menenjit

Eski milli sporcunun 17 aylık kızı menenjit virüsü yüzünden hayatını kaybetti, haberlerde görmüş olabilirsiniz. Merak ettiğim husus menenjit aşısıyla alakalı. Bu aşı, Türkiye'de uygulanan rutin aşılar arasında bulunmuyor diye bir şey okudum fakat aşi takviminde şu aşının adı geçiyor: Hemofilus influenza tip b (menenjit) aşısı. Bu isteğe göre uygulanan bir aşı mı? Bu işte hatalı kişi aşıyı hatırlatmayan doktor mu? Çocuğa bu aşı neden yapılmamıştır?

bazıları 2 yaş altına uygulanmıyor. 2 yaş üstü için standart değil, ekstra olarak uygulanıyor. Özel hastanelerde genelde tavsiye ediliyor.
meningokok aşısı diye aratırsanız daha fazla bilgiye ulaşırsınız

  • spankenstein  (10.03.14 13:47:49)
iki çeşit memenjit aşısı var. biri bu yazdığınız, hemofilus influenza tip b. beşli karma aşının içinde yer alıyor, aşı takviminde yer alıyor ve sağlık bakanlığı tarafından ücretsiz uygulanıyor.

bir de meningokal menenjit var. bunun aşısı türkiye'de yeni. aşı takviminde yok, ücretli olarak alıp yaptırabiliyorsunuz.

(git: 625198) şu duyuru'daki cevapları, özellikle compadrito'nun cevabını okuyun. bi daha aynı şeyleri yazdırmayın adama :)
  • kibritsuyu  (10.03.14 14:13:32)