Yurtdışında yaşayan yazarların sabit giderleri

Merak ederim hep bunu. Internette vardır fakat güncel ve detaylı olmuyor, gündelik hayatta herkes tarafından kullanılan şeylerin ücretlerini ve geliri merak ediyorum. Yani karşılaştırma yapılabilecek şeyleri.asgari ücret ne kadar, 2,5 litrelik kola ne kadar ? Bir öğretmen ne kadar alıyor, Belediye otobüsü kaç kayme ? Sınırsız internet ne kadar,kira ne kadar,gazete ne kadar gibi gibi. Örnekler çoğaltılabilir.

tam olarak bilmiyorum ama yaklaşık bi fikir vermek istedim.

asgari ücret saatte 9 dolar herhalde. brüt bu. üzerinden vergi kesilecek. günde sekiz saatten senelik brütü 20 bin dolara yakın, aylık neti de bin dolara yakın olabilir. hesaplamadan, kafadan yazdım. hata olabilir. eyaletten eyalete mutlaka değişir.

kolanın fiyatını bana sorma. ama, suya yakın ve belki de daha ucuz.

öğretmen herhalde senelik 40-50 bin brüt alıyodur. tahminen söylüyorum. aylık neti 2 bin 2500 dolar gibi bişey olabilir. Ohaaa, ne biçim paraaaaa! demeden önce, ev kirasının o maaşın yarısını, bazen yarısından fazlasını götüreceğini hesaba katın.

Belediye otobüsünde en kısa mesafe, 1 dolar 25 cent. Eyaletten eyalete mutlaka değişiyodur. Metro 2.5 dolar. New York aylık sınırsız metro kart 113 dolar. Ama sınırları var tabii. 15 dakika ara vermeden çalışmıyo filan. Tek kart alalım iki kişi gidelim'i yemiyo yani.

Kira eyalete göre çok değişiyor. Houston'da 700 dolara doğru dürüst bir 2+1 daire olabilirken, Manhattan'da 1500 dolara boktan bir oda olamıyor.

Sınırsız internet 100 - 150 dolar olabilir emin değilim. Kablo TV + internet şeklinde.

Gazetenin en ucuzu 1 dolar gibi heralde. New York Times Pazar günleri 5 dolardı heralde. Hafta içi de 1.25 miydi neydi?

Ulan hiçbişeyi tam bilemedim, ben burda yaşamıyom galiba.

Köprü geçişini çok iyi biliyom çünkü kol gibi giriyo: 13 dolar! (10 sene önce 6 dolardı).

Arabam var, benzinin galonunu da tam bilmiyom. Galonu 4 dolara yakın bu eyalette. California'da çok pahalı galiba. Ama Türkiye'ye kıyasla, benzin Türkiye'de 3 misli pahalıya geliyodu. Yalnız şunu çok çok iyi biliyom: 10 sene önce 26 dolara dolan depo, bugün 52 dolara doluyo.
  • compadrito  (29.06.14 16:59:29 ~ 17:24:00)
ingiltere:

-asgari saatlik calisma ucreti £6.31, aylik £1000 civari ediyor

-2.5 litre kola £2 civari, kutu kolalari toptan ya da poundland gibi yerlerden alirsan tanesi £0.3 fakat marketten alip cikmak istersen £0.7.

-benzinin litresi £1.35

-toplu tasima bulundugun sehire gore oldukca degisiyor. benim oldugum yerde £2.

-sinirsiz internet £20-£35 arasi

- kira ortalama bi ingiliz sehrinde 2+1 flat icin £550 civari. 1+1 icin £450

-sigara £7-9 civari

-kitaplar ortalama £4-8 arasi

-yeni cikan PS4 oyunlari £35-50

-PS4 £350

-turk restoraninda aksam yemegi £10-15 arasi

- arac kiralama ford focus ayarinda otomatik bir araba icin gunluk £30 civari ama haftasonu uc gunluk alinirsa gunluk £19 a kadar iniyor
  • Notts  (29.06.14 17:02:00 ~ 17:05:53)
İspanya Doğu kıyısı.

