(3) 

Dream Theater ve Senfoni orkestrası röportaj Hk.

draconas #1537084 
Merhaba arkadaşlar,

Nerede izlediğimi/duyduğumu/okuduğumu hatırlamadığım ama bir şekilde hafızamda olan bir olay birden bire başka bir konuşma içinde aklıma düştü ve aramaya başladım. Ancak bir türlü bulamadım. Uzay boşluğunda savruluyorum şu anda. Biri bana evet gerçekten var böyle bir olay ya da hocam sen rüya görmüşsün diyebilir.

Konu şu; dream theater bir konser veriyor. Konser bir senfoni orkestrası ile birlikte veriliyor. Konser sonrasında (bu konser yerine albüm kaydı da olabilir. Tam hatırlamıyorum.) orkestra üyelerinile röportaj yapılıyor. Bu röportaj esnasında orkestra üyeleri dream theater ile birlikte çaldıkları bazı şarkıların şu ana kadar çaldıkları en zor ve en komplike şarkılar olduğunu, çalarken gerçekten çok zorlandıklarını belirtiyor.

Bu röportajı izleyen, dinleyen, okuyan var mı?
(6) 

Park halindeki arabama vurup kaçtılar

draconas #1528431 
Arkadaşlar merhaba,

Geçen hafta bir otopark alanında aracı park ettim. Ailemle birlikte gözlükçüye gittim. Döndüğümde bir baktım arabaya vurmuşlar ve hiçbir not, telefon vs. Bırakmamışlar.

Benim telefonum aracın göğüslük kısmında görünür şekilde duruyordu, çarptık ettik diye arayan da olmadı.

Hemen polisleri aradım ve kaza raporu oluşturdular.

Otoparkı gören bir kamera vardı. Muhtarlık binasıymış. Onun kameraları. Haftaiçi bir gün aradım. Görüntüleri istedim. Tamam gelin, bakın. Eğer görünüyorsa biz paylaşırız dediler.

Haftaiçi babam gitti, kaza saatinde araca çarpan araç, çarpma anı vs. Görünüyor. Kamera görüntü çözünürlüğü kötü. Araç plakası okunmuyor vs. Diyerek kötü ve okunmayan durumda da olsa plaka görünen açıyı babama vermemişler. Sadece aracıma çarparken ve o kişilerin araçtan inip çarptıkları yere bakarken göründükleri kısmı vermişler.

Elimde o kadarlık kısım var.

Olay yerine en yakın karakola bu görüntüler ile gitsem ve şikayetçi olabilir miyim?

Maddi hasarlı bir kaza olduğu için karakol ilgilenir mi?

Mobese kameralarından bu aracı tespit edebilir mi?

Yoksa soğuk su içip, kaskodan yaptırayım mı?
(6) 

tsubasa vuruş

draconas #1516483 
Arkadaşlar merhaba,

görselde görünen şutun adını hatırlayan var mı?
(1) 

Covid-19 Test

draconas #1514236 
Arkadaşlar merhaba,

Sanırım covid-19’a yakalandım. İlk defa yakalanıyorum. Şu ana kadar daha önce hiç test bile yaptırmadım. Yarın gidip test yaptıracağım.

Şu an boğazımı çok rahatsız ediyor. Sanırım geniz akıntısı yüzünden.

Nasorinse ile genizimi yıkamayı planlıyorum. Yarın yaptıracağım teste etkisi olur mu? Sonucun yanlış çıkmasına sebep olur mu? O bölgeden numune alınıyor sanırım. O sebeple şüphe içine düştüm.

(Mobildeyim, otomatik düzeltme yüzünden hep yanlış yazmışım. Hatalar için kusura bakmayın)
(6) 

Isı Yalıtım (İç cephe)

draconas #1511613 
Arkadaşlar merhaba,

Bu konunun uzmanı aramızda var mı? Sorunum ısı yalıtımı.

E-devletten kontrol ettim binanın enerji belgesinde c sınıfı yazıyor ancak aşırı bir ısı kaybı var. c sınıfı buysa yanmışız. babamların oturduğu bina da c sınıfı enerji belgesi var ancak orada durum çok farklı. neredeyse ısı kaybı yok gibi. harcanan gaz miktarı ve odaların ortalama ısılarından fark çok net fark ediliyor.

Şimdi kapı pencere vs’den oluşan kayıpları çözmek kolay orayı geçiyorum

Benim aklımda olan şey; evin iç cephesinden sadece kendi dairemde bir yalıtım yaptırma durumu. yani dış cepheden boyle bir teklifle gidemem, bina yeni olduğu için kimse razı olmaz diye düşünüyorum.

Evin dış cepheye bakan duvarlarında bims kullanılmış. Bunun üzerine ek bir yalıtım malzemesi vs. yok. dış cephe tarafında bildiğimiz dümdüz dış cephe boyası sıva vs vardır üstüne boya yapmış. iç tarafta alçı sıva üzerine saten alçı ve dümdüz boya var. benim gördüğüm öyle yani. uzman değilim.

Bu iç cepheyi komple kazıtıp, içten ısı yalıtım sıvası üzerine alçı sıva üzerine saten alçı, üzerine thermal boya uygulaması yaptırsam çözüm olur mu? hem teknik açıdan bu mümkün mü? hem maddi olarak çok büyük bir maliyet yaratır mı?

Ya da daha pratik bir çözüm var mı? Sadece thermal boya kullanmak (iç cephe) çare olur mu?

Anladığım kadarıyla thermal boya çalışma mantığı yansıtma üzerine kurulu ancak evdeki ısı güneşten gelen ışın gibi bi ısı değil. Faydası olur mu? Emin olamadım.

İç cepheden mantolama olayını hiç düşünmüyorum çok saçma.
(1) 

Siemens Simaris

draconas #1495629 
Arkadaşlar merhaba,

Bu simaris programı bedava kullanılabiliyor mu? kullanılamıyorsa lisans ücretleri hakkında bilgisi olan var mı? (tikler gecikebilir.)
(7) 

SAT/TV uydu sinyal problemi

draconas #1494887 
Arkadaşlar merhaba,

Tuhaf bir sorunum var. uydu sinyali ile ilgili. Binada merkezi sistem kurulu. Çatı katında bir kutudan tüm dairelere dağılıyor.

Bende kendi dairemde duvardaki SAT/TV prizinden kendi cihazıma uydu sinyali alıyorum.

Fakat ben tedbir amaçlı olarak akım korumalı priz kullanıyorum. Bu priz üzerinde SAT/TV içinde koruma var. yani uydu kablosunu duvardan direkt olarak cihaza (TV) bağlamıyorum, önce Akım korumalı prize giriyorum oradan çıkan ucu TV’ye bağlıyorum.

