Yurtdışından gelen cep telefonu kaydı sorunu

Selamlar arkadaşlar,

Benim arkadaşım bana Amerika'dan iphone getirmişti, ben de bunu 12 Kasım 2015'te kullanmaya başladım. Hat annemin üstüne. Annem de yurtdışından 28 Eylül'de gelmişti, onun üstüne kaydedelim dedik. Eskiden sadece para ödüyorduk iş biliyordu ben yine öyle sandım. Annem vergiyi 16 Kasım'da yatırmıştı. Ben de başka bir şeye gerek yok sandığım için rahat rahat takıldım, meğer bürokrasisi bitmez ülkemde bir de e-devletten kaydettirmek gerekiyormuş. Annemin internet bankacılığı ile arası olmadığı için anca ben farkettim, annem şifre aldı filan denedim, diyor ki 120 gün süresi geçmiş. Bu durumda ne yapabilirim, yardım lütfen!

Aklıma gelenler:
-Yurda giriş tarihi uydurmak (bakıyorlar mi ki bir daha?)
-Kendim yeni geldiğim için kendi adıma kaydettirmek ama vergiyi annem ödedi, eşleştirebilirler mi?
-BTK'ya ben vergisini yatırmıştım ahanda bu da dekontunu kopyası diye email atsam dikkate alırlar mı?

Önerilerinizi bekliyorum, zaten bunun farkında olmadığım için yeni telefon kayıt hakkım 1 sene ileri gitmiş, sinir oldum, bari telefonum kapanmasın.

Çok teşekkürler!

- Yurda giriş tarihi uydurmak (bakıyorlar mi ki bir daha?)
+ bakıyorlar diye bir durum yok. e-devlet üzerinden kayıt edildiği için sistemde otomatik görünüyor zaten yurda son giriş tarihi.

- Kendim yeni geldiğim için kendi adıma kaydettirmek ama vergiyi annem ödedi, eşleştirebilirler mi?
+ Vergi öderken kimlik numarası ibraz edildiği için yeniden vergi ödenmesi gerekiyor. eşleştirmek mümkün değil.

- BTK'ya ben vergisini yatırmıştım ahanda bu da dekontunu kopyası diye email atsam dikkate alırlar mı?
+ Yine üstteki cevaba göre kimlik numarası üzerinden vergi ödendiği için dekont hiçbir işe yaramayacaktır.

Öneri: süre dolmadan yeniden vergisini ödeyip kendi adınıza kayıt yaptırmak.

Ödediğiniz vergiyi (annenizin ödediği) geri almanın yollarını araştırın.
  • himmet dayi  (11.04.16 13:59:47)
anneniz harcı yatırırken imei numarasıyla yatırmış olmalı. dolayısıyla e-devletten girip imei numarasıyla kayıt yapmak istediğinizde ödendiğine dair bilginin görünmesi lazım. eğer görünüyorsa zaten oradan anında bitirirsiniz kayıt işini. fakat 120 günü aştığı için çıkmayabilir. bu durumda btk'ya danışmak lazım, belki izin verirler kayıt yapmanıza. en kötü ihtimalle yatırdığınız harç yanar.

  • orient blue  (11.04.16 14:00:26)
annenizin üzerine kayıt olmaz artık. vergiyi iade almanız lazım. btk'yı arayıp sorun nasıl iade alabilirim diye. iade olmuyorsa sizin tc kimliğinize aktarsınlar vergiyi (tabi mümkünse).

  • mr.goodcat  (11.04.16 14:02:36)