Bunlar en son orada olduğum dönemdeki fiyatlar, arkadaşa sorup güncelledim bir kısmını.

*Asgari ücret net 645 Euro.
*Genelde fiyatlar burada TL cinsinden ne ise, orada da Euro olarak öyle. Özellikle meyve ve sebze için. Kola da öyle, gazete de. Ama et ve balık çok ucuz buraya göre. Kıymanın kilosu 5-6 Euro, balıkta kilosunu 1-2 Euro'ya alınanlar da var, Istakoz oldu mu pahalı oluyor biraz daha, yine en fazla 10 Euro.
*Benzin 1.35-1.50 arası tipine göre.
*Maaşlar eyaletten eyalete ve okuldan okula değişiyor. Valencia'da 1300'e de ilkokul öğretmeni vardı, 3000'e anaokulu öğretmeni de.
*Belediye otobüsü öğrenci kartsız ya da İstanbulkkart muadili bir şey olmadan 1.20-1.35 Euro.
*Kira 650-1000 Euro, oda kiralamak 200-300 arası evin kalitesine göre. Satın alınırsa ortalama bir ev 300.000 Euro. Büyük şehirler daha pahalı, ilçeler daha ucuz.
*Internet, elektrik, su genelde kiraya dahil oluyor ve ev sahibi tarafından yapılıyor. O yüzden bilmiyorum.
*Dışarıda yerken de buradaki benzer bir restorana verilen TL'nin Euro'su oluyor. Burada 20 TL'lik bir yer orada 20 Euro. Bazı sokak lokantaları ucuz ve kaliteli olabiliyor. 10 Euro'ya iyi yenebiliyor.
  • aychovsky  (29.06.14 17:16:25 ~ 17:20:35)
almanya:

asgari ücret saat sektöre göre degisiyor ama 9-10 euro civari saati.

ögrenci maasi da eyalet ve kacinci sinif okutulduguna bagli. 40 binden basliyor, 60 a kadar yolu var. brütten eline kalan maas kazandigin paraya göre degisse de yüzde 60 civari falan.

toplu tasima kisa mesafe 3€ civari, ögrencilere dönemlik 150€ idi kaldigim sehirde.

tek kisilik 2 odali bi ev faturalar falan dahil aylik 600-700 euro.
  • ben de  (29.06.14 17:20:46 ~ 17:21:08)
Ingiltere'de 2.5l kola gormedim. 2l kola indirimde olursa 2 tanesi 2 pounda olabiliyor. Yoksa 1.85.
Yeni universite bitirmis ogretmen maasi 22-25000 pounddan basliyor. Yuzde 20 gelir vergisi ve sigorta kesiliyor bu miktardan.
Nottingham'da otobus bilet fiyatlari soyle. Tek binis 1.70. Butun gun bileti 3.50. Aylik 52 pound. Cogu yere yuruyerek de gidebilirsin.
30 mb/s internete 25 pound oduyorum. Kira ne tip bi yerde kalmak istedigine gore degisiyor. Ortalama sehir merkezinde 2 oda bir apartman 550 pounddan basliyor. Uzerine belediye vergisi (senelik 1500 civari) ve faturalar da olacak. Eger oda kiralarsan 300 400 e hersey icinde bulabilirsin merkezde.
  • march or die  (29.06.14 17:31:25)
compadrito hakli eyaletten eyalete fark ediyor.

belediye otobusu 1.80. 2 saat icinde ucretsiz aktarma var.
metro gittigin mesafe uzerinden hesaplaniyor. ort 2.30. ama sabah ve aksam mesai giris cikislarindaki 3-4 saatlik zaman dilimi icinde fiyatlar artiyor.

domatesin 1 onzu en dandigi 1.39 en pahalisi 3.99. muz 44 cent, kuskonmaz 4 dolar. 1 galon sut 3.69. 2 onz biftek 11 dolar. 2 onc tavuk baget 4 dolar. yeni marketten geldim daha :)

1 galon benzin 3.44.

ev kirasi degil oda kirasi diyelim koca koca adamlar bile oda kiraliyor. 600den basliyor, 1000-1500lere kadar cikiyor. faturalar da yaklasik isinma, su, elektirik, internet-kablo tv dahil 200 dolar civari.

hic gazete almadim ama buyuk otobus duraklarinda ucretsiz dagitilan gazeteler var. ny times , washington post falan degil tabi.
  • halanne  (29.06.14 17:33:31)
Bir de ingilterede saglik hizmeti bedava. Amerika'da kol gibi giriyor haber vereyim.

