rezil hayvan satışına dur de(dik), bilgilendirme ve teşekkür

Bilgilendirme ve Teşekkür: (git: 276783)

(git: 275022) dün duyuruda bu hayvanlar hakkında ne yapmam gerektiğine dair bir soru sormuştum, sözlükten bi kaç arkadaşla beraber kayseri il çevre ve orman müdürlüğüne şikayetlerimizi iletme kararı aldık, müdürlük belli ki bu konuda deneyimsiz tepkiler arttıkça ilgilenmeye başlıyormuş gibi yaptılar. söylediğimiz şey "mustafa kemal paşa bulvarı barış manço parkı yanındaki hem vcd dükkanı hem petshop ifadesi yer alan dükkanda hayvanlar uygunsuz bir şekilde satılmaktadır" cümlesi, kayseri'de bulunan arkadaşlar durumu teyit etmek için bahsettiğim yere gidebilirler. (seher petshop adı ama ufacık eklemişler oraya)
bilgi edinme başvuru numaralarımızı paylaşırsak ne güzel olur.

14 temmuz editi: (git: 276783)

valilik için vejeteryan vampir'in ilettiği dilekçe örneği ayrıca aşağıda elxa'nın paylaştığı bilgi edinme formu cabuk netice elde edilebilen bir başvuru yolu, emeklerinizi esirgemeyin,

Kayseri Valiliğine
Kayseri

Mustafa Kemal Paşa Bulvarı Barış Manço parkı yanında (tam adres olursa süper olur) yer alan X VCD dükkanı, Seher Petshop tabelası asmak suretiyle dükkanda yer alan ev ve süs hayvanlarını uygunsuz bir şekilde satmaktadır. Ekte bu duruma ait görüntüler yer almaktadır.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 10. maddesi uyarınca hayvanların satıldıkları yerlerde koşulların iyi, barındırıldıkları yerin temiz ve sağlık şartlarına uygun olması zorunludur. Bununla birlikte ev ve süs hayvanlarının ticaretini yapanlar, hayvanların sağlığını tehlikeye atmamak için gerekli anatomik, fizyolojik ve davranış karakteristikleri ile ilgili önlemleri almakla yükümlüdür. Adı geçen Kanunun 4. maddesi de hayvan bakımı eğitimi almamış kişilerin bu tür hayvanları satmasını yasaklamaktadır.

5199 Sayılı Kanunun denetimi, aynı kanunun 17. maddesi gereğince Bakanlığa ve mahallin en büyük idari amirine verilmiştir. Bu nedenle valiliğinizce söz konusu adreste denetleme yapılarak sayılan uygunsuzlukların tespit edilmesini ve akabinde 5199 sayılı kanunun 28. maddesinde sayılan cilgili cezaların söz konusu işletmeye kesilmesini; buna ek olarak 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu kapsamında tarafıma bilgi verilmesini saygıyla arz ve talep ederim. TARİH

İsim İmza

Adres:
Telefon:

il çevre ve orman müdürlüğünün iletişim bilgileri:

kayseri.cevreorman.gov.tr

mailden ziyade telefon ederseniz daha etkili olur sanırım, mailleri öyle sürekli kontrol ettiklerini zannetmiyorum bildiğin devlet dairesi.

ayrıca belediye veteriner hizmetlerinin sayfası ve iletişim bilgileri sayfanın altında yazıyor

www.kayseri.bel.tr

Bu ne ya! Görmemişim ben bunu. Uyduruktan da olsa bir hayvanları koruma kanunumuz var. Ona göre:

Madde 10 - Satılırken; hayvanların sağlıklarının iyi, barındırıldıkları yerin temiz ve sağlık şartlarına uygun olması zorunludur.
Ev ve süs hayvanlarının üretimini ve ticaretini yapanlar, annenin ve yavrularının sağlığını tehlikeye atmamak için gerekli anatomik, fizyolojik ve davranış karakteristikleri ile ilgili önlemleri almakla yükümlüdür.

Madde 14 - Hayvanlarla ilgili yasaklar şunlardır:
c) Hayvan bakımı eğitimi almamış kişilerce ev ve süs hayvanı satmak.

Bunların az da olsa idari para cezaları da var. o yerin en büyük mülki idari amiri uygular diyor. Lütfen bu hükümleri de uygulamaya sokalım, valiliğe de şikayet edelim. Ah o adamı o kafese koymak lazım aslında ama işte biz yine de ama yasal yollardan engel olalım, cezasını çektirelim.
  • vejeteryan vampir  (11.07.11 11:29:36)
Madde 28-
Bu Kanun hükümlerine aykırı davrananlara aşağıdaki cezalar verilir:
g) 10 uncu maddede belirtilen hayvan ticareti izni almayanlara ve bu konudaki yasaklara ve yönetmelik hükümlerine aykırı davrananlara bin Türk Lirası idarî para cezası.

k) 14 üncü maddenin (a), (b), (c), (d), (e), (g), (h), (ı), (j) ve (k) bentlerine aykırı davrananlara üçyüz

Türk Lirası; (f) ve (l) bentlerine aykırı davrananlara hayvan başına üçbin Türk Lirası idarî para cezası verilir. Kesilmiş ve canlı hayvanlara elkonulur.

ve uygulama:
İDARİ PARA CEZASI VERME YETKİSİ

Madde 25 - Bu Kanunda öngörülen idari para cezaları bu Kanunun 17 nci maddesinde belirtilen denetime yetkili merci tarafından verilir.

