Vejeteryan arkadaşların vejeteryan olmayanlara tutumunu

nasıl buluyorsunuz?

Vakti kıymetli olanlar okumasın boş muhabbet içerir.

aşağıda gördüm köleler vs şeklinde bu duyurulara karşı bir his vs besliyor musunuz?
içinizden aaa haklı ya artık et yemeyeceğim vs dediniz mi?

Ben et yiyorum yemeyi de seviyorum, et yemek istemeyenleri de saygıyla karşılıyorum ama ben et yediğim için beni cani, acımasız, zalim vs vs şeklinde gördüklerini görünce garip oluyorum.

Bitkilerin de canları var sırf onların gözyaşı akmıyor, ses çıkaramıyorlar diye onları yemek acımasızlık olmuyor mu?

1000 yıllık aynı muhabbeti ısıtıp önünüze serdiğim ve boş muhabbetim için kusuruma bakmayın.

media.giphy.com

yanit: cok takilmiyorum, istediklerini yapabilirler, modern dünyadaki et üretimini bilseniz, gercekten et tüketerek canilik yapiyoruz, mümkün oldugunca dogal, acik alan otlamasi yapilan hayvanlari tüketiyorum, etsiz yasamak zor olurdu benim icin.
  • wiillii  (15.06.16 20:21:07 ~ 20:22:14)
ben de hic etkilio olmuyor köle muhabbeti filan, duyuruyu gördügümde antrikot yiyordum, bi ısırık daha aldm hmsss diyerek.

  • Lola90  (15.06.16 20:21:08)
  • rubenanyukov  (15.06.16 20:28:33)
pek takmıyorum herkesin kendi düşüncesi. gelip yemeğimi önümden almadığı sürece kendi çapında takılabilir.

  • kırmızıgözlüağaçkurbağasıyeşili  (15.06.16 20:28:39)
bitki yemekle hayvan yemek aynı şey olmasa gerek. ama cani falan dediklerinde bi ters psikoloji oluşmuyo değil, ki vejeteryanlık eşiğindeyim şu ara.

  • damdanakan  (15.06.16 20:31:27)
bitki yemekle hayvan yemek arasında ne fark var peki?

  • basond  (15.06.16 20:33:40)
herkes gibi onların da kendi fikirlerini yayma, bunun propagandasını yapma hakları var. dolayısıyla özgürlükçü biri olarak beni rahatsız eden bir şey yok.

kullandıkları dili neden kullandıklarını da anlıyorum, dolayısıyla ona da saygı duyuyorum. azınlık bir grup olarak, her gün farklı şekillerde farklı insanlar tarafından aynı şekillerde dışlanan, eleştirilen, alay edilen insanlar oldukları için bir kat daha hak veriyorum "saldırgan" kabul edilen kelimelerine. ayrıca ortada bir zulüm ve sömürü olduğuna inanıyorlar, bu yüzden daha az naif ve yumuşak olmalarını beklemem.
  • nathanieltroy  (15.06.16 20:37:10)
et yemiyorum. kimseye de karışmam. ama bunu öğrenen hemen herkes bir sürü şey soruyor. "hiç mi yemiyorsun, tavuk da mı?"dan tutun "sen iyi et yememişsindir, gel seni tavacı recep'e götüreyim"e kadar. bu kadar masum değil aslında "inek misin", "kafan nasıl çalışıyor madem otçulsan", "kaynım da yemiyordu doktor zorla yedirdi yoksa ölüyordu"ya kadar gidiyor.

tam olarak soruya cevap olmadı farkındayım da, böyle saldırgan tutumlar her yerde var. normallerin yanında dikkati bunlar çekiyor. siz ise bunun belirli bir tarafında olduğunuzdan kendi tarafından olanları göremiyor olabilirsiniz. bu saldırgan etyemezlerin bir kısmı tepki olarak böyle yapıyor olabilir. baskıya maruz kalmış etyemez misilleme yaptığında ve birden tüm suçun ona yüklendiğini gördüğünde daha da sinirleniyor olabilir. hepsi böyle değil elbet, ben özel bir durumu göstermeye çalıştım.
  • ron dennis  (15.06.16 20:40:23)
olayın bilimsel açıklamasını da yapmış arkadaşlar ama ben bi bitkiye baktığımda bi hayvana baktığımda hissettiklerimi hissetmiyorum. kendimce yaptığım ayrım bu.

  • damdanakan  (15.06.16 20:43:19)
Kole muhabbetini arkadas sikildikca temcit pilavi seklinde onumuze sunuyor

Ben bu tavirdan rahatsiz oluyorum. Yemiyosan kendine yani zorla mi agzina tikiyorum te allam
  • la noix  (15.06.16 20:44:45)
Ben severek et tüketen birisiyim. Vejetaryen çok arkadaşım var, şimdiye kadar ne onlar benim et yememle ilgili yorum yaptı, ne ben onların yememesiyle ilgili yorum yaptım. Problem yaşamadık hiç o yüzden tutumlarıyla ilgili de bir sorunum yok.

