor. huzura, refaha alıştıklarından mıdır bilmiyorum, inanılmaz aptalca hassassiyetleri var. işte neden zenci emoji yok falan bu tip şeylere takılıyor adamlar. haliyle politically correct olmak için her çeşit vatandaşı her şeye dahil etmeye çalışıyorlar zorlama bi şekilde. eşcinselleri binalardan atan adamlara silah satan bu köpekler, hala takır takır zenci öldüren bu şerefsizler ama işte sorsan dünyanın en tatlış insanlarıdır kompleksliler için.

  • der meister  (31.12.16 17:54:27)
Gavatlık. Bu kadar sapkınca bir şeyi minnoş göstermeye çalışıyorlar. Birazdan buraya da doluşur "ya sen homofobiksin"ciler.

  • giovanne  (31.12.16 17:55:09)
Çünkü eşcinseller daha görünürler artık, daha cesurlar. Bu da artık haberleşebilmelerinden ve böylece örgütleşebilmelerinden kaynaklanıyor. Bu bütün dünyada böyle ve Amerika'da birçok eyalette, İngiltere'de, Avrupa'nın birçok ülkesinde eşcinsel evlilik yasal; artık kanıksanmıyor ve normalleşiyor gittikçe. Keşke Türk dizilerinde de olsa. Çünkü burada da varız, her yerdeyiz. Ve hayatta hetero dramlarının yanısıra bizim de görünmek hakkımız biz de "insan" olduğumuz için.

edilt: evet, giovanne sen homofobiksin.
  • çakıstes  (31.12.16 17:55:41 ~ 18:02:29)
der meister +1 hatta +100

  • burya  (31.12.16 17:56:46)
Türk dizilerinde bile var. Eski dizilerde böyle bir saçmalık yoktu. Ben ilkokuldayken Rosalinda yayınlanıyordu. Birçok bölümünü annem izlediği için mecburiyetten biz de izliyorduk. O dizide bir kez bile açık seçik sevişme sahnesi görmedim. Düşün bak, adam yakışıklı, kız güzel, ortada süper bir aşk var, ama yapımcılar bize saygı duyduklarından her fırsatta bize onların çıplak hallerini göstermiyorlardı. Bugün Kiralık Aşk dizisine bakıyorsun, ortada güya bir aşk var, dizi ilk bölümü dahil tamamen seksizm üzerine kurulmuş. Neden? Çünkü satıyor böyle şeyler.

  • dissendium  (31.12.16 17:57:02 ~ 18:09:31)
İlk olarak, küreği göze alarak şöyle bir açıklama yapılmalı. Bu tip eleştiriler (mesela veganlık ya da feminizme de benzer eleştiri yürütülüyor) bir noktayı görmezden geliyor. Benzer bakış açısından birçok dizi de heteroseksüelliği 'pompalıyor'. Her anne-baba-çocuk diziliminden oluşan aile yapısı modern, heteroseksüel ailenin ideolojik savunusunu üstleniyor. Bunu 'normal' ve 'doğal' varsayıyor (not1: hem çeşitli insan topluluklarından hem de çeşitli hayvanlardan bunun normal ve doğal olmadığını görebiliyoruz) (not2: üreme ile cinsellik ayrı şeyler). Yani değişen bir şey yok; her ifade ve eylem ideolojik bir arka plan barındırır. Eşcinselliği biricikleştirme ise ya heteroseksüelliğin egemen olduğu bir ideolojinin savunusuna (genelde insanların çoğu bunun içinde) ya da saf bir biçimde homofobiye (ben homofobik insan sayısının az olduğunu düşünüyorum, asıl sebep ilki gibi duruyor) işaret ediyor.

İkinci olarak eşcinselliğin neden daha görünür hale geldiğini basitleştirerek düşünebiliriz. Bir taraftan hareketin küresel siyasi mücadelede belli bir başarıya ulaşması söz konusu, bu sayede kamusal alanda söz hakkı edinebiliyorlar. Öbür taraftan, mevcut yönetici form (en vulgar tabirle kapitalizm) bu hareketi absorb etme ve radikalliğini kırma çabasına yöneliyor. Yani eşcinsellik üzerinden turizm, reklam ve izleyici kitlesi geliştirmeye çalışıyor. Sonuç olarak bu iki hareketin kesişmesi, eşcinselliği daha görünür kılıyor.
  • protector  (31.12.16 17:58:18 ~ 18:02:27)
Cunku escinsellerle beraber yasiyoruz hepimiz. Cunku hepimiz ayniyiz. Cunku herkesin hikayesi anlatilmayi hak ediyor.