DENETİM

Madde 17 - Bu Kanun hükümlerine uyulup uyulmadığını denetleme yetkisi Bakanlığa aittir. Gerektiğinde bu yetki Bakanlıkça mahallin en büyük mülki amirine yetki devri suretiyle devredilebilir.
  • vejeteryan vampir  (11.07.11 11:31:27 ~ 11:34:28)
şu şekilde bir mail attım, umarım katkısı olur.
i.imgur.com
ekteki foto bu duyurdaki fotoğraftır.
  • ben smyrna  (11.07.11 12:08:19)
elxa numarası yazmıyo, seher petshop adı sana gönderdiğim öteki resimde olduğu gibi bi de senin de gördüğün gibi kocaman vcd'ci tabelasının altına ufacık petshop eklemişler.

  • hocam fazla egon var mi  (11.07.11 12:17:02)
il müdürünün adı ali rıza balkan'mış
kayseri.cevreorman.gov.tr
sözlüğe hakkında entry ler girerek de (olumsuz demiyorum dikkat çekmek amaçlı) misal
"şu olayı görmezden gelmeyeceğini düşündüğüm müdür" gibi. birilerinin dikkati çekilebilir diye düşünüyorum.
  • rentts  (11.07.11 13:59:06)
Kayseri Valiliğine
Kayseri

Mustafa Kemal Paşa Bulvarı Barış Manço parkı yanında (tam adres olursa süper olur) yer alan X VCD dükkanı, Seher Petshop tabelası asmak suretiyle dükkanda yer alan ev ve süs hayvanlarını uygunsuz bir şekilde satmaktadır. Ekte bu duruma ait görüntüler yer almaktadır.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 10. maddesi uyarınca hayvanların satıldıkları yerlerde koşulların iyi, barındırıldıkları yerin temiz ve sağlık şartlarına uygun olması zorunludur. Bununla birlikte ev ve süs hayvanlarının ticaretini yapanlar, hayvanların sağlığını tehlikeye atmamak için gerekli anatomik, fizyolojik ve davranış karakteristikleri ile ilgili önlemleri almakla yükümlüdür. Adı geçen Kanunun 4. maddesi de hayvan bakımı eğitimi almamış kişilerin bu tür hayvanları satmasını yasaklamaktadır.

5199 Sayılı Kanunun denetimi, aynı kanunun 17. maddesi gereğince Bakanlığa ve mahallin en büyük idari amirine verilmiştir. Bu nedenle valiliğinizce söz konusu adreste denetleme yapılarak sayılan uygunsuzlukların tespit edilmesini ve akabinde 5199 sayılı kanunun 28. maddesinde sayılan cilgili cezaların söz konusu işletmeye kesilmesini; buna ek olarak 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu kapsamında tarafıma bilgi verilmesini saygıyla arz ve talep ederim. TARİH

İsim İmza

Adres:
Telefon:
  • vejeteryan vampir  (11.07.11 14:49:09)
dava açma değil, idari prosedür işletilmeli. Kayserideki arkadaşlar aryıca bu dilekçeyi de sunabilir mi? En başına ACİLDİR şeklinde de bir ibare konulsa çok güzel olur.

  • vejeteryan vampir  (11.07.11 14:55:56)
kayseri çevre orman'ı ben de aradım. Bana dedikleri şu: "olayla ilgileneceğiz". Eyvallah dedik bekliyoruz. 2 gün daha bekleyeceğim, bir düzelme olmazsa bir daha arayacağım. gayserili gardeşlerden de ricam alo 153'ü gerekirse aramaları.

  • beyteper canavari  (11.07.11 15:29:06)
ilgileriniz icin tesekkür ederim il cevre orman sanırım ilk kez bu kadar şikayet dolu bi gün yaşamıştır, gereğini yapacağını söylüyorlar, takipçisiyim yarın da bişeyler değişmemiş olursa yazılı başvuru ve medya yoluna da başvuracağım, yine de aramaya devam edersek hayvanların sağlığı için hızlı hareket edilmesini sağlayabiliriz.

  • hocam fazla egon var mi  (11.07.11 15:42:21)
eğer bi iki gün içerisinde somut gelişme göremezsek, erişebildiğimiz her yerde resimleri yayınlatalım. Facebok olsun, inci olsun. felan fişman.

  • beyteper canavari  (11.07.11 15:45:35)
ben de şikayet maili attım ve ayrıca haytap gruplarına da link gönderdim.. umarım bir sonuç alırız :(

  • black wings gray eyes  (11.07.11 16:25:52 ~ 16:36:56)
Kayseri'de yaşayanlar Kayseri'nin yerel televizyon kanallarını da arayabilir. Olayla ilgilenirlerse çok daha kısa sürede çözülür diye düşünüyorum.
(TV Kayseri'de bir tanıdık var, ona mail attım, inşallah ilgilenir de sorun çözülür.)

  • winstoncash  (11.07.11 22:05:03 ~ 22:15:20)
oha, neymiş bu böyle..gerçekten böyle mi duruyor bu hayvancıklar?
tam olarak hangi numarayı arayacağız? ve kimle görüşeceğiz, ali rıza balkan'la mı?

  • african rain  (11.07.11 22:34:33)
hayvanları bu şekilde ticari bir mal olarak ördüğüm zaman tüylerim diken diken oluyor . Ve insanlıktan çıkıp çok sadistçe şeyler düşünüyorun onları bu hale getirenler hakkında . Lütfen Elimizden ne eliyorsa yapalım .Onlar bizim en iyi dostlarımız . Hiçbir karşılık beklemeden sevgilerini gösterebilen bu canlılara .Yapılacak hertürlü kampanyada , protesto da , imza da , maddi - manevi bütün destekte varım .
Göndermiş olduğunuz linke bende mail attım . Duyarlılığınzdan ötürü çok teşekkürler .