Geçen hafta bulunduğum bölgede bir elektrik kesintisi oldu. kesinti bitince TV’de uydu sinyali yoktu. Gidip merkezi sistemin kutusunu resetledim. Düzelmedi. Eve geldim TV’ye giren uydu kablosunu direkt duvardaki hatta bağladım, yani akım korumalı prizi iptal ettim. Uydu sinyali geldi. Tekrar akım korumalıya bağladım sinyal kayboldu. Dedim herhalde priz işini yaptı ve kendi yandı.

Yenisini sipariş ettim. Geldi bağladım. Yine sinyal yok. direkt duvara bağlıyorum sinyal var, yeni akım korumalı prize bağlıyorum sinyal yok.

Aklım almıyor, bugüne kadar çalışan şey elektrik kesildi diye ne oldu da şimdi çalışmıyor. Priz bozulmuştur diye gidip yenisini aldım. O da çalışmıyor. Yani eski prizde sağlam büyük ihtimalle.

Zayıf akım konularına hakim, bu işlerden anlayan var mı?
(4) 

Biontech aşısı sonrası ile ilgili haber hakkında...

draconas #1489788 
Merhaba,

Bana çok saçma gelen bir konu hakkında sorum var. yandex zen’de karşıma bir haber çıktı. Merak ettim ve açıp okudum. Haberin bir kısmında şöyle bir uyarı var. Aynen ilgili kısmı kopyalıyorum.

“Biontech aşısından sonra ilk 14 güne dikkat!

Göğüs ağrısı
Nefes darlığı
Hızlı atan, çırpınan veya çarpan bir kalbe sahip olma hissi

COVID-19 aşısından sonraki bir hafta içinde sizde veya çocuğunuzda bu belirtilerden herhangi birinin olduğunu düşünüyorsanız tıbbi yardım alın.”

Aşıyı olan kişiyi anladım da çocuk ne alaka? Çocukta neden böyle bir belirti meydana gelsin. Aşı olmuyor sonuçta. Çok saçma değil mi? Aradaki bağlantıyı kuramıyorum. bence çok saçma. bir mantık varsa lütfen açıklar mısınız?
(3) 

Amalgam dolgu üstüne amalgam dolgu

draconas #1485864 
Merhaba,

Amalgam dolgu üzerine amalgam dolgu yapılır mı?

Yani çok derine kadar giden bir amalgam dolguyu bir noktaya kadar temizleyip, kalan kısım üzerine yeni amalgam dolgu yapılır mı?
(14) 

Akıllı TV Tavsiye

draconas #1485239 
Arkadaşlar merhaba,

TV bozuldu. ses var görüntü yok. servis çağırdım tamir maliyetine göre bakacağım yeni alıp almama durumuna.

yeni için iki TV arasında kararsız kaldım.

Eski TV philips.

Yine philips almayı düşünüyorum aslında ama bu sefer işletim sistemi android olan modellerden

diğer düşündüğümde samsung marka. fakat onda işletim sistemi TIZEN diye bir yazılım. linux tabanlı bir yazılım sanırım hiç bilgim yok. ne kadar süre destekler samsung bu yazılımı bilemiyorum.

kararsız kaldığım modeller;

philips; 50PUS8505/62 50" 4K UHD LED ANDROID TV (5848 Lira)
samsung; 50TU7000 50" 4K UHD LED TV (TIZEN) (5569 Lira)

Teknik açıdan değerlendirirseniz hangisini alırdınız?

ikisininde fiyatları birbirine çok yakın. sorun çıkarma konusunda hangisi daha sıkıntılı?
(1) 

Kısmi Felç için Fizik Tedavi Raporu (yenileme)

draconas #1485115 
Merhaba,

Eşimin annesi bir beyin kanaması sonucunda sağ tarafında kısmı olarak felç oluştu. Bu süreçte doktor fizik tedavi için 1 senelik bir rapor yazdı. İstediği özel merkezlerde ücretsiz olarak rehabilitasyon tedavisi görüyordu. Pandemi sebebiyle bu hakkını çok kısıtlı bir süre kullanabildi.

Merak ettiğim şey şuç bu rapor yenilenebilir bişey mi? Yeniden doktora giderse doktor 1 sene daha bu tedaviyi uygun görüp yeni bir rapor verebilir mi? Yoksa bu sadece toplamda bir sene ve bir kereye özel bir rapor mu?
(3) 

Müşterek tapudan bireysel tapuya geçiş süreci için izlenmesi gerek yol?

draconas #1480977 
Merhaba arkadaşlar,

İki sorum olacak; biraz uzun olacak gibi.

1- Tapu dairelerine alım satım haricinde bir tapu işinin süreci hakkında danışmak, prosedürü öğrenmek amacıyla girebilir miyim? (başka bir şehirden tarlanın olduğu il, ilçedeki tapu dairesine gideceğim için soruyorum. Normal zamanda olsa giriliyordur da şimdi pandemi var.
2- Müşterek tapulu bir tarla için ileride olması muhtemel bir sorun için şimdiden önlem almak amacımız.

Bir tarla var ve bu tarlanın ilk sahipleri (dedem ve onun erkek kardeşi.) dedem zamanında kardeşine diyor. Gel oğlum tarlanın istediğin yerini göster. O taraf senin. Tapuda da bunu ortak tapu yapıyor ve yıllarca herkes kendi tarafındaki ağaçları topluyor.

Yıllar sonra dedem vefat ediyor. tarla mirasçılarına yani çocukları ve babaanneme geçiyor. Yıllarca aynı durum devam ediyor. kullanımda bir sorun yaşanmıyor. Sonra babamın amcası vefat ediyor. aradan 1 yada 2 sene geçtikten sonra babamın amca çocuklarından bir tanesi arıza yapma sinyalleri veriyor.

Duyduğumuza göre borç içinde kalmış ve bu sebeple yok onların o tarlada o kadar ağacı yok. ben tarlayı satacağım, edeceğim gibilerinden sağda solda konuşuyormuş. Babam, babaannem ve halam uzakta farklı bir şehirdeler. Yani tarlaların olduğu şehirde ikamet eden (manisa-akhisar) sadece ölen büyük amca ve çocukları var.

Bizimkilerde şu tarlalardın müşterek tapu işini çözelim dediler.

Babam ve halam sağlık açısından bu işlere koşamayacak gibi. Babaannem zaten yaş ve sağlık açısından hiçbir şey yapamaz.

Olay bana kalıyor. O yüzden bu işi en doğru şekilde yapmam gerek ama konu hakkında hiç bilgim yok.

Biraz araştırdım ama doğru bilgiye ulaştığımdan emin olamıyorum.