Bir de son yillar denmekte ama friends dizisinin ilk bolumunden beri escinsel muhabbeti var mesela :)
  • kuehles blondes  (31.12.16 17:59:28)
bu tür konularda "pompalanma" olayı yok. sadece özgürlüğün veya bireylerin kendilerini ifade etme imkanları daha fazla olduğu için artık gizlenmiyorlar. dolayısıyla varlıkları normalleşmiş oldu. normalleştiği için de kabadayı karakter, erkek karakter, kadın karakter, çocuk karakter gibi yapımlarda kendilerine yer verildi. olay bu.

mesela şimdi de tinder gibi uygulamalara bilmem 40 tane cinsel kimlik gelmiş diye kahkaha atıyor ve saçma buluyoruz ya, ilerleyen senelerde onlar da normalleşecek.
  • m e b  (31.12.16 18:02:19)
eşcinsel insanların seçimine saygım var ama bu lobileri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. abd'deki dizilere bakın mesela. yahudi ve eşcinsel olmayan bir dizi bulmanız zordur. abd'de eşcinsellik karşıtı büyük bir nüfus olmasına rağmen dizilerde bu kadar fazla yer bulmaları sıradanlaşması değil lobilerin etkisidir.

  • burya  (31.12.16 18:05:22)
"heteroseksüelliğün de pompalandığı" fikrine katılıyorum, gayet insani olan bir durum neden pompalanmak olsun ki? Fİlmler, diziler zaten sürekli bir şey pompalar.

Dram budur zaten.

Özellikle amerikan filmlerinde gördüğümüz siyahilerin uğradığı haksızlıklar,
Yahudi katliamı,
Dini bağnazlıkla katledilen bilim adamlarının hikayeleri vs. bunlar da pompalama değil mi?

Eşcinsellik normalleşene ve toplumsal hayatta yerini tamamiyle bulana kadar bu tür filmler olaacaktır, çünkü anlatılmaya ihtiyacı var. Haksızlığa uğrayan mağdur kısım onlar ve haliyle mağduru öne çıkarmak da film sektöründe konu bakımından çok önemli.
  • body electric  (31.12.16 18:08:52)
gender equality hassasiyeti göstermeye çalıştıkları için. nasıl ki bazı kıyafetlerde "yapımında hiçbir canlıya zarar verilmemiştir" olayı tamamen bu konudaki hassas kitleyi kazanmak içinse bu da aynı durum.

edit: aslında pompalanmıyor, o kadar süre eşcinselliği yok saydık ki bir anda önümüze konduğunda pompalanıyormuş gibi geliyor.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (31.12.16 18:13:15 ~ 18:29:23)
belli bir eşik değeri aşıldı bu konuda. insanlar konuya öcü gibi yaklaşmıyorlar. dolayısıyla medyada çok daha sık görüyorsun. her geçen gün artacak ta ki eşcinsellik toplumda son derece normal bir şey olana ve dikkat çekilmesi gerekmeyene dek.

  • sen git ben geliyorum  (31.12.16 18:26:22)
Yahu dünya degisiyor ve gelisiyor. Tabular birer birer yıkılmaya başlanıyor. Özgürlük, farklılıklara saygı diye bi kavram var ve bu son yıllarda değer görmeye başlayan bir şey ve bunun neticesinde azınlıkta kalan ama bir sekilde var oldugunu duyurmak isteyen kitle "biz burdayız" diyor sadece. Özellikle bir pompalanma yok, sadece hayatın dogal akısı içinde o kisilerde var, nası hetero bir ciftin hikayesi ekrana yansıyorsa, onların hikayeleri de yansıyacak. Bu tamamen dünyanın evrildigi durumla ilgili. Kürekle filan vurunca gercekler degismiyor kusura bakma da.Her yerdeler ve garipsemek bizi "ötekilestirme" etiketinden fazlasına götürmüyor.

  • basubadelmevt  (31.12.16 18:26:30)
giovanne +1

  • eksisozluk kullanici sozlesmesini okudum  (31.12.16 18:26:44)
gavatlık diyen, küçümseyen insanlara önemli bir hatırlatma. kabaca her 10 erkekten 1'i gay veya biseksüel eğer ki kendilerini bastırmıyorlarsa, zorla bir kadınla evlenip çocuk yapıp depresif bir hayat yaşamıyorlarsa(ki türkiye'de çok olan bir şey) sonra da sinirlerini karılarından çıkarmıyorlarsa. bu demek ki ey gavat diyen insan; senin baban, amcan, enişten, dayın vs. uzar gider bu liste gayet de dibini dövdürmeye meraklı olabilir(hoş bir deyim değil ama senin seviyene iniyorum ki durumu iyice o küçük beynine sok diye) yani o kadar da saldırgan olma. ha belki de sen meraklısındır dibini dövdürmeye ama kendini kandırıyorsundur belki de eşcinselliğe olan öfken buradan geliyordur?