  • tuchi  (11.07.11 22:38:57)
iletişimde verilen numarayı arıyoruz, onlar yönlendiriyor, çok ayaküstü bi yer rahat resim çekemiyorum, keşke kayseriden birileri daha olsa da, onlar da görse olayı.

  • hocam fazla egon var mi  (11.07.11 23:24:27)
Kayseri'deki hayven severler derneği üyelerine bildireceğim, onlar dava da açabilirler.

  • beyazfil  (11.07.11 23:28:22)
halk da biraz tepki göstermişe benziyor. kediciklere yeni kafes almış. daha büyükçe yerlere yerleştirmiş. her gün akşam yemek getiriyor,suyunu eksik etmiyor. ama bu demek değildir ki kherşey füllük gülistanlık. ama yine de her halükarda kedicikler biraz daha rahatlar diyebilirim. etraftaki veletler sürekli onlarla oynuyor filan.

işin garip tarafı kediler cins değil. şu an temmuzdayız. kediler mart-nisanda genelde çiftleşir. haziran gibi de gebelikleri bitiyor. yani bu kediler tahminim 2-3 haftalık. sahipsiz bulup toplamışlar, veya düşünmek istemiyorum ama annelerinden koparmışlar belki de. kedi yavruları en az 2 ay anneleriyle vakit geçirmeli. yoksa psiokolojileri bozuluyor hayvanların. Yine de şerh koyayım, eğer sahipsiz yavru kedilerse bunlar, 5 tlye çoluk çocuğa satıyorlar hiç değilse. yok eğer analarından ayırıp almışlarsa... ne desem az.

Yine de içinizi biraz olsun rahatlatacaksa, fotoğraftaki gibi o kafesin içerisine sıkıştırılmış 10 adet kedi yavrusu artık yok. daha geniş kafeslerde 3er dörder kedi var. su ve yemek problemleri yok gibi görünüyor şu an.
  • beyteper canavari  (12.07.11 01:00:17)
Başvuru Tarihi: 12.07.2011 11:41:48 / Başvuru Sayısı:640433
Başvurunuzu bu tarih/sayıyla takip edebilirsiniz.

  • hocam fazla egon var mi  (12.07.11 11:43:42)
Dostlar,, cevap istiyorum seçeneğini muhakkak işaretleyin. Yoksa kaale almayacaklardır. Bir de o metni yazarken eke resim koyabiliriz diye düşünmüştüm ancak internet üzerinden böyle bir imkan söz konusu değil. İnternetten yollarken resim ektedir kısmını çıkartabilirsiniz.

  • vejeteryan vampir  (12.07.11 12:01:08)
bu arada ben gönderdim ama bana başvuru sayfası geri geldi. akyıt no falan çıkmadı. sistem hatası mıdır, herkeste çıkıyor mu?

  • vejeteryan vampir  (12.07.11 12:02:51)
en altta yazıyo numara, başvuru sayfası aynen gözüküyor gönderdikten sonra evet.

  • hocam fazla egon var mi  (12.07.11 12:04:17)
@vampir: en altta küçük de olsa başvuru takip no'su var ve evet başvuru sayfası ile birlikte çıkıyor.

  • african rain  (12.07.11 12:19:56)
çıkmadı bende sanırım. neyse bir daha yollayayım.

bu arada, hocam fazla egon var mı, eke de resimleri koyarak valiliğe elden (evrak giriş numarası alarak) ıslak imzalı dilekçe sunabilir misiniz? En sağ köşeye ACİLDİR de yazın lütfen...
  • vejeteryan vampir  (12.07.11 12:39:20)
çıkmadı bende sanırım. neyse bir daha yollayayım.

bu arada, hocam fazla egon var mı, eke de resimleri koyarak valiliğe elden (evrak giriş numarası alarak) ıslak imzalı dilekçe sunabilir misiniz? En sağ köşeye ACİLDİR de yazın lütfen...
  • vejeteryan vampir  (12.07.11 12:39:21)
:( yolladım dilekçeyi nasıl insanlar bunlar ya

  • uzun kulaklı yalnız tavşan  (12.07.11 12:40:31)
ben de dilekçe gönderdim hemen duyuruyu görünce.
babamın da bir tanıdığı olcaktı orda yanlış bilmiyorsam hemen kendisine de haber vereceğim.
olmadı belediyede falan tanıdıklar var onlardan da yardım isteyebilirim sanırım. bilmem etkisi olur mu ama
  • nen var kuzum  (12.07.11 13:00:34)
@elxa, fotograf ekleme yeri yok ne yazık ki. ben denedim olmadı.

  • vejeteryan vampir  (12.07.11 13:15:08)
@nen belediyenin muhakkak etkisi olur ben de daha yeni veteriner işleri müdürüyle görüştüm belediyenin ilgileneceğini söyledi.

  • hocam fazla egon var mi  (12.07.11 13:23:02)
hocam şimdi belediyede bulunan tanıdığa hbr ettim.
üstüne düşcek bu olayın.

babam da olmadı gidip konuşayım adamla dedi ama ben pek sıcak bakmadım o olaya :(
  • nen var kuzum  (12.07.11 13:47:33)
az önce belediyedeki tanıdığım geri dönüş yaptı bana. ne yazık ki bu konular onu ilgilendirmiyor öyle olsa hemen çözerdik sanırım bu işi.

hayvan sağlığı müdürlüğünden daha rahat çözerseniz dedi işi. oranın şube müdürü varmış fahrettin yalçın bey onun numarasını verdi 0352 240 9771. olayı bir de ona iletin, daha hızlı bir aksiyon alınır konuyla ilgili dedi.
kendisi de arayacakmış onu, merak etmeyin arkanızdayım dedi.
  • nen var kuzum  (12.07.11 15:10:39)
teşekkürler elxa, ulaştığın kişilere numaramı verebilirsin, aksam hayvanlar ordaydı hala yarın degisir umarım.

