pc işlemci ve ram yükseltmek istiyorum

anakartın uyumlu mu olması gerekiyor ne yapmak lazım? evetse uygunluğunu nasıl bilebilirim ve ona göre işlemci ve ram alabilirim?

anakartın web sitesinde yazar neleri destekledigi. bence islemci ve ram degistirmeden once eger diskin ssd degilse once harddisk ssd yapabilirsin.

  • helenart  (12.12.16 22:54:02)
anakartinin uyumlu olmasi gerekiyor. ornegin anakartin 1667 mhz destekliyorsa maksimum sen gidip yuksek frekans alamiyorsun. ya da ddr3 uyumlu degilse alamiyorsun. ya da hizi uyumluysa bile slot var mi ona bakmak lazim falan. anakartin adini bulup internetten ureticinin sayfasina girin bu bilgiler bulunur information kisminda.

  • sparkle kiddle  (12.12.16 22:54:54)
en temizi anakart modelini buraya yaz, şu anki işlemci ve ram özelliklerinle beraber. işlemci değiştirmenden ziyade ssd almanı tavsiye ederim ama işlemcinin yetersiz kaldığından emin misin?

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (12.12.16 22:57:13)
@proletarier aller lander vereinigt euch, valla çok makbule geçer. anakart modelim p43t-es3g. işlemci intel core 2 q8400 2,66 ghz, 4 gb ram. benim asıl meselem sistemin fifa 17'yi kaldırmaması. işlemci ve ram'i yükseltirsem kaldıracak gibi. ekran kartım iyi. bu sistemi nasıl upgrade edebiliriz?

  • lionel andres  (12.12.16 23:01:58)
hoayda socket 775miş. sıkıntı. biraz bakıp editlerim. ekran kartın nedir bu arada?

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (12.12.16 23:04:52)
radeon hd6870. fifa için idare eder sanırım. şöyle birşey buldum sanırım boktan bir anakartım var. www.gigabyte.com

  • lionel andres  (12.12.16 23:10:30)
ne yazık ki mevcut işlemcinden daha iyi bir işlemci takamıyorsun o anakarta. ha daha iyi derken böyle ufak farklarla daha iyi işlemciler var ama hem kurtarır mı veya parana ve emeğine değer mi bilmiyorum.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (12.12.16 23:35:16)
peki anakartı değiştirip üzerine iyi bir işlemci ve ram yapamaz mıyız?

  • lionel andres  (12.12.16 23:36:52)
o olur hatta daha verimli olur. valla ben senin yerinde olsam naparım biliyor musun, televizyonun varsa bir ps4 alır keyfime bakarım madem hardcore gamer değilsin.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (12.12.16 23:44:12)
performans istiyorsan amd sistem öneririm.

anakart: amd a68h
işlemci amd a10 7860k

burası 600 küsür lira yapıyor. elindeki ramleri buna takıp test et yetersizse yükselt

edit: zamanında technopat uygun fiyatlı oyun bilgisayarını topladım (g3258li olanı) şu an pişmanım diyebilirim. keşke amd sistem toplasaydım. şimdi işlemci yükseltmeye kalksam intel aşırı pahalı. amd hem daha ucuz hem daha yüksek performans. cpubossa gir amd a10 7860kyı koy diğer tarafa i5 3570kyı koy (bu işlemci efsanedir). bunu bile solluyor amd. sadece online oyunlarda o kadar iyi değil ama singleda tek geçer.

bundan sonra intelin aq.

artık her pc toplayana amd sistem topluyorum.

edit2: yukarıdaki arkadaşlarında dediği gibi o soket anakartın işlemcisini yükseltmeye kalksanda bişey elde edemezsin o yüzden anakartı kesin değiştiriyorsun. sonra diğer hedef olan işlemciyi değiştiriyorsun. aslında bütçe sorun diyorsan a10dan daha düşük modellerede bakabilirsin onlarda iyidir. ama a10 i7 ile eşittir diyebilirim.
  • freetakilir  (12.12.16 23:50:52 ~ 23:56:42)
anakart işlemci ve ram aldığında yeni makina oluyor zaten, bu bütçeyi ayırmaya değer mi?

  • azizakin  (12.12.16 23:53:22)
@azizakin, oyun pc'si toplasam en iyi ihtimalle 1500 tl'ye patlayacak. yarı fiyatına ya da az üstüne sistemi yenileyebilirim ama. daha mantıklı değil mi?

  • lionel andres  (12.12.16 23:55:35)
600 liralık harcama yaptıktan birkaç ay sonra başka bir oyun için yeniden yükseltme yapman gerekirse tıkanıp kalacaksın diye öyle yazdım yoksa yeni makinaya göre tabi ki daha mantıklı.

  • azizakin  (13.12.16 00:09:25)
dostum, daha bunun power suppyl'i var. o kadar eskiyse makinen büyük ihtimalle bir de power supply alman gerekecek, amd mantıklı ama daha fazla güç tüketeceği için daha da güçlü bir psu alman gerekecek. yani keşke öyle aldım bittiyle olsa. yine de sen bir bakın fiyatlara ben pek bilmiyorum güncel fiyatları. psu da eklemeyi unutma çünkü çok yüksek ihtimal ona da ihtiyaç duyacaksın.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (13.12.16 00:13:30)
Ramler 16 gbye kadar çıkabiliyor anladığım kadarıyla. Tam yorumları okumadım ama chrome açınca bile kasıyor olabilir 4 gb ram varsa. O sebeple bir 4 daha takarım, dualmiş de. 8 gb ile çoğu işlem yapılabilir ağır programlar hariç. ama bazı yerler de en fazla 8 gb gösteriyor. Ona emin olmak lazım.

GTX 650 olabilir ekran kartı kötüyse . 2. el almak her şeyi daha iyi.

brda fifa oynayan var aynı işlemciyle

www.youtube.com

yani imkansız değil. belki de overclock yapmışlardır. Yani yükseltiyorlar çalıma hızını. bu da daha fazla ısınmasına sebep olduğu için ekstra soğutma gerektiriyor genelde. ssd gereksiz bence para harcamak istemiyorsan. Ama alırsan hep kullanabilirsin, dolar böyleyken fiyatlar pek değişmz gibi.

Anakartı değştirirsen daha yükek alabilirsin de değer mi. bence değmez. anakart 200 300 2. el alsan, ramlerini aynı kullanırsın. ekran kartı da belki uyar ama yine işlemci gerekecek.

Bana göre i7 almayacaksan pek farkı olmayacak performansta. onlar da bayağ uçuk rakamlarda. i3 alsan bana göre fazla fark yok. i5 belki.

Overclock denenebilir eğer oyun hala açılmıyorsa.
  • Cursed Chico  (13.12.16 02:23:09)