whatsapp'taki çift mavi tik ne anlama geliyor? caps'li

şimdi az önce fark ettim. baızlarına gönderdiğim mesajda iki siyah tik, ama hemen geri dönen bir arkadaşımda çift mavi tik oluyor. bu, o mesajın okunduğu anlamına mı geliyor yoksa?

not: caps eklendi.

not 2: bazı arkadaşlarımın da başına gelmiş.

not 3: benimki anroid, arkadaşlarımın ki android + nokia symbian.

Sanırım renk körlüğü başlangıcına dalalet, zira tüm tiklerin rengi aynı.

Arka plan rengi farklıysa o yüzden değişmiştir diyeceğim ama bu sefer de bir sohbet için tüm tiklerin aynı renk olması gerek.
  • cakabo  (05.11.14 15:27:20)
@vedat chili peppersses: kaydı değil, metin gönderiyorum. hem tiki sadece mesaj gönderen görür, başkaları görmez zaten. :)

  • m e b  (05.11.14 15:29:00)
internet baglantisi yoksa karsi tarafin tek tik oluyor. Mesela 3g yi kapatmistir falan o zaman tek tik gorunur.

  • hain kostokk  (05.11.14 15:30:17)
@hain kostokk: onu biliyorum. siyah çift tik ile mavi çift tik arasındaki farkı soruyorum. ve tek bir arkadaşımda öyle görünüyor.

  • m e b  (05.11.14 15:33:14)
sizinki android mi, ios mu?
karşıdaki android mi, ios mu?

  • kibritsuyu  (05.11.14 15:35:08 ~ 15:37:13)
@kibritsuyu : android. caps ekledim.

  • m e b  (05.11.14 15:36:19)
"görüldü" diyolla.

ama görüldüğünden emin olduğum (zira yazdığıma cevap geliyor) mesajların yanındaki çift tık hala gri. sadece gönderdiğim ve dinlenmiş olan ses kayıtlarının yanında mavi tik var. ssinlenmemiş ama ulaşmış ses kaydı yine çift gri tik.

anlamadım ben de.
  • kibritsuyu  (05.11.14 15:43:34)
şöyle bir haber gördüm de bunlar da bilmiyorlar pek galiba: www.milliyet.com.tr

  • m e b  (05.11.14 15:46:47)
eklediğin capste bütün tikler aynı renk, ben anlamadım olayı.

  • justinial  (05.11.14 15:51:30)
yahu anlamayacak ne var gayet basit.

eklediği linkte tüm tikler aynı renk ama hepsi de MAVİ.

android ise açıp kendi vatsapınıza bakın, tüm tikler GRİ'dir. ios'ta yeşil şekilli falan galiba, o konumuz dışı.

arkadaş da diyor ki herkeste çift tikler GRİ iken, bu arkadaşla yaptığımız sohbette bütün çift tikler MAVİ.

niye MAVİ? GRİ ne, MAVİ ne?

biri çıkıp tek tikle çift tiki anlatıyor, biri çıkıp hepsi aynı renk diyor. gayet açık değil mi soru?
  • kibritsuyu  (05.11.14 15:53:59 ~ 15:55:15)
şimdi denemek için eşimle mesajlaşıyorum gri çıkıyor, maviye dönmüyor. bi tane ses kaydı attım, önce çift gri çıktı, sonra maviye döndü. demek ki dinleyince rengi değişti. sonraki yazışmaların hepsi yine çift gri.

güncellemesi falan da yok ki, yeni sürümde öyle özellik olsun. zaten güncel kullanıyorum.

denemelerim sürecek. çözücez bunu.
  • kibritsuyu  (05.11.14 15:57:11 ~ 15:59:32)
@justinial: yine de kıyaslama yapabilmeniz için ikinci bir görsel daha yükledim, kontrol edebilirsiniz.

@kibritsuyu: durumu güzel özetlediniz, teşekkürler. ben de sorun bende galiba, diyordum.
  • m e b  (05.11.14 15:59:01)
karşı tarafın son görülmesi kapalı olunca oluyor olabilir mi? hani son görülme gözükmüyorsa okunup okunmadığı tikin renginden anlaşılsın hesabı. sinan'a bi sorar mısınız son görülmesi kapalı mıymış?

son görülme açıksa zaten mesaj attığınız saatten sonra çevrim içi olmuşsa okumuş olduğunu tahmin ediyorsunuz. e açık değilse de buradan anla diye renk değişiyordur belkim.
  • kibritsuyu  (05.11.14 16:05:48 ~ 16:07:02)
kibritsuyu: kapalı imiş.
ancak sorun şu ki; son görülme olayı zaten kişi çevrimdışı olana kadar işe yarıyor. son görülme olayını kapatan kişi whatsapp'ta çevrimiçi ise her halükarda mesajımı okumuştur. ya da dediğiniz gibiyse son görülme olayının yapılması saçma olmaz mıydı? yani hem kişi ulaşılabilir olduğunu engellemek isteyecek ama aynı zamanda 'bakın ben sizin mesajınızı okudum' diyecek bir işaret yakacak. bu whatsapp'ta çok anlamsız olurdu :) tabii dediğinizi doğru anladıysam.