  • hocam fazla egon var mi  (12.07.11 23:54:22)
0352 240 9771 bu numarayı şimdi aradım. Santral bir kadına aktardı. Kadın ısrarla sormama rağmen ismini söylemediği o ilginç. Her neyse. Dükkana gidildiğini ve olayın çözüldüğünü söyledi. Nasıl bir çözüm bulunduğunu ve bu adamlara nasıl bir işlem uygulandığını sordum. "Oldu hadi iyi günleerrr" diyerek telefonu kapattı.

ekleme: Bu da elxa'nın verdiği linke (basbakanlik.gov.tr) yaptığım başvuru;
Başvuru Tarihi: 13.07.2011 11:18:22 / Başvuru Sayısı:645560
  • sheridans  (13.07.11 10:58:59 ~ 11:21:50)
Elxa, nasıl adamların eline 2 dilekçe geçmiş ya? Hepimizde takip numarası var (ki ben emin olamayınca bir daha gönderdim).

HFEV, dostum sen valiliğe elden teslim ettin mi? hiç bir bilgi okuyamadım bu konuda. internet sistemi malum işte.
  • vejeteryan vampir  (13.07.11 14:54:53)
elxa anladığım kadarıyla valiliğin bilgi edinmesinden bahsetmiş, çoğun başbakanlığın bilgi edinmesine başvurdu ben de dahil, yok eğer valiliğe de başvuru ikiden fazlaysa valiliğin hatası vardır, bugün dohayko kayseri temsilcisine ulaştım gelişmeleri takip ediyorum, güzel haberler vermek umuduyla, valiliğe bizzat bugün gidecektim hilal hanıma ulaşana dek ondan haber bekliyorum olmadı yarın kesin gidicem.

  • hocam fazla egon var mi  (13.07.11 15:06:26)
1- il tarım müdürlüğü ceza kesecek

2- belediye ruhsata aykırı satış yaptığından ceza kesecek

3- il çevre hayvanlara kötü davrandığı için ceza kesecek
  • carmelin  (13.07.11 23:16:56)
Abi bi de haysev derneğine mail atabilir misin? www.facebook.com facebook adresleri burada, bu konulara çok duyarlılar. zaten binlerce kişi var sitede, kaç tane insan dilekçe yolluyor. sessizkalmasuçaortakolma ya da bakmanı öneririm. ben de dilekçe gönderiyorum şimdi

  • gebere jackson  (14.07.11 00:06:21)
ben ilk gün hayseve mail atmıştım. cevap gelmedi, bir harekette de bulunmadılar.

  • vejeteryan vampir  (14.07.11 00:29:58)
selam dün öğleden sonra ve akşam kediler orada yoktu, bugün de emin olunca ve nasıl olduğunu anlayabilirsem burayı editleyeceğim.

  • hocam fazla egon var mi  (14.07.11 09:10:48)
@elxa ohaaa böyle cevap mı olur.
Beyler tekrar yükleniyoruz.
Yaptığımızın faydası oldu sanırım ama olsun yine de.
  • benlik bu kadar  (14.07.11 13:38:19)
Bizim ülkemizde hangi kurum düzgün işler ki zaten?
Kedilerin akıbeti ne oldu acaba, çok merak ettim. İnsanın bu numaraları arayıp ana avrat gidesi geliyor.
Gerekirse Haysev ile irtibta geçebilirim. Bir de o hayvanları sokağa atmasınlar inşallah.
  • lucky_meh  (14.07.11 13:46:27)
Bunlar buzdaginin gorunen kismi. Satilmayan kedilerin imha edildiklerini dusunuyorum. Guzel olanlarini damizlik olarak ayirip cirkinleri topraga.

  • durdenist  (14.07.11 14:14:33)
@elxa, bana cevap bile gelmedi...

  • vejeteryan vampir  (14.07.11 14:16:47)
" Sayın ....,
13.07.2011 tarihinde Kayseri Valiliği birimine Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuru birim yetkillisi tarafından işleme alınmıştır. Kanuni süreç izlenerek dilekçenize yanıt verilecektir.

İçişleri Bakanlığı
Kayseri Valiliği"

diye mail geldi bana şimdi.
  • sheridans  (14.07.11 14:34:58)
(git: 276783)

  • hocam fazla egon var mi  (14.07.11 16:39:05)
Başta durumdan bizleri haberdar eden Hocam fazla Egon Var mı'ya ve Elxa'ya olmak üzere destek olan herkese çok teşekkür ederim kendi adıma.

Bu arada durumu öğrendiğim gün mail atmış olduğum HAYSEV'den de sabah aşağıdaki maili aldım. Her ne kadar artık gerek olmasa da, benzer durumlarda referans olması açısından olduğu gibi maili buraya kopyalıyorum:

Sn X - lütfen yapabilecekleriniz konusunda bu sayfayı inceleyin: www.petshopgercegi.com

Ayrıca Valiliğe göndermek üzere ileşikte bir PETSHOP Denetim Talebi icin ORNEK yazi yolluyoruz. Tüm dost ve çevrenizden bu yazıyı valiliğe yollamanızı rica ederiz. Maalesef 'şikayet'i ortaya yaparak hal olmuyor bu işler, mutkaka sikayet YASAL MEKANIZMALARI çalıştırmaya bakın!