  • march or die  (29.06.14 17:36:27)
az bir ingilizce varsa ilaç gibi gelecek site

www.numbeo.com
  • skydiver  (29.06.14 17:40:10)
halanne, onz'u biz ne bilek qı? bi de o domates ve biftek fiyatı ounce değil pound heralde, orda bi yannışlık var gibi duruyo.

yağsız, kaliteli dana kıymanın kilosu 12 dolar gibi bişeye geliyo.
  • compadrito  (29.06.14 17:40:31 ~ 18:34:52)
4 sene evvel 2+1 ev londra 850 pounda bulmustum, oda kiralari haftalik 80 pound civariydi, ev cok pahali o yuzden oda kiraliyorsun yada arkadaslarinla birlesip ev kiraliyorsunuz, diger seyler idare eder.

  • lutah  (29.06.14 17:43:45)
ingiltere'de doktora ogrencisiyim. yillik gelirim net yaklasik £14bin, teaching ve yaptigim diger isler haric. uc doktora ogrencisi olarak, okulun dibinde iki katli, bahceli bir evde kaliyoruz. internet, isitma vs her sey dahil, 270 pound aylik kira oduyorum. 2+1 bahceli, iyi durumdaki evler £500-600 arasi. ulasima para vermiyorum. kasaba icersinde ulasim £1,6. yarim saat uzakliktaki sehir merkezine cift yon bilet £5,7. Gida vs aylik £120-150 arasi gidiyor. saglik sigortasi ucretsiz. almanya'da calisiyor olsaydim, 150-180 euro gibi rakamlar odeyecektim. ulasim parasi da ayri, kucuk bir sehirde aylik ulasim karti 65 euro idi. eyalet icin almak istediginde 180 euro'ya kadar cikiyordu.

ikinci el arabalar, ingiltere ve almanya'da oldukca ucuz. turk ehliyeti avrupa birliginde gecerli olmadigi icin, ilk uc aydan sonra. ehliyetin varsa, yenilemek; yoksa sifirdan almak zorundasin. ingiltere'de bu yaklasik £300-400 sifirdan ehliyet. almanya bu, 1500-2000 euro(buldugunu dudukluyor almanlar).
  • ubi dubium ibi libertas  (29.06.14 18:03:20)
Almanya icin;
- Asgari ücret yok
- Maaslar cok degismekle birlikte ortalama bir is icin ortalama profilde biri 40000-60000 euro yillik bürüt aliyor. Aylik net 2300-3500 euro yapiyor
- toplu tasima bir bilet 2.70 euro, aylik bilet 70euro
- sinirsiz internet 25 euro yaklasik
- kira 800 euro
- gazete cok degismekle birlikte 2 euro dan basliyor