Amacımız amca çocukları (büyük amca) ve halam+babam olacak şekilde bu işi bölmek.

Yani diğer büyük amca çocukları ile bağı komple koparmak. Kendi paylarına olan kısım ile ne yapıyorlarsa yapsınlar. İster ipotek etsinler, ister satsınlar.

Bu iş için adım adım izlenmesi gereken yol hakkında bilgisi olan var mı?
(10) 

Kırık ayak parmağı

draconas #1466696 
Merhaba arkadaşlar,

Birkaç saat önce ayak parmağımı yatağa çarparak kırdım.
Acile gittim. Acilde röntgen çektiler. Kırılan parmak serçe parmaktan önce gelen parmak ( 4numara)

Dışardan bakınca baya yamuk duruyordu. Röntgene bakan doktor baş parmağını mı kırdın dedi. Hayır bence bu yamuk duran parmağı kırdım dedim. Sonra bir daha baktı röntgene, evet o parmak dedi. (Şaka gibi)

Sonra bu ayak parmağı olduğu için ayağını komple alçıya almayacağız, plaster ile iki parmağı birbirine bantlanacağız. O iyileşecek dedi.

Doğrudur. Dedim ses etmedim. Tamam dedim.

Sonra alçı işini yapan kişi geldi elinde plaster ile bantlamak için.

Dedim bu parmağı böyle bırakacak mıyız? Böyle yamuk mu kalacak bundan sonra dedim. Doktor hala masada oturuyor. Alçıcı adam e hadi çekip düzeltelim dedi. Aldı parmağı çekti düz şekil oldu.

Dışardan bakınca düz oldu yani.

Sonra plaster ile bantladı, bitti bu kadar dedi. Bantı yenilerken çok sıkma dedi.

Aramızda doktor varsa bu durumu teyit edebilir mi?

Gerçekten bu bant yeterli mi? Hiç ne tahta ne alçı?

Çıkıkçıya gitmiş gibi hissediyorum. Yani daha önde iki kere kolumu kırdım.

Hepsinde doktor düzeltti sonra bir daha alçıdan sonra yani röntgen çekildi. Doğru mu diye.

Bu Sefer böyle saldım çayıra mevlam kayıra durumu oldu.

Pazartesi ortopediye gitmeyi düşünüyorum. Yoksa beklemeyim mi? Ya da hiç gitmeyim mi?
(2) 

Monitöre bakınca mide bulanması.

draconas #1464464 
merhaba,

kafayı yiyeceğim. şu anda çalışamıyorum. ekrana bakınca midem bulanıyor. hipermetrop, astigamt gözlük kullanıyorum. olay yeni başladı. daha önce yoktu. ilk defa yaşıyorum. ne yapmam gerekiyor? çaresini bilen var mı?
(8) 

Satın Alınan Ürünün Satıcı Tarafından İptal Edilmesi (Satıştan Kaçınma)

draconas #1459086 
Merhaba arkadaşlar,

İnternet üzerinden bir alışveriş yaptım. Bir müzik aleti aldım. Aldığım site dünyanın en büyük sitelerinden biri. Türkiye’de de hizmet vermeye başladı. Satıcı o site değil. O site üzerinden satış yapan üçüncü şahıs firması. Türkiyede fiziksel olarak mağazası bulunan bir müzik market.

Şimdi olaya gelelim; ben bu siteye girdim. Aradığım müzik aletini yazdım bir çok seçenek çıktı. Farklı fiyatlarda birçok satıcının ürünleri listelendi. Bende en düşük fiyatlı olanı seçtim haliyle.

Siparişi verdim. Sipariş onaylandı olarak bir posta geldi. Kredi kartımdan ücret çekildi. Sonra içime bir kurt düştü. Ulan olmaz ya dedim yine de bir teyit etmek istedim. Adamlara soru sordum. Bu müzik aleti orijinal ** marka ve model mi? Adamlar çat diye benim siparişi iptal ettiler. Bana soran yok. tek taraflı olarak satıştan kaçıyor. Satışa sunduğu parası ödenmiş olan ürünü satışa kapattı. Paramı iade etti.

Tabi benim bu yönde bir talebim yok. para iadesi istemedim. Ben ürünü satın aldım ve ürün bana gönderilmedi olarak değerlendiriyorum.

İptal gerekçeleri ürünün fiyatını yanlış girmişler. Bu noktada benim yapabileceğim bir şey yok. fiyatı doğru girseydiniz. Ben girdim ve en uygun fiyat veren satıcıdan ürünü satın aldım. Parasını ödedim. Zorla bu ürünü bana bu fiyata satın demedim.

Bu noktada kendimi haksızlığa uğramış olarak değerlendiriyorum. Konunun vicdani boyutunu değerlendirmenizi istemiyorum.

Bu konuda kanunen haklı mıyım? 6502 sayılı kanun kapsamında olayı değerlendirebilecek biri var mı?

teşekkürler.
(1) 

iphone temiz kurulum sonrası whatsapp mesajları

draconas #1454811 
Merhaba,

Güncel sürümü yüklemeyi düşünüyorum, telefon yedeklerimi itunes'a alıyorum. icloud üzerinde hiçbir veri bulundurmuyorum. telefonu temiz kurulum yapacağım ama internette araştırdığıma göre genelde yeni cihaz gibi kurulum öneriyorlar. daha tutarlı çalışması açısından.

şimdi ben yeni bir iphone gibi kurunca bu whatsapp mesajlarım tamamen kaybolup gidecek mi? içinde gerçekten çok önemli olan konuşmalar var. bu mesajlarıda kurtarma şansım var mı? yoksa gıcır gıcır bir cihazla mı karşılacağım?
(7) 

Ev Alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar...

draconas #1402189 
Arkadaşlar merhaba,

Bir ev satın alıyorum, henüz satış işlemleri tamamlanmadı ancak tahmin ediyorum bu hafta işlemler bitmiş olur.

Şimdi benim bazı sorularım var. Hukukçu arkadaşlardan bu konuda yardım rica ediyorum.

Öncelikle şöyle bir durum var. Müteahhit şu anda daireye kombi ve petekleri takmamış durumda. Garantisi başlamasın diye takmadığını söyledi. Takacağını söylüyor. Şimdi Satış (Tapu devri) gerçekleştikten sonra yan çizmesinden korkuyorum. Bu konuda nasıl bir tedbir alabilirim. Noterde tutanak mı hazırlatmak gerekir, Bu işin masrafı ne kadar olur? İnternette biraz araştırdım ama yanlış bilgi mi, doğru bilgi mi bilemedim (binde 4,55 gibi bir oran gördüm)(bu oran çok değil mi)

Dairenin satışı için notere gitmek şart mı? Yoksa direkt tapu dairesine gitmek mi gerekiyor.