Konu: Petshop'un Valilikce olusturulacak DENETIM EKIBI tarafindan yonetmelik ve kanun maddelerine gore denetlenmesi hk

Valilik Yuksek Makamina
Petshoplarin denetimi 5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanununu uygulamakla yukumle Cevre ve Orman Bakanligi oluru ile Valiliklere verilmistir. Sekreteryasi ile Il Cevre Mudurluklerince yapilmaktadir.
Bu baglamda asagida isim ve adresi bulunan petshop'un yasa ve yonetmeliklere uygun bicimde denetlenmesini talep ediyoruz.
1. Oncelikle Il cevre Mudurlugu (Hayvanlari Koruma Kanununa gore hayvanlarin uygun kosullarda olup olmadigi hususunda denetim icin) ve Il Tarım Mudurlugu (Ruhsata iliskin denetim icin) basta olmak uzere HKK Kurulu uyesi diger kurumlar olan Belediye Veteriner Isleri Mudurlugu ve Zabita Mudurlugu, Veteriner Hekimler Odasi Temsilcisi, Baro Hayvan Haklari Komisyonu temsilcisi, gerek duyulmasi halinde Emniyet Mudurlugu'nden bir gorevli ile DENETIM EKIBI olusturulmali ve bu ekiple denetim yapilmalidir.

2. Denetim sadece gidip bakilarak degil, asagidaki yonetmelik maddelerine gore tek tek kontrol edilerek yapilmalidir.
Bu baglamda:
a) Ev ve Sus Hayvanlarina iliskin Yonetmeliginin 7. Maddesinin 11 ve 13 nolu siklarinda belirtilen "Kafesler, hayvan turlerine gore yeterli sayida ve buyuklukte olmalıdır. Kafesler ust uste konmamalı, akvaryumlar ise 4 kattan fazla olmamak uzere ust uste konulabilir'" ve "Isyeri alani, hayvan basina en az her bir adet kopek icin 0.8, her bir kedi icin de 0.2 metre kare olmalidir" maddeleri esas alinarak hayvan sayisina gore "YATAY ZEMIN alani hesaplaması" yapilmalidir. Bu hesaplamada kafeslerin ust uste konmayacagi hususu onemle goz onunde bulundurulmalidir. (Ornek: Eger bir petshopta 10 kopek var ise, sadece 8 metrekare o kopekler icin ayrilmis olmalidir, baska alanlarla ic ice girdirilmeden). Bu bilgiler isiginda petshopta kac hayvan oldugu ve bu hayvanlar icin kac metrekare alan ayrilmis oldugunun denetlenmesini,
b) Petshop'ta bulunan kopeklerin cogunlukla yasa disi ruhsati olmayan uretim ciftliklerinden ve evlerden ve zaman zaman da yurt disindan kacak hayvan getiren kacakcilardan alindigi bilinmektedir. Bu hayvanlarin nereden alindiklarinin belgelerinin kontrol edilmesi, ayrica alindiklari uretim ciftligi veya beyan edilen her neresi ise oranin da denetlenip "alindiğini belgeleyen resmi faturalarin da" kopek ve kedi sayisina gore kontrol edilmesini,
c) Bu petshopta hayvanlara su verilmedigi bilinmektedir. Kafeslerde su kabi olup olmadiginin, eger su kabi bos ise petshop sahibi tarafindan soylenecek "biraz once su verdik" yalan beyaninin kabul edilmeyip zabta gecilmesini talep ediyoruz. (Cunku Turkiye'de ki tum petshoplar altlari kirlenmesin diye hayvanlara su vermezler ve her girene biraz once verdikleri yalanini soylerler).
d) Bu petshopta birden fazla hayvanin ayni kafeste tutuldugu bilinmektedir. Kafeslerde kac adet hayvan bulundugunun
da denetimini,
e) Hasta hayvanlar icin diger saglikli hayvanlarla iliskisinin kesildigi ayri kafesler bulunmamaktadir. Bu durumun da denetlenmesini,
f) Veteriner Hekimler Odasindan gelen temsilcinin hayvanların genel durumlarını kontrol etmesini, sorumlu veteriner
hekimin asi ve muayene evraklarinin denetlenmesini,
g) Bu petshopun havalandirmasinin yeterli olmadigi, hijyen koşullarina uymadigi bilinmektedir. Zeminin ve duvarların temizlik ve dezenfeksiyonu için basınçlı su, musluk ve hortum düzeni bulunmamaktadir. Ayrica havalandirma sistemi de hayvanlarin ozelliklerine gore havayi temizleyebilen ozelliklere sahip degildir. Bu konularin denetlenmesini,
h) Petshoplarda veteriner hekimin calisma saatlerini gösterir belgenin is yerine asilmasi zorunlu iken, bu petshopta
boyle bir belge yoktur. Bu belgenin olup olmadiginin, belge var oldugu beyan edilirse, o saatte veteriner hekimin orada olup olmadiginin
denetlenmesini,
i) Bunlarin yaninda, bu isyerinin eger yapilmissa daha onceki denetimlerinin de incelenmesini, devam eden aksakliklar icin ayrica tutanak tanzim edilmesini,
j) Yonetmeligin fiziki ve isletme kosullarini belirleyen tum maddelerinin tek tek kontrol edilip, her madde icin ayri ayri denetim yapilmasini,
Onemle talep ediyoruz.
Yonetmelige ve mevzuata aykiri tum noksanliklarin ve aksamalarin goz ardi edilmeden tek tek belirlenerek gerekli
islemin yapilmasini, daha onceden suregelen eden aksamalar icin ayri sure verilmeyip kapatilma kararinin verilmesini talep ediyoruz.
Ayrica, dogalarina aykiri tutulan ve aci cekmelerine sebebiyet verilen hayvanlar icin 5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanunu geregi islem yapilmasini, hayvan basina idari para cezasi verilmesini talep ediyoruz.
Denetime ve tutulan raporlara iliskin dogru ve net bilginin tarafimiza yazili olarak 4982 ve 3071 sayili yasa geregi
verilmesini emir ve musaadelerinize saygilarimizla arz ederiz.
Isim, soyisim

Dagitim: BIMER, Cevre ve Orman Bakanligi, Tarim ve Koyisleri Bakanligi, Icisleri Bakanligi Mahalli Idareler Genel Mudurlugu,
Il Hayvan Koruma Kurulu Baskanligi, Il Cevre Mudurlugu, Il Tarim Mudurlugu, Emniyet Mudurlugu, Belediye Baskanligi, Veteriner Hekim Oda Baskanligi, HKK uyesi kurum mudurlukleri, Basin Kuruluslari.

