ingilizce gramer kitabı?

arkadaşlar toefl ielts gibi sınavlar için ingilizcemi geliştirmek istiyorum.

o yüzden önerebileceğiniz bir gramer kitabı var mı?

Azar'ın bütün kitapları iyidir. Betty Azar.

  • Hallerlale  (22.01.13 15:32:38)
THAT ONE: 2.bp.blogspot.com

+1 lerimi bekliyorum
  • cahit tomruk  (22.01.13 15:38:43)
toefl'ın grammarine çalışmak için longmann'ın toefl kitabını almalısınız

ielts'de grammar kısmı yok ama şu işe yarar: ielts-simon.com

onun dışında genel olarak elimde 26 kitaplık bir liste var

Grammar Reference and/or exercise books

1. “Oxford Guide to English Grammar” by John Eastwood
2. “An A-Z of English Grammar and Usage” by Geoffrey Leech
3. “Practical English Usage” by Michael Swan Allsop
4. “Cassell's Students' English Grammar” by Jake Allsop
5. “Cassell's Students' English Grammar Exercises with answers” by Jake Allsop
6. “A Practical English Grammar” by A. J. Thomson & A. V. Martinet
7. “A Practical English Grammar Exercises 1” by A. J. Thomson & A. V. Martinet
8. “A Practical English Grammar Exercises 2” by A. J. Thomson & A. V. Martinet
9. “Advanced English Practice” by B. D. Graver
10. “How English Works” by Michael Swan and Catherine Walter
11. “English Grammar in Use” by Raymond Murphy
12. “English Grammar in Use Supplementary Exercises” by Louise Hashemi and Raymond Murphy
13. “Essential Grammar in Use” by Raymond Murphy
14. “Essential Grammar in Use Supplementary Exercises” by Helen Naylor and Raymond Murphy
15. “Advanced Grammar in Use” by Martin Hewings
16. “Collins Cobuild Student's Grammar”
17. “How to Teach Grammar” by Scott Thornbury
18. “Elementary Language Practice” by Michael Vince
19. “Intermediate Language Practice” by Michael Vince
20. “First Certificate Language Practice” by Michael Vince
21. “Advanced Language Practice” by Michael Vince
22. “Oxford Practice Grammar Intermediate” by John Eastwood
23. “Oxford Practice Grammar Basic” by Norman Coe, Mark Harrison, Ken Paterson
24. “Oxford Practice Grammar Advanced” by George Yule
25. “The Heinemann Elementary English Grammar” by Digby Beaumont
26. “The Heinemann English Grammar An Intermediate Reference and Practice Book” by Digby Beaumont and Colin Granger
  • sarızeybek  (22.01.13 15:50:42)
cahit tomruk +1

ama grammer'in yanısıra sınava yönelik çalışma da yapmak gerek.
  • goldentitan  (22.01.13 16:13:58)