İzlemem gereken yolu ve dikkat etmem gereken noktaları bildirir misiniz?
(1) 

holdingleşme...

draconas #1398300 
Arkadaşlar merhaba,

Bir şirketin holdingleşmesinin çalışanlara faydaları ve zararları nelerdir?
(4) 

Tapu durumu: Kat irtifakı, Kat mülkiyeti...

draconas #1397773 
Beyler merhaba,

Şimdi buraya gelmeden önce okudum araştırdım ancak yine de bazı sorular kaldı kafamda, yani kat irtifakı tapu ile kat mülkiyeti tapu arasındaki farkı biliyorum. oraları geçin. olay kat irtifakı tapu ama oturma raporu olan daireler ile ilgili.

çakal müteahhitler kat mülkiyeti tapuya geçmiyorlar. masraf vs. bana bir anlatıverin...

Yakın zamanda bir ev almayı planlıyorum ancak bazı evlerde tapu durumu kat irtifarkı, bazı evlerde kat mülkiyeti.

Kat mülkiyeti olduğu zaman hiç sıkıntı yok. yani gönül rahatlığı ile alınabilir. Fakat kat irtifakı olan tapularda bir durum var.

Kat irtifakı olup oturum belgesi olan evler var. görünüşte bir sıkıntı yok gibi.

Bu konuda bilgisi olanlara danışmak istiyorum. Kat irtifakı olan bir tapuda oturum izni varsa ne gibi sıkıntılar çıkabilir.

Kat irtifakı olan tapuyu, kat mülkiyetine döndürmek için bütün bina aynı anda mı yapmak gerekli yoksa buradan sonrası kişisel tercih mi? Yani daireyi aldım, sonrasında gidip kendi başıma kat mülkiyeti olarak değiştirebilir miyim? Ne kadar masrafı çıkar.

Ayrıca iskan (oturma raporu) tüm binaya aynı anda çıkıyor sanırım. Yani binada iskan varsa (oturma raporu) adamın biri projeye aykırı olarak değişiklik yaptı. Bu diğer daireli etkilemez değil mi?

Biri bana bu konuları detaylı anlatabilir mi? nerelerden kontrol etmek gerekir. oturum raporunu evi almadan önce kontrol etme şansım var mı? vs. sorular çok oldu biraz ama malum girerse kalın giriyor.
(2) 

çizim için mouse önerisi

draconas #1387418 
Arkadaşlar merhaba,

Bir tavsiye almam gerekiyor. Sürekli çizim yapıyorum. Sabahtan akşama kadar autocad, eplan vs çizim programlarındayım. Mouse alacağım. Kullandığım mouseun scroll tuşu ile ilgili sıkıntı yaşıyorum.

Autocad forumlarında vs. biraz baktım ama oralarda uçmuşlar. Tavsiye edilen Mouseların fiyatları 700 liralardan falan başlıyor. O kadar profesyonel bir şey alamam.

Kendi cebimden alacağım. İşyerinde söyledim, eski Mouseları falan getirdiler. Onlar zaten kullandığımdan beter durumda. İçini falan söktüm. scroll tuşunu falan temizledim ama yok, düzelen bişey olmadı.

Bir arkadaşa sordum. LOGITECH G300 modelini tavsiye etti. Baktım satışı yok. LOGITECH G300S olarak yeni bir model var sanırım.

Fazla uçmadan, çizim için kullanıma uygun. Hassasiyeti iyi. Adam akıllı bir Mouse tavsiyeniz var mıdır?
(5) 

işyerindeki kötüye gidiş hakkında fikir alış verişi bölüm - 2

draconas #1385213 
Arkadaşlar merhaba,

Henüz gerçekleşmemiş ancak gerçekleşirse kimsenin şaşırmayacağı bir ihtimal için sizin bilgilerinize danışmak istedim.

Şimdi efendim daha önceki duyurularımdan belki biliyorsunuzdur. İşveren sıkıntılı bir dönem geçiriyor. Maaşlar aynı ay içinde yatıyor ancak genelde günü belli olmuyor. Bir bakmışsınız ayın 6’sında bir bakmışsınız 21’inde yatmış.

bir takım duyumlar aldım. Duyduklarıma göre servis güzergahları ile ilgili bir çalışma yapılıyor. Ya servisleri kaldıracaklar ya da çok merkezi bir yerden insanları bir saatte toplayıp götürecekler. Yani servisi tam olarak kaldırmamış olacak ancak insanları bir şekilde bir ulaşım aracı kullanmaya mahkum edecek.

Her ihtimalde de insanlar bir şekilde evlerinin önünden ya da yakınından geçen servise ulaşmak için ek bir ulaşım aracı kullanmak zorunda kalacak. Bu konu üzerine internette biraz araştırma yaptım ancak istediğim bilgiye tam olarak ulaşamadım. Örneğin şu şekilde bir bilgi var ancak tam olarak benim sorumu karşılamıyor.

Şu örneği okuduktan sonra soruyu bir daha okursanız ne öğrenmek istediğimi daha net anlayacaksınız.

Soru şu; servis tam olacak kalkmıyor, çok merkezi bir noktaya kalkış noktası konuluyor ve herkes orada inip orada biniyor. Yani ara durak yok. ilk durak ve son durak var. bu durumda kanunen mevcut bir hakkı elimizden aldığı için çalışma koşullarında esaslı bir değişiklik yapmış olur mu? Haklı nedenle şten ayrılma hakkı verir mi?”

peşin not: ayrıl gitsin olmuyor. içeride çok sağlam kıdem ve ihbar tazminatım var. hatta kullanılmamış izinlerim de var. şu gün izine ayrılsam 3-4 ay havadan para alırım o kadar izin var içeride yoksa bende biliyorum çekip gitmeyi.

“İşvereniniz mevcut servisi kaldırdı. Kaldırabilir mi? Elbette kaldırabilir. Ama bu, önemli bir hakkınız olduğu gerçeğini değiştirmez. Size servis sağlamak zorunda olmayan işveren, buna rağmen servis koydu ve siz de uzun bir süredir servisle işe gidiyorsunuz. Sonra birden bundan vazgeçildi. İşte bu durum sizin için çalışma koşullarınızda esaslı değişiklik haline geliyor. Bu, tıpkı ücretinizin sizin rızanız dışında düşürülmesi, ya da iş sözleşmenizde peşinen onay vermediğiniz halde başka bir şehre atanmanız gibi size iş sözleşmenizi tek taraflı olarak ve haklı nedenle feshetme hakkı verecektir. Bu hakkınızı kullanabilirsiniz. Kullanmayacaksanız, işvereninizin size tekrar servis sağlama yükümlülüğü olmadığını unutmayın”
(6) 

işyerindeki kötüye gidiş hakkında fikir alış verişi.

draconas #1381023 
Arkadaşlar merhaba,

Çalıştığım şirkette işler oldukça sıkıntılı bir duruma geldi. Ani karar vermem gereken bir an olabilir ve o an ne yapmam gerektiğini şu andan düşünüp karar vermiş olmam gerekiyor. Eğer son dakikaya kadar hala burada olursam ya da oyle bir an gerçekleşirse buna önceden hazır olmalıyım. Yani en kötü senaryo için bir planım olmalı.

