lens ile gozlugun derecesi ayni midir?/ marka tavsiyesi

bugun goz doktoruna gittim, sag gozum 1.5 miyop sol gozum 0.25. kendisi 0.25 lens bulunmadigi icin sag gozume takmamin yeterli oldugunu soyledi. cikarken sormayi unuttum; benim evde kullandigim bir gozlugum var, bu receteyi gozlukcuye gotursem lens recetesine bakip camlarin degisip degismemesi gerektigini anlayabilir mi? lensle gozlugun derecesi ayni midir yani?

bir de recetede sag gozum icin 1.50 yaziyor goz egrisi kismina da 8.40 yazmis. bu durumda bende astigmat yok sanirim degil mi?

bir de bonus olarak: hangi marka lensi tavsiye edersiniz? doktorum johnson&johnson onerdi, benim de bu markaya karsi bir sempatim vardir ama bilemedim.

tesekkur ederim simdiden herkese.

Goz egrisi ile astigmatin bir alakasi yok.

  • baldur2  (09.01.15 15:35:41)
baska bir sey yazmadigina gore astigmat yok herhalde demek istedim. yoksa biliyorum ikisinin farkli seyler oldugunu.

  • fraise  (09.01.15 15:37:06)
uygunsa günlük lens: 1 day acuvue trueye
aylık:air optix night&day aqua
solüsyon: biotrue-solo care aqua

benim lensleri 0,25 daha düşük yazıyordu genelde doktor. lens gözlük gibi arada mesafe olmadan direkt korenea üstünde olduğundan farklı biraz. ama 0,25'de o farkı oranlarsak fark etmez herhalde, yine 0,25 kullanabilirsin. ama kullanmasan da olur. o numara rahatsız etmez kolay kolay...
  • ucan spagetticanavari  (09.01.15 15:39:24 ~ 15:40:33)
ucan spagetticanavari, anladigim kadariyla 0.25ten de kucuk cunku receteye yazmadi bile.

  • fraise  (09.01.15 15:41:49)
recete lens reçetesi gözlük alman pek sağlıklı olmaz. mesela ben gözlükte sağ gözüm 2.5 miyop, sol gözüm 1.25 miyop + 1astigmat ama lenste 2.25 ve 1.75 miyop.

  • kuzey li  (09.01.15 15:42:30)
yani ben gidip tekrar mi recete yazdirayim bu durumda?

  • fraise  (09.01.15 15:48:56)
sağ göze 1.5 al o derecede fark etmez astigmatta yok. markeyı herkes deneme yanılmayla bulabilir lensmarketimden deneme lensi sipariş et yada lensçiye git her markaadn birer lens al kullan hangisyle rahat edersen devam et.

  • mrthany  (09.01.15 15:59:00)
@kuzey li bir gözünde lens numarasının 0,50 daha büyük olmasının sebebi 99% ihtimalle yanlış ölçümdür.

  • ucan spagetticanavari  (09.01.15 16:04:20)
@ucan spagetti astigmatlı lens kullanamıyorum sadece miyop için lens kullanınca da göremiyorum. doktorda böyle ayarladı sonunda. yanlış ölçüm yok. 7 yıldır 5 farklı hastahanede 2 farklı doktora gittim. (kaç kez gittim hatırmalmıyorum)

  • kuzey li  (09.01.15 16:08:03)
astigmatsız lens kullanımından yani, bilinçli yanlış... o farkı dengeleme amaçlı biraz? öyleyse fark olur. torik lens kullanıyor olsan gözlük numarandan yüksek lens numarası olmaz.

  • ucan spagetticanavari  (09.01.15 16:09:42)
@ucan zaten ilk mesajda nedenini açıkladım ben gözlükte astigmat var diye. fraise'ye sağlıklı olmaz dememin nedeni bende astigmat yok sanırım demesi yani emin değil. belki onda da doktor bir dengeleme yaptı.

  • kuzey li  (09.01.15 16:16:04 ~ 16:19:12)
Lens korneaya yapışık, gözlük cami ise uzakta. Dolayısıyla odak uzaklıkları genelde farklı çıkar, hesaplanarak verilir.

  • Lim5  (09.01.15 17:59:57)