bir adet soru

şimdi kadınlar hamile kaldıklarında hemen anlayamıyorlar, regli gecikince test yapıp o zaman anlıyorlar ya işte o geçen sürede hamile kalırlarsa ve o sürede alkol alırlarsa o alınan alkolün bebeğe zararı oluyor mu? yanlış mı hatırlıyorum bilmiyorum ama bebek 1 aylık olana kadar o alkolün falan bebeğe bir zararı olmuyordu sanki? sonuçta regl gecikmeden hamile kaldığını pek anlamıyorsun nasıl bir önlem alınıyor o durumda?

döllenmeden itibaren rahme tutunmasına kadar geçen 14 günlük süreçte hiçbir şey etkilemez.(zigotu)

ilaç,alkol vs.

çünkü o dönemde tamamen kök hücreden oluşup, hasar gördükçe tamir oluyor.
Ancak 14 günden sonra kalıcı hasar verir ki bu da tam reglin gecikmesi dönemine denk gelip anne fark ediyor.
  • neferkitty  (05.03.15 23:19:42 ~ 23:33:37)
mesela reglimden 1 hafta sonra hamile kaldım diyelim diğer reglime de 3 hafta var. sonuçta bu 14 günlük süreyi 1 hafta geçmiş oluyorum anlayana kadar o durumda o 1 haftada içersem zarar vermiş olur muyum?

  • sta  (05.03.15 23:22:43)
regl gecikmesine kadar olan sürede zigot hasar görmüyor(yani görse de kendisini onarıyor) ama rahme tutunması etkilenebilir belki.

  • neferkitty  (05.03.15 23:23:49 ~ 23:24:36)
Supriz gebelik yoksa, planlanan bir seyse zaten her iki tarafin da alkolu birakmasi lazim en az 2 ay once. Her iki taraf sigara icmemeli.
Kadin en az 3 ay once folik asit alimina baslamali
Erkek c vitamini almali

Arkadaslar soruna cevap vermisler ama seninle olan onceki sohbetimizden dolayi bunlari yazdim :) gebe kalmadan once de gebe gibi davranmak gerekiyor :)
  • la noix  (06.03.15 07:07:44)
erkek tarafı hiç mi içmemeli alkol falan yoksa arada içerse kadınınki kadar sıkıntı olmaz mı?

  • sta  (06.03.15 11:30:34)
Sperm kalitesi icin alkol icmemeli. erkegin ictigi alkol bebekte hastaliga neden olmuyor (bilindigi kadariyla) ama gebe kalmayi zorlastirir. Benim kisisel gorusum riske atmamak, hayatim o doneminde alkolden, zararli aliskanliklardan uzak durmak gibi onlemlerin asla ve asla bir zarari olmaz. Ama az sayida/miktarda yapmanin zarari su kadar olur diye kimse de bir sey diyemez cunku 100 erkek alip 50sine alkol verip 50sine alkol vermeden fertilite calismasi yapamiyoruz :)

  • la noix  (06.03.15 12:47:18)