Burada 11 yıllık bir tazminat hakkım var ve içeride kullanılmamış 80 gün izin hakkım var. bunları topladığınız zaman oldukça etkili bir tutar karşıma çıkıyor. Bunu bırakıp gitmek istemiyorum ama çok iyi bir fırsat bulursam ve kısa bir süre içinde amorti edebileceğim ücret verilirse (başka bir firmada) arkamda bırakıp gidebilirim. Psikolojik olarak kendimi buna ikna ettim.

Şimdi sorum şu; ola ki şirket bir sabah geldiğimizde kapanmış olsun. Bu durumdan itibaren izlenmesi gereken yol nedir? Yani hemen notere mi gitmek gerek? İhtar vs. o gün geldiğinde zaten bir avukat bulmak zorunda kalacağım kesin? Ancak şu andan o gün için bir aksiyon planı yapmak istiyorum. Neden böyle bir endişen var diyecek olursanız. Aylardır maaşlarımız hep ayın ortasına kadar sallanıyor. Bu ayın maaşı ise yarım yatırıldı ve devamı yok denildi. Eğer böyle bir döngü içine girecek olursak bu işin sonu kötü bitecek gibi düşünüyorum. İşveren Bir kere içeri girdiği anda bunu toparlayamaz. Bu ay yarım yatar. Önümüzde ki ay geçen aydan devreden kısım mı yatar artık yoksa ikisi birden mi yatar bilemem. Demek istediğim şeyi anladınız. Bu sarmaldan çıkmak biraz sıkıntılı. Hatta belki de imkansız.

Yol gösteren, fikir paylaşan herkese teşekkür ederim.
(2) 

Merkezi sistem uydu ile splitter bağlantısı vs...

draconas #1372702 
Merhaba oturduğum evde merkezi sistem uydu var. Yani evde bir priz var uydu için takınca izleniyor. Ancak ben iki farklı receiverı bu prizden çalıştırmak istiyorum. Bu nedenle bir tane 5-2400mhz splitter aldım. Çalışmadı. Elimde 4-900mhz vardı. Onunla çalıştı ama neden ilk bağladığım model ile çalışmadı anlamıyorum. Bileğidir olan aydınlatabilir mi?
(2) 

Altın Döviz Alım Satım İşlemleri Üzerine...

draconas #1365011 
Arkadaşlar cahilliğime verin. Bilmediğim için soruyorum. Öğrenmek için soruyorum. Lütfen yapıcı ve bilgilendirici yorumlar yapın. Hem ben öğreneyim hem de başkaları da varsa onlarda öğrensin.

Altın, Döviz işlemlerini eğer fiziksel olarak yapmayacaksak bankaların mobil ya da web siteleri aracılığı ile yapıyoruz. Bu da piyasalar açıkken dahi alım satım işlemlerinde duruma göre bir makas aralığında işlem yapmamıza sebep oluyor. Örnek vermek gerekirse 260 liradan banka satışı oluyor 257 liradan banka alışı oluyor. Piyasalar kapalıyken bu fark daha da açılıyor.

Şimdi birinci sorum şu; Bu gibi durumlarda bazen gecenin 3’ünde altın çok yükselmiş olabilir. Örneğin 275 liraya yükseldi diyelim. Bu noktada sabahı beklemekten başka çareniz yok. Ya o makas aralığında işlem yapacaksınız ya da sabahı bekleyeceksiniz. Bu işlemi kayıpsız ya da en az kayıpla yapabileceğimiz bir platform var mı? (Piyasalar kapalıyken bile) Soru budur.

İkinci sorum; bankaların tamamı altın alım satım işlemlerini gram cinsinden yapıyor. Ons cinsinden işlemler yapabilir miyiz? Nereden yapabiliriz?

Saygı sınırlarını aşmadan cevap veren herkese teşekkür ederim.
(3) 

Virtual machine (sanal makine)

draconas #1359221 
Arkadaşlar merhaba,

şirket bilgisisayarı için kullanabileceğim ücretsiz lisans kullanım hakkı olan bir program biliyor musunuz?

"VMware WorkStation player" kişisel kullanım için ücretsiz fakat bunu şirket bilgisayarında kullansam sıkıntı çıkar mı?
(2) 

işveren ile işçiler arasında ki fazla mesai sürtüşmesi...

draconas #1357782 
Arkadaşlar merhaba,

Merakımdan soruyorum. Olayların içine dahil değilim.(ne yazık ki biz beyaz yakaların durumu biraz sonra soracaklarımdan daha kötü, bizi sallayın)

Çalıştığımız firmada mavi yaka olarak tanımlanan işçiler (imalat, montaj, servis vs.) haftalık çalışma sürelerini doldurdukları zaman eğer fazla mesai yaptılarsa bunun karşılığını nakit para olarak maaşları ile birlikte alıyorlar.

Soru şu; son dönemlerde bazı kişiler mesai kalmak istemiyor.(geçerli ya da geçersiz kendilerince bir bahaneleri var) Tam bu noktada belirtmem gereken en önemli şey şu; İşçilerin hiçbiri işe başlarken işveren ile bir iş sözleşmesi imzalamamış. Yani çalışma saatleri şunlar, maaş günü bugün, mesai kalınması istenirse kalırım ya da kalmam tarzında hiç yazılı bir sözleşme yok.

Bu sürtüşmeler sonrasında iki tarafta birbirini zorluyor. Yani işçiler gelmemek için direniyor, işveren getirmek için direniyor. (Aslında çok zorlamıyor.) son günlerde işveren sanıyorum birilerine danıştı, eğer o gün fazla mesai olacaksa bir kağıt imzalatıyor. "Evet, kalacağım" ya da "hayır, kalmayacağım" diye imzalı kağıt alıyor.