Benim düsüncem bu basit hesapla hayat standardi karsilastirmasi yapmak zor cünkü para karsiligi alinan hizmetin kalitesi ve icerigi cok degisebiliyor. Bu nedenle Türkiye Almanya karsisinda dezavantajli duruma düsüyor.
Örnegin;
- maas aldiginiz sirket sizi istedigi gibi kovamiyor, isci haklariniz cok daha iyi, yillik 25 is günü izniniz var.
- Otobus metro gibi toplu tasima araclarinda otobuse kacta bineceginiz ve ineceginizi biliyorsunuz. Ekstra bi durum olmadiktan sonra gecikme olmuyor.
- Sinirsiz internet gercekten sinirsiz. Adil kullanim kotasi yok.
- Saglik sigortasi gibi haklariniz olduguda özel doktor ya da devlet hastanesi farketmeksizin gercekten hicbir ödeme yapmiyorsunuz.
  • emrahday  (30.06.14 12:36:52)
emrahday'in soylediklerine biraz eklemek gerek diye dusunuyorum. 2300 euro'dan baslayan bir maas muhtemelen guney almanya taraflarindadir. guney'i gormezsek, ortalama 2000 euro civari odeme yapiyor yuksek muhendise (kendimi ornek vermek gerekirsek). hepimizin duydugu bmw, mercedes, airbus gibi sirketler cok az dogrudan ise adam aliyorlar. genellikle islerini araci firmalara (taseronara) veriyorlar ki, o vakit maaslar daha dusuk hal aliyor. 1500e kadar dustugunu biliyorum. son birkac yilda, almanya'da gizli bir ekonomik kriz oldugunu da unutmamak lazim. 3500 euro gibi rakamlara cikmak icin, iyi bir egitimin yani sira 7-8 yil gibi ciddi bir tecrubeye ihtiyac var. tanidigim bir muhendis abi, 3800 euro maas aliyor, ornegin. calistigi konuyla ilgili doktorasi, anadili gibi almancasi, 10 yil tecrubesi var.

munich ya da stuttgart gibi bir guney almanya sehrinde, sehir merkezindeki odalara 700 euro verdiklerini biliyorum. dikkatinizi cekerim, bir eve degil, bir odaya odeniyor bu para.

saglik sistemine gelince, almanya doktor sikintisi cekiyor. yeni mezun doktorlar, calisma kosullarindan sikayet ettikleri icin, yurtdisina kaciyorlar. bana sorarsaniz, aldiklari parayi az bulduklari icin 3-4 bin euro aylik az onlar icin, porsche'larina benzin alacak paralari yok cunku :( konumuza donersek, devlet sigortasina sahipseniz ev doktorlari haric bir uzmana( goz doktoru, cildiye..vs) gorunmek istediginizde, 2-3 ay ilerisi icin size randevu veriyorlar. bu saglik sigortasinin ucreti aylik 150-180 eur0. bunun birkac katini odeyerek, ozel saglik sigortasi yaptirabilirsiniz ki o sekilde hastalandiginiz haftayi takip eden haftalarda doktordan randevu alabilirsiniz. ha bir de su var, her ne kadar almanya'da genel anlamda kurallar iyi olsa da. temizlige vs'ye dikkat edilse de, almanya'daki doktorlar turk doktorlari kadar basarili degiller. ingiltere'de de saglik sistemi cok iyi degil, lakin doktorlari basarili ve ilgililer, sizden hicbir ucret talep edilmemesine ragmen. hastaneye yatana kadar olan surec cok sancili, cogu zaman ciddi rahatsizliginiz olsa dahi bir agri kesici yazip gonderiyorlar. bunu yapan hastanedeki doktor degil, ya kasabadaki ev doktorudur ya da saglik memurudur. sebebi de her gun onlarca kisi alkolden vs'den dolayi doktorlara gidiyor. polis, caddenin ortasinda yatar ve bilincsiz halde buldugu adami yolun kenarina cekmek ve ambulans cagirmak yerine, ayagiyla iterek uyandirmaya calisiyor. cunku adamin asiri alkollu oldugunu, hicbir seyi olmadigini dusunuyor ki, her gun karsilastigi vakalar bunlar onlarin. her onune geleni hastaneye yollamak istemiyor.

ulasim olarak, almanya dunyada birinci sirada olabilir. gerci son yillarda, deutschebahn trenlerinin gecikmelerinde ya da iptal olmasinda kendilerini asmis durumdalar; ama almanlarin ulasim aglari cok iyi. tabi bunu hitler almanyasina borclular, suanki mantaliteliriyle bir metre rayi dosemeleri bir yil alir.
  • ubi dubium ibi libertas  (30.06.14 14:03:58 ~ 14:09:40)