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (31.12.16 18:37:25 ~ 18:39:13)
şu nüfus kontrolünden bahseden arkadaşa iki lafım var;

komplo teorilerini ben de severim de bu iş öyle özenmekle, orada burada görmekle olacak iş değil. nasıl ki siz homofobikler gördükçe tiksiniyorsanız, heteroseksüel insanlar görünce özenecek değiller.

ben aileme açıldığımda babamın annemin sevgilimin beni "yoldan çıkardığını", aslında "böyle" olmadığımı iddia ettiğinde sorduğu soruyu yazıyorum buraya; adam dedi ki karısına "sen karşı komşu xx'i dudağından öptüğünü düşününce ne hissediyorsun?" annem saçmalama iğrenç anlamına gelecek bir tepki verdikten sonra da "çünkü sen homoseksüel değilsin, senin kızın 'öyle' olmasaydı o da senin gibi tepki verir öpemezdi". bu saçma ama değerli anım anlayana çok şey ifade eder. annemin de beni kabullenişidir. keşke hepiniz insan olup "insanları" rahat bıraksanız.

son bir dilek: umarım böyle atıp tutanların eşcinsel çocukları olur ve o zaman eşcinselleri kabullenmenin yolunu bu şekilde öğrenebilirler, dünya daha güzel bir yer olur.
  • çakıstes  (31.12.16 18:48:45 ~ 18:50:53)
bazı arkadaşlar malca fikirlere kapılmışlar, ben eşcinsellere karşı, onlardan iğrenen, onları hastalıklı vs gören insanlardan değilim.

ama genel toplum üzerinde diziler özellikle bu konuyu misyon edinmiş durumda, elbette her türlü zorbalık zulüm vs konu edilmeli ama özellikle her dizide filmde bunun geçmesi birileri tarafından özellikle yapıldığına işaret benim için.

İşte bu birileri kim amaçlar ne neden özellikle eşcinsellik bunu soruyorum.
  • basond  (31.12.16 18:56:01)
bugün ne pişirsem ya da evde kıyma var nasıl degerlendireyim gibi gıda içerikli boş sorulara verilen cevaplar ile cinsel içerikli sorulara verilen cevaplar benzer popilerite yüzdesine sahip gibi..formüle edince su basit denklem cıkıyor sanki !'hayat dedigin;yemek, içmek,...mek. :)

  • bhdrydn  (31.12.16 19:25:41)
pompalandığı falan yok. sadece onlar birbirine pompalıyor. bence senin bilinçaltın özellikle böyle görmüş bunu ;) özellikle bu tarz dizileri mi seçip buldun nedir acaba :)

dip not: sen kürekle vurup kenara aldığını sanabilirsin sadece. çünkü "there is no kürek"
  • matrix  (31.12.16 19:34:33)
hali hazırda ilk çırpıda aklıma gelen diziler
sense8
black sails
orphan black
game of thrones
spartacus (hadi o dönem öyleydi diyelim eyvallah)
  • basond  (31.12.16 19:37:20 ~ 01.01.17 01:01:51)
Standart bir hakim unsur temsilcisi tepkisi. Heteroseksüeldir ve eşcinseller görünür olunca bunu lobiye bağlar. Türktür, Kürtler vardır denince "ben de Türküm yani ne var bunu söylemek faşistlikse faşistim ulan" diye ortalık yerde bağırır çağırır. Sünnidir, Alevilerin çeşitli devlet kadrolarında tahakküm kurduğunu iddia eder. Erkektir, kadınların erkekleri aşırı derecede ezdiğini ve birkaç kere bunun mağduriyetini yaşadığını söyler. Söyler de söyler.

Ha bir de apolitiklik meselesi var. Komplo teorileri apolitik insanların en çok bağlandığı şeylerin başında gelir. Zira okumamış, anaakımdan duyduklarıyla besleniyor ve neyin ne olduğu konusunda da bir gram fikri yok. E ne yapacak? Mecbur "Almanya gelişmemizi istemiyor" tarzı lobilere bağlayacak meseleyi. Birbirinden çok farklı 4 anlamsız konu, insanlara bir şekilde ilintili gibi gösterilirse büyük resim çözülmüş oluyor. Bilim ve mantıklı açıklama hak getire. Dünyayı da zaten bir aile yönetiyormuş ama kim olduğu bilinmiyormuş.

Sevgili arkadaşlar, hani orda burda Anadolu çomarı diyorsunuz ya AKP'lilere... Demeyin :) Türkiye'deki iklimden bunaldınız ve farklı, modern olduğunuz için gitmek istiyorsunuz ya, istemeyin. Zira Yozgat'tan Hollanda'ya gidip 40 yıl boyunca kendisine bir gram şey katmamış yobazdan farkınız kalmıyor bu üsttekileri savununca.