Burada iş veren ne yapmaya çalışıyor olabilir? Bana bu işin arkasından bir şeyler çıkacak gibi geliyor ama ne? Bu aldığı imzalı kağıdın resmi olarak bir geçerliliği var mı? İşçiler ile arasında bir iş sözleşmesi yok.
(6) 

Düzensiz maaş ödemeleri...

draconas #1356669 
Arkadaşlar merhaba,

Düzenli yatmayan maaşlar ile ilgili yasal yollardan hakkımızı nasıl arayabiliriz? Maaş her ay yatıyor, fakat hiç aynı günde yatmıyor. Bir ay ayın 1’inde yatıyorsa (ki yatmıyor.) başka bir ay 10’unda, başka bir ay 15’inde yatıyor. Yani düzenli bir günü yok.

Son 1 sene içinde maaşın yattığı günler şu şekilde;

15-05-2018
12-06-2018
06-07-2018
17-08-2018
11-09-2018
18-10-2018
16-11-2018
07-12-2018
11-01-2019
06-02-2019
08-03-2019
12-04-2019
Bu ay daha yatmadı

Bu tabloya baktığınız zaman tazminatı alıp çekip gitme hakkımız var mı?

Teşekkür ederim.
(3) 

Modem önerisi

draconas #1352499 
Arkadaşlar merhaba,

Uzun araştırmalarım sonucu iki modem arasında kaldım. Derdim aslında evin içinde WiFi kopmaları.

Tp-link archer vr600
Tp-link archer vr400

Anten iletim gücü >20dBm (EIRP) diyor ama sizce gerçek midir?

Bu modemleri kullanan var mı aranızda ya da teknik açıdan değerlendirip al ya da alma diyecek?

Teşekkürler
(3) 

Uyku Apnesi / Horlama Tedavisi üzerine...

draconas #1351046 
Arkadaşlar merhaba,

Aramızda hiç uyku apnesi, horlama tedavisi gören ve olumlu sonuç alan var mı? Daha önce böyle bir şikayetim yoktu. Ara sıra uyku apnesi oluyordu ama horlama olayı yoktu en azından. Son zamanlarda bir de horlama belası çıktı. Burun içi kıkırdak eğriliği vardı. 2 sene falan oldu ama bu ameliyatı olalı. Sonrasında bu horlama muhabbeti gelişmeye başladı. Hemen değil. Bir süredir devam ediyor.

Son günlerde hiç uyumamış gibi yorgun kalkıyorum. Bu konu için doktora gitmeyi planlıyorum ama öncesinde biraz araştırmak istedim. İnternette gördüm birkaç sayfada uyku apnesi tedavisinde bir maske ile birlikte bir cihaz var. uyurken onu takıyorsun. Bu şekilde uyumak çok rahatsız edici değilmi. Suratında bir maske, alet, hortumlar falan. Komaya girmiş hasta gibi ve bu durum ne kadar süre devam ediyor. yani ömrünün sonuna kadar o maskeyi kullanmak mı gerekiyor? Yoksa 1 sene 2 sene neyse kullanınca düzene giriyor mu?
(2) 

Samsung galaxy ace s5830i Whatsapp yüklemece

draconas #1349633 
Arkadaşlar merhaba,

Babamın telefonu ile ilgili bir sıkıntı oldu neyse oraları sallayın. Fabrika ayarlarına dönmek zorunda kaldı. Telefon eski model bir telefon. Samsung galaxy ace s5830i

Whatsapp eski telefonlardan desteğini çekmiş. Şimdi Google play’den Whatsapp indiriyorum. İnmiyor. Eski sürüm Whatsapp kurmam gerek ama nasıl?

Android telefon hiç kullanmadım. Konu hakkında bilgim yok. Bilal’e anlatır gibi anlatır mısınız?
(2) 

işe iade davası kesinleşmesi üzerine

draconas #1347657 
Arkadaşlar merhaba,

Bir davamız vardı 3 kere falan itiraz etti karşı taraf. sürekli bir üst mahkeme şeklinde süründü gitti. 29 ay oldu tam tamına. ve sonunda yargıtay tarafından kesinleşti. iade davasını kazandık. bundan sonraki süreçte bize tebligatta bulunacaklar ve bizde başvuruda bulunacağız. peki biz ne kadar para alacağız. bunun formülü nedir?

29 aydır işsiz bekliyoruz. iade davası sonucunda 29ay X brüt maaş = alınacak tutar mı?
(4) 

Kıdem Tazminatındaki Gelir Vergisi Kesintisi İade Edilecek Haberi...

draconas #1336333 
Arkadaşlar merhaba,

Kıdem tazminatlarından kesilen gelir vergileri iade edilecek şeklinde haberler var. Hukukçu arkadaşlar bu konuda yardımcı olabilir mi? Küçük bir açıklama gibi. hemen aşağıya yapıştırıyorum ilgili paragrafı...

KIDEM TAZMİNATI DEĞİŞİKLİĞİ
"GEÇİCİ MADDE 89 – 27/3/2018 tarihinden önce karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlar üzerinden tevkif edilerek tahsil edilen gelir vergisi, hizmet erbabının düzeltme zamanaşımı süresi içerisinde tarha yetkili vergi dairelerine başvurmaları ve dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri şartıyla 213 sayılı Vergi Usul Kanununun düzeltmeye ilişkin hükümleri uyarınca red ve iade edilir.
Bu madde hükümlerinden yararlanmak üzere vazgeçilen davalarla ilgili olarak yargılama giderleri ve vekâlet ücretine hükmedilmez.
Hakkında kesinleşmiş yargı kararı bulunan iade talepleriyle ilgili olarak bu madde hükmü uygulanmaz.
Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilidir."


Eşimin işe iade davası var. işten çıkarılırken kıdem tazminatını vs. aldı. Gelir vergisi kesildi. Şu anda iade davası karar aşamasında gibi bir şey. Bugün yarın belki de sonuç açıklanacak. 2 yılı aşan bir süredir devam ediyordu. Yukarıda bahsedilen madde hangi davayı kastediyor? Bu gelir vergisini de geri alma şansı var mı?

Teşekkür ederim.
(3) 

Yerel Seçimler 2019 / İzmir

draconas #1335672 
Arkadaşlar merhaba,

Bu seçimler ile ilgili tüm partiler belediye başkan adaylarını açıkladılar mı? CHP en son Tunç Soyer’i aday gösterdi. Peki diğer partilerin adayları kim? Diyeceksiniz ki; yaz google’a bak. Yazıyorum, bir tek AKP’nin adayı çıkıyor. Zaten “İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2019” diye aratınca sayfalarca Tunç Soyer haberi çıkıyor. İzmir’de sadece AKP ve CHP mi aday gösterdi? Başka partiler burada aday çıkarmadı mı?