  • m e b  (05.11.14 16:17:04)
valla android için konuşuyorum; ses kaydı gönderince mavi tik çıkıyor bende de... diğer durumlarda normal renk...

internette de ses kayıtları için mavi tik çıktığı; normal mesajlaşmada ise mavi tikin çıkmasının "karşı taraf mesajı gerçekten okudu" maksatlı olduğu tahmin ediliyor... kimse emin değil çünkü resmi bir açıklama yok...
  • mortar  (05.11.14 16:20:34)
whatsapp bazen sapıtıyor. çünkü normalde grup konuşmalarında çift tik yokken, bir grup konuşmasında yazdıklarıma çift tik atıyor, ama diğer gruplarda yok.

  • pokerface  (05.11.14 16:32:58)
Nokia Symbian telefonlarda oluyor sadece. Okunduğu zaman maviye dönüyor tik. Diğer sistemleri bu Update gelmedi heralde daha.

  • Haldamir  (05.11.14 17:33:37)
Bende de oldu böyle. En sık görüşülen kişilerde mavi oluyormuş deyu bir sey okudum bir sitede.

  • kedishh  (05.11.14 20:19:44)
@haldemir: mesajı alan telefon da symbian ama kesin mi o?
@kedishh: sanmıyorum, çünkü en sık görüştüğüm sadece bu arkadaşım değil ve diğerlerinde olmuyor. bir de o arkad symbian mı kullanıyor?

  • m e b  (05.11.14 20:22:44 ~ 20:23:33)
Google'da aratsaymışsınız. :) Neyse biz de öğrenmiş olduk.
www.google.com.tr

Mavi tik, WhatsApp’ta en fazla konuşma yaptığınız kişide çıkıyormuş. Yeni bir özellikmiş.
www.webtekno.com
  • m e l t e m  (05.11.14 20:23:56 ~ 20:25:14)
@m e l t e m: bununla ilgili yukarıda haber bile paylaştım. arattım ama herkes bir teori uyurmuş; kimileri her kullanıcıda olmadığını, kimileri sadece okunduğunu gösterdiğini ve bunların sadece ihtimal olduğunu söylüyor hepsi de.
resmi açıklama da yokmuş bir de.

ek olarak, yukarıda caps'teki mavi tike sahip olan arkadaşımla konuşuyoruz ama en sık konuştuğum arkadaşım o değil, bir başkası ama onda olmuyor. hatta o da en sık benimle konuşur ama onda da mavi tike sahip değilim. kısacası o teori çöküyor buna göre :)
  • m e b  (05.11.14 20:31:56)
en sık görüşülen değil, whatsapp yeni bir özellği test ediyormuş. Karşı tarafın da mesajı okuduğu anlamına geliyor, yalnızca iletildiği değil.
blog.en.uptodown.com

  • fearisthemindkiller  (05.11.14 20:41:14 ~ 20:41:46)
Haber linkini görmemişim gerçekten, pardon. :(

O zaman hepimiz merakla bekliyoruz artık bu gizemini koruyan mavi tikin açıklamasını.
  • m e l t e m  (05.11.14 20:47:40)
  • bluebey  (05.11.14 22:32:17)
  • elif gorse mertek sanan ordinaryus  (06.11.14 11:29:32)
görüldü, okundu anlamına geldiği kesinleşti.

dün yoktu. hiçbir güncelleme falan yapmamama rağmen bugün eşime attığım mesajlar, o okuyunca mavi tike dönüşüyor. son görülmenin kapalı olup olmamasıyla ilgisi yok.

sanırım whatsapp'ın güncel olamsı gerekiyor. bir de yine sanırım herkese bir anda gelmiyor, sırayla oluyor.

hatta grup mesajlarında hiç çift tik olmazken onlarda da çift tik oluyor.
  • kibritsuyu  (06.11.14 11:37:40)
Whatsapp'ta 'görmedim' dönemi sona erdi
Mobil cihazlar için geliştirilen mesajlaşma uygulaması WhatsApp'a yeni bir özellik eklendi. Artık mesajların yanında beliren 'mavi tik', mesajın okunduğu anlamına gelecek.

www.ntvmsnbc.com
  • ezeriko  (06.11.14 12:05:16)