İmza: Türk ve sünnni kökenli bir heteroseksüel erkek.
  • sevgikusunkanadinda  (31.12.16 19:47:18)
Nüfus kontrolü diyen arkadaşa hitaben: olm bak şöyle düşün istediğim kadar sevişiyorum ama kazayla yavrulama gibi bir kaygım yok. Eşcinsellik ve diğer yönelimlere sahip insanlar artık gelir sahibi. Yani iyi bir "pazar"lar. bana pazarlayacağın tatili mesela aile babasına pazarlayamazsın neden? O boklu beze para vermek zorundayken ben konsere gidiyorum.

Çakısdez sen debizim sporsun galiba?

Soru cevabı: reklamcılar ya da nuri bilge ceylan.
  • sipsi  (31.12.16 19:52:38)
sadece bizim mi dış mihrabımız var sanıyorsun amerikayı avrupayı ibleneştirmeye çalışıp birbirine taktıracaklar herkez birine takıp sonsuz bir çember oluştaracaklar.

  • mrthany  (31.12.16 19:53:42)
Bir de bunun şöyle versiyonları var. - her karşı çıkanın içinde bastırdığı bir gaylik varmış, yukarıda birine bakılırsa dibini dövdürmeye meraklıymış. Neden her karşı çıkan eşcinsel ilan ediliyor anlamadım. karşı çıkan eşcinsel, destekleyen eşcinsel. Peki eşcinsel olmayan kim? Bunu türk dizilerinde de görebiliyoruz. Bir arkadaş da belirtmiş kiralık aşk diye bir dizide bile geçiyor. Son zamanlarda aşırıya gidildiği aşikar.

  • odiyus  (31.12.16 20:02:03)
llah bülent ablaya uzun ömür versin olurda suikaste filan bok yoluna giderse valla ben bağırmıcam siz buyrun önden hepiniz i...

arkadaş homofobik olmadığınızı iddia edenler bende değilim ama couğumun annemin babamın akrabalarımın eşçinsel olmasını yadırgardım özendirmeyin işte içinizde sizinde var sapına kadar maçoluk sadece reklam olsun diye bizi yargılamayın bana çirkin kadın bile seksi gelmiyorken erkeğe nasıl bakayım arkadaş hata erkek erkeğe yada kadın kadına ilişkiyi nasil kaldırayım !
bencede özendiriyorlar bunun arkasındaki lobi mi bilmem ama insanlara uzak olduğundan merak ediliyor, tabular yıkıldı sanilip gözümüze sokuyorlar amaç reyting size bir sır daha veriyim mi inbelerin alayı spor salonlarında... lezleri bilmiom ama
  • Dönmezer  (31.12.16 20:28:18)
eşcinselliği pompalasalar ne olacak ki? ben bir heteroseksüel olarak, "bir kaç hafta eşcinsel takılayım" gibi bir güdüyle hareket edemiyorum, çünkü yönelimim uygun değil. yani şimdi bana kim ne eşcinselliği pompalayacak?! pompalasa bile bana bir etkisi, tesiri olmuyor. bundan mütevellit, bu mevzu üzerine konuşmanın boş insan işi olduğunu düşünüyorum.

  • sfteses  (31.12.16 20:31:07)
der meister +1

bu yuzden iki diziyi baslarindayken biraktim. meselenin ozu politically correct olmanin kaymagini yeme cabasi.
  • yons  (31.12.16 20:34:47)
bir sebebi batı'da artık kadın-erkek ilişkisinin modasının geçiyor olması.
ekranlara farklı bir şey sunmak gerekiyor. farklı, marjinal, farklı duygular.
titanic 90'larda kaldı, artık o tür bir aşk bizi tatmin etmiyor ve ekranlara çekemiyor. sapıklığın birinci aşaması eşcinsellik müessesesi.
ikinci üçüncü aşamalarda ensest ve pedofili ile ilerliyoruz. daha o zamanlara var. ancak çok değil max 20 yılı var.
koskoca 3 sezonluk spartaküsten hayatta kalan sadece iki tane gay oldu.
game of thrones'tan her sezon kaşık kaşık ensest,homoseksüel ilişki,sadizm, mazoşizm alıyoruz. ama bunların her biri birer tabu olduğu için, yıka yıka ilerliyoruz. pedofili ayağına da sia'nın sanatsal yönü ile kavuştuk
img-s2.onedio.com

arkasında lobi yok. adamlar bir şey hissedemiyorlar artık. çekirge sürüleri gibi duygularını tüketiyorlar. bizde dünyayı saran ağ, web ile nasibimizi alıyoruz. savunmak ise apayrı bir boyut.
  • güneyli çocuk  (31.12.16 21:13:56)