Hangi partiden kim aday bir liste var mı?
(1) 

İkinci monitor çalışmıyor...

draconas #1335112 
Merhaba arkadaşlar,

Ekran kartım Geforce GTX950, kartın bağlantı uçları HDMI ve DVI-I olarak mevcut. Ben bu karta iki tane monitör bağlıyorum. Bir monitör HDMI üzerinden çalışıyor diğer monitör DVI-I üzerinden çalışıyor. DVI üzerinden kullandığım monitörün orijinal bağlantısı VGA bu yüzden bir converter kullanıyorum. Kasada sürekli takılı. DVI çıkışı VGA’ya dönüştürüyor. Uzun süredir sorunsuz olarak çalışıyordum. Geçtiğimiz hafta arkadaş benden monitörü birkaç günlüğüne kullanmak için ödünç istedi. Bende söktüm. Onun bilgisayarına bağladık. Kullandı bana geri verdi. Şimdi ben bağladım. Monitör çalışıyor fakat şu şekilde. Bilgisayarı kapattığım ve yeniden açtığım anda monitörü algılamıyor. Yeniden ekranı yansıt, uzat vs seçeneklerle ayarlamam gerekiyor. Eskiden böyle değildi. Ne olmuş olabilir? Nasıl düzelir bu sorun? Denemediğim yol kalmadı. Converter’ı bile değiştirdim.

Teşekkürler,
(5) 

Hackleme olaylarında neden fidye olarak neden bitcoin talep ediliyor?

draconas #1325386 
Merhaba arkadaşlar,

Başlık gayet açıklayıcı oldu sanırım. şirket maillerinden birine bir mail gelmiş ve o mailde elemanın biri sıkıp durmuş, şöyle yapın böyle edin falan filan. bir miktarda fidye talep etmiş. bilmem ne kadar bitcoin istemiş. niye bitcoin? nedir yani bu işin yasal takibi yapılamıyor mu? izi sürülemiyor mu?
(4) 

Hediye önerisi rica edebilir miyim?

draconas #1322565 
Arkadaşlar merhaba,

Klasik bir soru ama tıkandım, gerçekten aklıma gelmiyor. Şimdi önce filtreleri ekleyeyim. "Cep telefonu, tablet, Küpe, kolye, Tektaş, Beştaş, Saat, parfüm." bu yazdıklarım dışında başka ne gibi hediyeler düşünülebilir. Bu yazdıklarımı kesinlikle eliyoruz. Daha önce verildi. Bazıları birden fazla olarak tekrar etti kendini hatta. O sebeple o arkadaşları direkt eliyoruz. Yaratıcı önerileriniz neler? Şimdiden çok teşekkür ederim. Tikler biraz gecikebilir ama gelecekler. (biraz yoğun çalışıyorum, kusura bakmayın)
(2) 

Trump washinton konuşması

draconas #1314309 
Merhaba arkadaşlar.

Trump’ın sanıyorum washinton’da bir konuşmasında “rahip brunson’ın salınmasını sağladık” gibi yaptığı bir konuşma var. Bir yerde denk geldim. Bir daha bulamıyorum. Aradım, taradım, yok. Bilen gören varsa benimle paylaşır mı?
(3) 

satılık ikinci el ürünlerde fiyat belirleme olayı...

draconas #1308719 
Arkadaşlar merhaba,

İkinci el ürün satacağım. Satacağım ürünleri çok az kullandım. Aldığım şeyleri satmak gibi bir huyum yoktur ama bu satacaklarım boyut olarak çok yer kaplayan şeyler ve evde tutmanın bir manası yok. Bu yüzden satmayı düşünüyorum. Çok az kullandım. Sıfır gibi duruyorlar. Elbette sıfır fiyatına satmak gibi bir niyetim yok ama böyle ürünlerin fiyatını nasıl belirlemek gerekiyor. Yani sıfır ürüne kıyasla % kaç düşük fiyat belirlemek gerekir. Satmayı düşündüğüm ürünler hoparlör, AVR amfi vs. ürünlerin hepsini bugün sıfır olarak almaya kalksanız 9000 lira civarında para tutar. nasıl bir fiyat belirlemek doğru olur bilmiyorum.
(1) 

Binek araç rot balans ayarı

draconas #1302339 
Merhaba arkadaşlar,

Fiyat bileğisin olan var mı? Kaç lira civarıdır.
(1) 

Ekonomi uzmanlarına soru...

draconas #1301668 
Arkadaşlar merhaba,

Sorum çapraz kurlar ile ilgili. Bu konuyu araştırırken aynı zamanda yoğun bir proje üzerine çalışıyorum. Kafam iyice çorba oldu.

Bu çapraz kurları nasıl hesaplıyoruz? Yani örneğin 100 gr altını çapraz USD ne kadar yapar? Ayrıca ne zaman çapraz geçiş yapmak mantıklı?

Şu anda altın da dolar da düşüyor. Şu anda altından TL’ye geçmek çok açık bir şekilde zarar ama altıdan USD’ye geçmek mantıklı mı? yoksa salaklık mı?

teşekkürler.
(1) 

Toraks BT 3 Boyutlu (Kontrastsız)

draconas #1301643 
Arkadaşlar merhaba,

Duyurunun doktorlarından bir ricam olacak. mümkünse aşağıda paylaştığım raporu yorumlayabilir mi? Kendi doktorumuz elbette yorumlayacak ama Randevuyu eylül ayının ortalarına alabildik. o zamana da daha çok var.

Rapor şu şekilde;

-------------------------------------------------------------------------------

TORAKS BT VE 3 BOYUTLU GÖRÜNTÜLEME:

Toraks üst açıklığından diafragmaya kadar aksiyal planda kesitler elde olunmuştur. Alınan kesitlerde; kemik yapıların bütünlüğünün ve akciğer parankimindeki olası nodüllerin değerlendirilmesine yönelik MPR ve MIP gibi 3 boyutlu BT algoritmaları ile tüm planlarda 3 boyutlu post-proses görüntüler oluşturulmuştur.

Brakiosefalik vasküler yapılar, trakea ve özofagus normal olarak izlenmektedir. Mediastende sağ üst paratrakeal sağ alt paratrakeal subkarinal kısa aksı 1cm i geçmeyen lenf bezleri izlendi. Aorta, pulmoner konus, her iki pulmoner arter ve vena cava superior normal olarak izlenmektedir. Kalp normal büyüklük ve konfigürasyondadır. Perikardium normal kalınlıktadır.
Her iki akciğer hilusu normal genişliktedir. Pulmoner vasküler yapılar, ana ve segmental bronşlar normaldir. Akciğer havalanma ve damarlanması normal sınırlardadır. Plevra ve intralober fissürler normaldir. Diafragmalar normal konumdadır.
Akciğer parankim alanlarının değerlendirilmesinde bilateral akciğer alt lob posterior kesimlerinde ve sol akciğer üst lob linguler segmentte lineer atelektatik bantlar mevcuttur. Sağ akciğer orta lob lateral segmentte 3mm boyutunda kalsifik nodül izlendi.

