beyler kaç saat uyku

bu sene ygs/lys ye giricem çok eksiğim var ve olabildiğince az uyku uyumam lazım.günlük olarak 3-4 saat uyku ile idare edebilirim ama bu 5 aylık süreçte vücut dayanır mı dersiniz?(haftaiçleri için geçerli)günde 8-10 saatte ders çalışmam lazım.o yüzden konsantre problemide yaşamamam gerekli.

sizin bu şekilde az uyuduğunuz dönemler oldu mu?kaç saat ve ne kadar süre devam ettirdiniz?uğradığınız dezavantajlarıda yazarsanız sevinirim.

ayrıca günde 10-12 saat düzenli ders çalışmakta mümkün mü??var mıdır göreniniz,yapanınız?

bu yollardan 10 yıl önce geçtim.
uykunu en az 8 saat uyu öncelikle, yoksa uykusuz kaldığınla kalırsın. arada sırada 3-4 saat uyunur ama 5 ay boyunca bunu yapamazsın. vücut da beyin de iflas eder.
10-12 saat düzenli ders çalıştım ben 2000li yılların başında, öss için. ama konu anlatımı değil test çözdüm daha çok.
  • Sarix  (09.01.13 20:19:35)
Uykuyla ilgili her bünyenin ihtiyacı olan süre farklıdır diye düşünüyorum . Kimisine 5 saat yeterken kimi 10 saatte uyusa yetmiyebilir , kendin yaşıyarak gün içersindeki yorgunluk durumuna göre senin için uygun uyku süresine karar verebilirsin sanki . Çalışma ile ilgili olarakta , daha önce hiç günde 8-10 saat ders çalışmayı denedin mi ? Denediysen , süreklilik göstermesi ne kadar olduğu durumu önemli bence . Hiç ders çalışmayan birisi birden öyle uzun vakitli çalışmayı denerse olmaz gibime geliyor .Ha belki ilk birkaç gün gazla çalışılır falan da uzun süreli devam ettirilemez gibi . Zamanla artırmakta fayda var bence o süreyi .. Tabi daha önceden bu tarz tempolara alışkınsanda ne diyeyim rasgele .

  • tsubasa  (09.01.13 20:20:59)
2 yılı aşkın süredir 5,5 saat uyuyorum hala da alıştığımı düşünmüyorum mesela şimdi yatsam yatağı direk uyurum. ama işte normal insandan(uyku saati babında) haftada neredeyse bir gün fazla yaşama tesellisiyle bu inadıma devam ediyorum işlerimi yetiştiriyorum falan filan. ilk başta 4 saati denedim, yaklaşık 1.5 hafta ama kaldıramadım onu araba sürerken bile hissedebiliyordum verimsizliğimi, dikkatsizliğimi... o yüzden deneme yanılma yoluyla siz de size uygun olan saati bulup uygulayabilirsiniz.

konsantrasyon konusunda da emin ol aksine daha iyi olacaksınız eğer tutturabilirseniz.

ha bir de günde 8 bardak kahve içiyorum.
  • benjaminlinus  (09.01.13 20:30:47)
askerdeyken öyle uyumuştum, sonra askerden geldim iki gün uyudum. şimdiyse günde 6 saat uyuyarak patates oluyorum. 8den şaşma!

  • zivanadan cikmis balik  (09.01.13 20:36:52)
günde 10-12 saat ders çalışmak nedir ya?çalışılacak o kadar konu mu var amk.atom fiziği doktorası yapmıyorsunuz abi.abartmayın şu sınavı bu kadar.o kadar uykuyla da dayanamazsın ayrıca vücut kaldırmaz.

  • mesa  (09.01.13 20:56:41)
bak pazartesi 1 salı 2 çarşamba(bugün) 2 sınava girdim. bunların hepsi babacan hukuk dersleri. pazar kalktım normal vakitte, pazartesi gece 4 de yatıp sabah 8 de kalktım. salı gene öyle. dün gece 5 de yatıp 8 de kalktım. şu an beynim cimciklenmiş durumda. düşünemiyorum lan bildiğin. yarın sınav yok, şuan gene ders çalışıyorum. uykum gelince yatcam ve hiçbir şekilde zorlamıcam kendimi kalkmak için. beyin kaldırmıyo çünkü bi yerden sonra.

bu çalışma günlerinde modiodal kullandım hep ayrıca.ona rağmen dayanmıyo artık beyin.
  • trajikomix  (09.01.13 21:04:42)
@mesa;yahu öss ye girdin mi sen?

konu sayısı ile ne alakası var?geçme kalma mevzusu değil ki olay.2 milyon kişininde konu sayısı aynı ona bakarsan.ama onların bir çoğunu geçmen lazım.sıralamada ilerlemekte ancak çalışarak sağlanabilecek birşey.full yapmadıktan sonra da bu kadar çalışma yeter diye birşey söz konusu değil.sen işlediğin tüm konularda ki tüm soruları yapabiliyor musun?doğru sayısını maksimize etmeninde tek yolu çalışmak.sonu yok yani bu işin.

ayrıca kaç yıldır çalışıyor adamlar.4 sene yatmış olan birine 5 ayda bu kadar çalışmak yetersiz dahi kalabilir.

atom fiziği doktorasıymış töbe yarabbim yahu adamın hedefi belki cerrahpaşa tıp ve dersleride çok kötü.belki atom fiziği okuyan adamdan daha fazla çalışması lazım olabilir bu adamın.bilip bilmeden konuşmayın lütfen.
  • yusufist  (09.01.13 21:29:57 ~ 21:32:31)
en az 7 saat uyu

  • pierre bezukhov  (09.01.13 21:33:17)
çalışılan ders süresi önemli değil, önemli olan alınan verimdir. bazen 3 saat çalışırsın ama çok verimli geçer. eğer kendini şartlarsan 8-10 saat çalışacağım diye, yorgunken bile sürekli dersin başında durursan o 8-10 saat heba olmuş olur emin ol. bu durumda önemli olan istek ve beynin yeterince dinlenmiş olması.

  • bir fincan kahve ile film izlemek  (09.01.13 21:35:26 ~ 21:37:40)
@yusufist

madem bu kadar hararetli giriyoruz konuya ben de öyle yapayım.

1-üniversite 4.sınıf öğrencisiyim.yazı turayla girmedim üniversiteye.
2-günde bir saatini dil bilgisine ayır önce.4-5 net fazla yaparsın.
3-evet öss ya da adı şu an her ne ise o sınav günde 10-12 saat çalışmayı gerektirecek bir sınav değildir.ister kabul et ister etme.
4-tıp kazanmanın atom fiziği okumaktan daha zor olduğunu da öğrendik sayende teşekkür ederim.
5-bu sınava bu kadar çok çalışan insanda anlama zorluğu vardır.bir psikoloğa görün bence.
6-hayatın bütün anlamını öss'ye yüklemiş,tipik bir kim milyoner ister yarışmasında 3.soruda elenen türkiye bilmem kaçıncısı örneğisin.
  • mesa  (09.01.13 22:32:43)