TC Kimlik:
Denetimi istenen petshop isim ve adresi:
EK..1. Ev ve Sus Hayvanlari Satis Barinma Egitim yerlerinin kurulus, acilis, ruhsat, calisma ve denetleme usul ve
esaslarina dair yonetmelik.
EK .2. Cevre ve Orman Bakanliginin 5199 sayili yasanin uygulamasi icin Mulki Idarelere yetki devri yazisi.
EK..3. Petshop'a iliskin yazi fotograf ve baska belgeler..
_________________________________________________
EK...1
EV VE SÜS HAYVANLARI SATIŞ, BARINMA VE EĞİTİM YERLERİNİN KURULUŞ, AÇILIŞ, RUHSAT, ÇALIŞMA VE DENETLENME USUL
VE ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Teknik ve Hijyen Şartları
Genel Şartlar
Madde 7- Ruhsat verilmesi için iş yerlerinde aşağıdaki asgari, teknik ve hijyenik şartların bulunması zorunludur.
1) İşyeri zemini kolay yıkanabilen ve dezenfekte edilebilen fayans, mermer veya benzeri malzeme ile kaplı olmalı, duvarları su geçirmez kolay temizlenip dezenfekte edilebilir açık renkli malzeme ile kaplı olmalıdır.
2) İş yeri zemini eğimli olmalıdır. Zeminde kanalizasyon veya fosseptiğe bağlı ızgaralı veya sifonlu yer süzgeci bulunmalıdır.
3) İş yerlerinde, şehir şebekesine bağlı su tesisatı veya bu amaca yönelik yeterli kapasitede su deposu bulunmalıdır.
4) Zeminin ve duvarların temizlik ve dezenfeksiyonu için basınçlı su, musluk ve hortum düzeni bulunmalıdır.
5) Aydınlatma yeterli olmalı, hayvanları rahatsız edecek kuvvetli, doğrudan hayvanları aydınlatacak ışık kullanılmamalıdır.
6) İşyerlerinin dışarıya açılan pencere kanatları her türlü haşerenin girmesini engelleyecek tarzda kapatılmalıdır.
7) İşyerinin havasını, iklim, hayvan sayısı,hayvan türü gibi koşullara bağlı olarak temizleyebilen havalandırma tesisatı bulunmalıdır.
8) Kafes ve ekipmanlar ile malzemeler, dezenfektanlara dayanıklı, paslanmaz ve kolay temizlenebilir malzemeden yapılmış olmalıdır.
9) İşyeri her türlü mikroorganizmalara ve çeşitli parazitlere karşı yedi günde bir dezenfekte edilmeli ve örneği Ek-9 da bulunan dezenfeksiyon belgesi işyeri sorumlu veteriner hekimi tarafından imzalanarak işyerine asılmalıdır.
10) Her kafeste yemlik ve suluk bulunmalıdır. Kafes, suluk, yemlik gibi malzemeler , her hayvan değişiminden önce mutlaka dezenfekte edilmelidir.
11) Kafesler, hayvan türlerine göre yeterli sayıda ve büyüklükte olmalıdır. Kafesler üst üste konmamalı, akvaryumlar ise 4 kattan fazla olmamak üzere üst üste konulabilir.
12) Yılan, kertenkele, kurbağa, kaplumbağa gibi hayvanların barındırıldıkları özel koruma yerlerinde, tabii hayatlarındaki ortam sağlanmalıdır.
13) İşyeri alanı, hayvan başına en az aşağıdaki gibi olmalıdır.
-Her bir adet köpek için 0,8 m²,Her bir adet yılan için 0,2 m²,Her bir adet sincap için 0,3 m²,Her bir adet kedi için 0,2 m²,
-Her bir adet tavşan için 0,3 m², Her bir adet fare, kobay, hamster için 0,1 m², 25 adet kanarya, muhabbet kuşu vb. küçük kafes kuşları için 0,4 m²,5 adet sevda papağanı, kolyeli papağan vb. orta boy kafes kuşları için 0,4m²,
14) İş yerlerinde köpek, kedi, sincap, ve yırtıcı hayvanlar kafeslerde tek olarak bulundurulmalıdır.
15) Akvaryum, raflar, kafesler ve masaların kapladığı alanlara ek olarak, hayvanların bakım, beslenme ve diğer hizmetlerinin kolaylıkla yapılabilmesi için yeterli genişlikte koridor bulunmalıdır.
16)Kafeslere konulan altlıklar en az haftada bir defa, gerekli durumlarda daha sık değiştirilmeli ve her değiştirilmede kafes dezenfekte edilmelidir.
17) “İş yerlerinde, hasta ve hastalıktan şüpheli hayvanların, sağlıklı hayvanlarla irtibatını kesecek şekilde her hayvan türü için izole edilmiş ayrı karantina yerleri veya kafesleri bulundurulmalıdır.”
18) İş yerlerinde çevreye rahatsızlık verecek hayvan seslerinin veya kötü kokunun yayılmaması için gerekli önlemler alınacaktır.
19) Temizlik artıkları, hayvanlar için kullanılan altlıklar ve dışkılar, çöp kutusu içine konan, dayanıklı ve yırtık olmayan, ağzı bağlanabilen naylon torbalar içine konulacak, işyeri dışına bırakılmayacaktır.
20) İş yerinde ölen hayvanların ölüm nedeni, sorumlu veteriner hekim tarafından kayıt defterine işlenir. Varsa yapılan tahlil, uygulanan tedavi ve laboratuar teşhisleri rapor halinde deftere işlenip işyerinde muhafaza edilir.
21) Bu Yönetmeliğe tabi iş yerlerinde, 3285 sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanununa tabi ihbarı mecburi bir hastalık çıktığında, sorumlu veteriner hekim durumu, resmi makamlara haber vermek ve yetkililerce alınacak yasal tedbirleri uygulamakla yükümlüdür.