  • naberabi  (15.06.16 20:51:26)
Sonradan olan fanatik olur,

Kisisel fikrim ,alerji yaratmasin,misal bu resmi paylasan arkadas bence kucukken onune konulan kelleyi kemiren,kurbanda hayvandan geriye sadece gozunun kaldigi ailelerden geliyor gibi dusunurum ben.bir yerde donmustur iste sonrasi fanatizm.sigara birakanin icenlere zulmu gibi,zamanda kes,serhosun sonradan isid olmasi gibi.te$bih tabi bunlar hep.
  • duptıs  (15.06.16 20:55:14)
@la noix +1

Vejenazilerin bu kafalarını pek sallamıyorum. ceset yiyiyorsunu, leş yiyiyorsunuz, köleleştirme, masum kuzucuklar falan kafaları hayatıma hiçbir zaman etki etmeyecek.

En güzeli de cahillikte çığır açan "kedi niye yemiyorsunuz? sevimli geliyor diye mi?" sorusu. Böyle evrimde bir haber, hangi canlının ehlileştirme sürecinde nasıl evrildiğini, ne amaçla evrildiğini bilmeden atlayanlar komik oluyor. Süs ve ondan da öte haşerelere karşı evcilleştirilmiş kedi ile avcılık ve koruma amaçlı ehlileştirmiş köpeği neden yemediğimizi sorup, tamamen gıdasından, derisinden, dışkısından vs. faydalanmak için ehlileştirilmiş küçük ve büyükbaş hayvanları neden yediğimizi sormak garip bir kafa. Evet bence de afrika savanalarında özgürce koşan inekleri bir inceleyip öğrenelim konunun aslını.
  • nawar  (15.06.16 21:15:49)
Et yiyorum ve hayvansal beslenmemenin doğamıza aykırı olduğunu düşünüyorum. Bunun yanında hayvanların sömürülmesine karşıyım. Yumurta fabrikasındaki zavallı tavuklar, horoz diye kıyma yapılan civcivler, kafasına balta vurulup öldürülen atlar, vahşice kesilen inekler, midesinden tüple beslenen kazlar çok korkunç şeylere maruz kalıyorlar. Bunları gördükçe et ihtiyacımı bu işin sorumlularından karşılamayı düşünüyorum. Veganlar da sinir sistemi duygusallığını bırakıp hayvancılığın endüstrileşmesine dikkat çekerlerse hayvanlara daha faydalı olurlar. Kümesteki tavuğun döllenmemiş yumurtasını yemek kimseyi sömürmüyor.

  • Lim5  (15.06.16 21:24:29)
Bu soruya daha önce de pek çok kez cevap vermiştim.

Ben de yılların vejeteryaniyim. Üstelik daha bu kelimenin anlamını bilemeyecek yaslardayken et yemeyi bırakmıştım (5 yaş civarına tekabül ediyor bu), tamamen psikolojik bir şey benimki. Belirli bir yasa gelince et yemeyi denemisligim de vardır ama yok, olmadı. Midem almadı. Hala et kokusu duyunca anlatamayacagim bir mide bulantısı ve kurban bayraminda şahit olduğum bazı görüntüler gözümün önüne geliyor. Yiyemiyorum. Benim icin en büyük işkence çiğ bir ete dokunmak daha da ötesinde kıyma kavurmak, pirzola pişirmek. Hayvanların, canlıların her turlusunu severim, zarar vermek de istemem. (Et yiyenler zarar veriyor demiyorum)

Tüm bunlara rağmen asla bu konuda propaganda yapmadım, insanları rahatsız etmedim. Yiyene niye yiyorsun demedim. En fazla beni zorlayan, dalga geçen, 'e bitkinin de canı yok mu?' diye soranlara kendi gerekçelerimi sundum. Nasıl ki kadın haklarını savunduğum halde feministlerden pek haz etmiyorsam bu konuda da aşırı vejeteryanlar için benzer şeyleri düşünüyorum. Yaptıkları başka türlü faşizm bana göre.

Ha vejeteryanlara karşı nefret derecesinde tutum sergileyenleri de anlamiyorum ama. Bana göre o taraf da çok uc. Rahatsiz oldugum da oluyor bazen. Biraz anlayışlı davranmak gerek sanki.

Velhasıl herkesin hayatına kimse karışamaz deyip burda noktayı koyuyorum.
  • fraise  (15.06.16 21:50:39)
la noix +1
yemiyorsan yeme.başkasına da karışma. böyle yazıp birilerinin aklını çelerim diye düşünüyor galiba.

  • sutlu nescafe  (15.06.16 22:39:08)
"canavar, katil" diye itham ederek yargılayanlardan nefret ediyorum açıkçası. ki becerebilsem hayvansal besin almayı kesmeyi çok isteyen bir insanım ama beceremeyeceğimi biliyorum maalesef. ne vaktim, ne enerjim var. sağlayabilene ve kendi için yaşayana saygı duyarım.

  • piremses  (16.06.16 09:21:05)