3 boyutlu incelemede kemik yapılarda patolojik bulgu saptanmamıştır.

Sonuç:

[Akciğerde akut enfeksiyöz süreç saptanmadı. Bilateral akciğerde lineer atelektatik bantlar ve sağ akciğerde kalsifik nodül. Mediastende kısa aksı 1cm i geçmeyen lenf bezleri izlendi.]

-------------------------------------------------------------------------------
(1) 

Orkestra şefi, maestro, conductor...

draconas #1300665 
Merhaba arkadaşlar,

Peşin peşin söyleyeyim amacım trollük yapmak değil. Biraz araştırdım, az buçuk müzik bilgim, tecrübem var ama anlayamadığım bir konu var. Linç edebilirsiniz. Tek ricam küfür ve hakaret olmasın. Benim derdim bu kondüktör (conductor) maestro ya da orkestra şefi olarak bilinen abiyle.

Bu arkadaşın olayı nedir arkadaş. Ulan orada çalan müzisyenlerin tamamı belki virtüöz seviyesinde insanlar. Notalar önünde hepsinin. Aynı şarkıları birlikte yüzlerce defa çalmışlar. Bu maestro abi ne iş yapar. Ne kadar fark yaratabilir. Nedir yani. Olmazsa kaos mu olur? Çalan adamların hepsi ölçü nedir, tempo nedir? Senkop nedir? Bilen adam.

Bu abinin olayı nedir? Tam olarak anlatabilecek var mı? Orkestrada çalan bir müzisyen çıkar umarım içimizden. Direkt olarak en iyi bilgiyi alırım.

Cahilliğimi aydınlatın arkadaşlar. Bilgi istiyor bünyem. Verin o bilgiyi bana...

(Evet, şimdi dayağa hazırım...)
(1) 

Radyoaktif madde taşımacılığı

draconas #1299285 
Arkadaşlar merhaba,

Bugün trafikte karşılaştım. Bildiğiniz tourneo connect araç arka camında radyasyon işareti vardı. arka camın farklı yerlerinde 3 tane radyasyon işareti vardı. Radyoaktif madde taşıma işi böyle bir araçla yapılabilir mi? Araç büyükşehir belediyesine ait bir araçtı. yani şahıs aracı olsa diyeceğim ki adam kafasına göre yapıştırmıştır oraya buraya ama bildiğiniz belediye aracı. Yani bu araç içinde nasıl bir radyasyon tehlikesi olabilir ya da bu kadar ciddi bir madde böyle bir araç ile taşınabilir mi?
(3) 

Kan tahlili sonuçları

draconas #1298889 
Arkadaşlar merhaba,

Son zamanlarda unutkanlık ve dikkat dağınıklığı sebebiyle ve bazı zamanlarda aniden tatlı yeme ihtiyacı hissetmem nedeniyle doktora gittim. Tahlil sonuçlarını yorumlayabilecek doktor arkadaşların yardımlarını rica ederim.

eksiup.com
eksiup.com
eksiup.com
(3) 

Çeşme plaj tavsiyesi

draconas #1298856 
Arkadaşlar merhaba,

18 aylık çocukla gidilebilecek plajları biliyor musunuz? Çocuk plajda kumla oynayabilsin. Su hemen derinleşmesin. Ücretli olması tercihtir. Apaçi popülasyonu açısından...

Önemli olan kum plaj, çocuğun rahat edebileceği bir ortam. Sığ ve çok soğuk olmayan deniz.

Tavsiyelerinizi bekliyorum. Tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. İyi günler...
(3) 

Durduk yere gelen iş görüşmesi talebi...

draconas #1298320 
Arkadaşlar merhaba,

Size danışmak istediğim bir konu var. kariyer.net üzerinden bir iş teklifi aldım. Ben bir başvuruda bulunmadım. Durduk yere adamlar aradı. Sonra test gönderdiler, kişilik envanteri yolladılar vs. daha sonrada mülakata davet ettiler ve telefonda ücret beklentiniz nedir? diye sordular. Bende net olarak mı konuşuyoruz diye sordum, evet cevabını aldım ve 5000 lira talep ettim. Şimdi benimle görüşmeyi bekliyorlar. Aktif olarak iş arayışım yok. Ne yapmalıyım? Nasıl davranmalıyım. Talep ettiğim ücret şu anda aldığım ücretten fazla. Fakat şöyle bir durum da var. alabileceğim kıdem tazminatım da hatırı sayılır bir para. Yani içeride oldukça çok birikmiş tazminatım var. hiç böyle bir şey beklemiyordum ve ne yapmam gerektiğine dair bir planım yok. Sizin başınızda böyle bir durum olsa ne yapardınız?

İyi günler.
(6) 

Vergi indirimi (ötv) engelli raporu hakkında...

draconas #1289554 
Merhaba arkadaşlar,

Araç alırken engelli vatandaşların bir indirim hakkı oluyor. Bu durum tam olarak nasıl?
Biraz daha açmam gerekirse şöyle;
Babam açık kalp ameliyatı oldu 2 sene falan oluyor. 3 damar birden değişti. Şu ana kadar engelli raporu falan almadı. Böyle bir hakkı olduğunu da yeni öğreniyoruz. Sanıyorum bu indirimden yararlanmak için önce engelli raporu çıkarmak gerekiyor ama tam olarak doğru adres neresi oluyor?

Ayrıca bu indirimden yararlanmak için % kaç engelli olması gerekiyor. Ve açık kalp ameliyatı (by-pass) geçiren hastalara % kaç rapor veriliyor. Bu konuda tecrübeli olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

İyi günler.
(2) 

Unutkanlık...

draconas #1284163 
Merhaba arkadaşlar,

Som zamanlarda aşırı unutkan olmaya başladım. Baya baya unutkan oldum yani. Bunun tam sebebini bilemiyorum. Vitamin eksikliği olabilir, olmayabilir... bu konu için doğru doktor hangisidir? Dahiliye, nöroloji vs... kim doğru adres?
(2) 

Sosyal medyada dönen izotop geyiği...

draconas #1284162 
Sosyal medyada dönen izotop geyiği nedir? Bugün çok bakamadım sağa sola. Olayın çıkış noktası, içeriği nedir? Nasıl bir geyik dönüyor tam anlayamadım?
(2) 

KPSS için kitap tavsiyesi

draconas #1282294 
Arkadaşlar merhaba,

Eşim bir süredir. işsiz ve KPSS'ye girmeye karar verdi. Çalışmak için kitap alacak ama hangi yayın daha iyidir?
1234  Önceki  Sonraki »

mobil görünümden çık