22) Bu yönetmeliğe tabi iş yerlerinde bulunan hayvanlar, İl veya İlçe Müdürlüklerinde görevli Veteriner Hekimler tarafından, her türlü sağlık kontrollerini yapmak üzere karantinaya alınabilir. Karantina sonunda sağlıklı hayvanlara sağlık karnesi düzenlenerek işyeri sahibine iade edilir. Bu süre içinde hayvanların her türlü masrafları işyeri sahibine aittir.
23) “Pasaj veya çarşı içlerinde bulunan ev ve süs hayvanı satış yerlerinde, 7 inci maddenin ikinci ve dördüncü fıkralarının uygulanamadığı durumlarda, genel teknik ve hijyenik tedbirlerin uygunluğuna bakılır.”
Ev ve Süs Hayvanları Satış Yerleri
Madde 8- Ev ve süs hayvanlarının satış yerlerinde aşağıdaki şartlara uyulması zorunludur.
a) “Ev ve süs hayvanı satan iş yerlerinde, sorumlu veteriner hekimin bulundurulması ve il müdürlüğünce onaylanmış, veteriner hekimin çalışma saatlerini gösterir belgenin iş yerine asılması zorunludur.”
b) Hayvanlar işyerine konulmadan önce mutlaka iç ve dış parazitlere karşı ilaçlanmalı ve yapılan işlem tarihide belirtilerek sorumlu veteriner hekim tarafından sağlık karnelerine işlenip onaylanmalıdır.
c) İki aylıktan küçük kedi ve köpeklerin satışı yasaktır. Kediler 8. haftada ( 56 günlük ) Panleukopenia ve Rhinotracheitis, köpekler 8. haftada ( 56 günlük ) Parvo Viral Enterit, Corona,Hepatit, Leptozpirozis ve gençlik hastalığına karşı, 12. haftada kuduz hastalığına karşı sorumlu veteriner hekim tarafından mutlaka aşılanmalı, tarihleri belirtilerek sağlık karnelerine işlenmeli ve en az 4 gün bekletildikten sonra satışa sunulmalıdır.
d) Yurt dışından ithali yasak olan hayvanların satışı yasaktır.
e) “İthal edilmiş hayvanlar için, ithal edildiklerini gösteren gümrük belgelerinin, sağlık ve orijin sertifikalarının birer suretinin bulundurulması zorunludur.” (Değişik: 27 Kasım 2001 tarihli ve 24596 sayılı R. G.)
f) İşyerlerinde yılan, kertenkele, kaplumbağa, kurbağa, her türlü kuş ve akvaryum balıkları hariç diğer hayvanların türe bağlı tüm aşılarının yapıldığını gösteren sorumlu veteriner hekim onaylı sağlık karneleri bulundurulmalıdır.
g) İş yerinde satılan hayvanlarla ilgili bir örneği Ek-5'de bulunan kayıt formu doldurulup, sorumlu veteriner hekimin onayından sonra, mutlaka hayvan sahibine verilecektir.
h) İşyerlerinde, kaplumbağa, balık, yılan, kertenkele gibi akvaryum hayvanları, kanarya, muhabbet kuşu, papağan gibi kuş türleri ile kedi, köpek, gibi hayvanlar ayrı bölümlerde barındırılmalı ve satılmalıdır.
ı) Ebeveynlerin veya ebeveyn sorumluluğu taşıyan diğer şahısların açık rızası olmaksızın 16 yaşın altındaki kişilere ev ve süs hayvanı satılamaz.
i) Müşterilerin kafeste bulunan hayvanlara direk teması ve ulaşması önlenmelidir.
j) “Ev ve süs hayvanı satış yerlerinde, Nesli Tehlike Altında Bulunan Türlerin Uluslararası Ticareti Sözleşmesinin (CITES) I, II, ve III no’lu listeleri kapsamında bulunan hayvanlar için yetkili otoriteden alınmış ithalat CITES belgesinin bir nüshası ayrıca alıcıya verilir.”
“Hayvan Konukevi, Pansiyon, Otel Gibi Her Türlü Barınak ve Eğitim Yerleri”
Yasaklar ve Cezai işlemler
Madde 16-Yasaklar aşağıda sayılmıştır.
a) Bu iş yerleri, başka işyeri ile ve meskenle doğrudan ilişkili olmamalıdır.
b) İş yerlerinde, reçeteye tabi olmayan Veteriner Müstahzarları dışında her türlü ilaç, aşı ve biyolojik madde satışı yapılamaz.
c) İş yerlerinde, hayvan üretimi yapılamaz.
d) Bu iş yerlerinde doğal ortamlarından yakalanarak toplanan yaban av hayvanlarının, bunların yumurta ve yavrularının üretilmesi ve satılması yasaktır.
e) İş yerlerine muayene, tedavi ve aşılama amacı ile hasta ve sağlam hayvan kabul edilemez.
f) Bu yönetmeliğe tabi iş yerlerini, işyeri sorumlu veteriner hekimi, amacı dışında muayene, tedavi, ilaç ve aşı uygulaması gibi amaçlarla kullanamaz.
g) Satış yerlerinde hiç bir surette kafeslere misafir hayvan konmaz.
h)Hayvanların eğitimi sırasında hayvanın gücünü aşacak hareketlere zorlayarak yaralanmalarına veya sakat kalmalarına yol aşacak yöntemler uygulanama, cihaz tatbik edilemez.
ı) Ev ve süs hayvanları satış yeri, hayvan konukevi, pansiyon ve otelleri ile her türlü hayvan eğitim yerlerinin iş yeri kurma izni ve ruhsat almadan faaliyete geçmesi, ruhsat almış iş yerlerinde bu Yönetmelik hükümlerinin ihlali, veya Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatı tarafından yapılan denetimlerde mevzuata aykırı hususların tespiti, görülen noksanlıkların ve aksaklıkların verilen süre içerisinde giderilmemesi veya eksikliklerin devam etmesi hallerinde iki kez yazılı ikazı takiben işyeri hakkında kapatılma kararı verilir.

_______________________________________________________

EK ....2
T.C. CEVRE VE ORMAN BAKANLIGI
Doga Koruma ve Milli Parklar Genel Mudurlugu Sayi :B.18.0.DMP.0.03.05-622-01-5/85 04/01/2007
Konu :Sikayet
İlgide kayitli sikayet dilekcesi ve ekinde ev ve süs hayvani satan isyerlerine yapilan denetimlerin yetersiz oldugu belirtilmekte ve Ankara’dan ilgili kurumlardan mufettis istenerek denetimlerin yapilmasi talep edilmektedir.
Bakanligimizca yayimlanan 5199 sayili Hayvanlari koruma kanunu’na bagli olarak yayimlanan 26166 sayili “Hayvanlarin Korunmasina Dair Uygulama Yonetmeligi’nin 4. maddesinde denetim elemani tanimi “5199 sayili Kanunda belirtilen denetimleri yapmaya ve bu Kanun cercevesinde kabahat teskil eden fiilleri isleyenler hakkinda ilsem yapmaya, Bakanlik merkez ve tarsa teskilati ve/veya mahallin en buyuk mulki amirince gorevlendirilen personeli,” seklinde yer almaktadir.
Ayni yonetmeligin 42. maddesi “5199 sayili Kanun ve bu Yonetmelik hukumlerine uyulup uyulmadigini denetleme yetkisi Bakanliga aittir.
Bakanlik bu yetkisini gerektiginde mahallin en buyuk mulki amirine devredebilir. Bakanligin yetkisini devretmesi halinde, mahallin en buyuk mulki amiri il bunyesinde veya mevcut degilse baksa illerden veya kurumlardan hayvanlarin korunmasi konusunda uzman personeli de denetim ile gorevlendirilebilir. Bakanlik, merkez teskilati ilgili birim personelini de denetim ile gorevlendirilebilir.” Hukmu icermektedir. B hukumden anlasilacagiuzere mahallin en buyuk mulki amirinin il bunyesinde veya il disinden veya baksa kurumlardan hayvanlarin korunmasi hususunda konusunda uzman personeli de denetim ile gorevlendirilebilecegi anlasilmaktadir.
Ayrica ev ve süs hayvanlari satan isyerlerinin ruhsat alma islemleri ve ruhsata iliskin denetimler Tarim ve Koyisleri Bakanligina bagli. İl Cevre Mudurlukleri ise ev ve süs hayvanlari satan isyerlerinin egitim sertifikasi alip almadiklari, hayvanlarin uygun kosullarda bulunup bulunmadigi hususlarinda denetlemektedirler.
Diger taraftan 5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanunu’nun 17. maddesindie belirtilen denetleme yetkisi, Bakanlik Makaminin Olur’ u ile yetki devri mahalin en buyuk mulki amirine devredilmis olup 5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanunu cercevesinde illerde yapilacak uygulumalarin ne sekilde olacagi hususlari tum Valiliklere gonderilmistir.
Bu baglamda, bundan boyle sikayetlerinizin daha hizli ve acil cozumlenebilmesi ve zaman kaybina neden olunmamasi amaciyle yetkilendirilmis İl Cevre ve Orman Mudurluklerimize iletmeniz hususunda;
Bilgilerinizi ve geregini rica ederim.
  • vejeteryan vampir  (15.07.11 10:32:57)
Az önce Kayseri Valiliğinden telefon aldım. :) Benim dilekçem az önce ulaşmış ellerine!
Artık yeter göndermeyin, çok geldi zaten ben ilgili birimlere gönderdim, denetim için de dilekçelerden itibaren 21 gün süre var dedi arayan kadın. Ben dilekçelerimi 2 gün önce gönderdiğimi ayrıca hayvanların ve tabelanın şu an kaldırılmış olduğunu ancak yine de kontrol istediğimizi, çünkü 10 gün sonra tekrar yapmayacaklarından emin olmadığımızı söyledim. Tamam kontrol edilecek ama lütfen artık dilekçe göndermeyini biliyorum toplu yapıyorsunuz, arkadaşlarınıza da haber verin dedi. :)

Özetle: henüz valilik denetlememiş ama yine de, geç de olsa bir denetim yapıalcak. Denetim sonucu dükkan sahibi en azından konunun ciddiyetini anlar ve bir daha böyle abukluklara kalkışmaz, ama muhtemelen ceza almayacak artık.
  • vejeteryan vampir  (15.07.11 11:43:08)
teşekkürler vejeteryan vampir.

  • hocam fazla egon var mi  (15.07.11 11:55:34)
kesinlikle!

  • lucky_meh  (17.07.11 17:28:16)