Birkaç saat önce ev sahibi, kendi ihtiyacı dolayısıyla evden çıkmamız gerektiğini belirten bir tebligat gönderdi.

"Ev bulabilirsek çıkalım." kafasıyla sarı siteden bir ev bulup baktık. 2 depozito -biri ev sahibine diğeri emlakçıya- bir de kira peşin istediler. Yani, bize yaklaşık 20 bin liraya mâl olacak o eve taşınmak ve ne yazık ki şu anda öyle bir birikmişimiz yok.

Bize yazın söyleselerdi, zaten çıkardık. Şu anda hazırlıksız yakalandık.

Onları tahliye davasına yönlendirirsek, muhtemelen kazanırlar. İhtarnamede dava sürecinde harcadıkları kira masraflarını ve dava ücretini de bizden isteyeceklerine dair bir ibare var.

Ev bulabilirsek çıkarız ama şu an itibariyle çok zor görünüyor.

Diyelim ki, dava açıp kazandılar. Dava yaklaşık 7-8 ay sürdü. Bize maliyeti ortalama olarak ne kadar olur? Tahmin yürütebilecek veya bu süreci daha önce tecrübe etmiş birileri var mı aramızda?

Yardımcı olursanız çok sevineceğim

Edit: Arkadaşlar, ev sahibi bizimle diyaloga geçmemekte ısrarcı. Adam emlakçı vasıtasıyla konuşuyor hiçbir sorunumuz olmamasına rağmen. Sorum galiba yanlış anlaşıldı. Tekrarlayayım:

Dava sonucunda ev sahibi haklı bulunursa, cebimizden ortalama ne kadar çıkar?

 

Tebligat gelmesi çıkmanız anlamına gelmiyor. Dava en a 1.5 2 yıl sürüyor. Tebligat sonrası çıkarsanız hiçbir hak iddia edemezsiniz.

sonhakan

Çıkmayın. Paranız olmadığını belirtin. Genelde bu tarz durumlarda ahlaklı ev sahipleri taşınma masraflarına yardımcı oluyor. 15 bin tl gibi bir meblağ verirlerse ortada anlaşın.

Yoksa uğraşıp duracak 1.5-2 sene. Büyük ihtimal kabul eder.

bilge rusty james

Çıkmayın ayrıca ev sahibinin davayı kazanacagını nerden biliyorsunuz? Eve zarar verme komşularla geçinememe kirayı ödememek gibi bir durum yoksa kazanamaz zaten. Hatta masraf ona kalır Kira sözleşmeniz bitmeden 15 gün önce haber vermesi lazım. Verdiyse bile pat diye çıkmanıza gerek yok. Bırakın ugraşsın dursun

limonlu eksi

Cevaplara saygım var ama işler öyle olmuyor. Kendi ihtiyacı demişsin; eğer başka evi yoksa ve kendi taşınacaksa, size tebliğ ettirdiği gibi masraflar da kalabilir. Avukata danışmanızda fayda var.
Amaç yüksek kira artırımı ise emlakçıyla açık konuşun çünkü emlakçı yeni klracının komisyonuna göz dikmiştir. Sizi yanlış yönlendirir.

intihar etsem de kendime gelsem

Yaşadığın şehrin barosunun "tavsiye ücret listesi" gibi bi belgesi oluyor. Onun bi tık üstünde olur muhtemelen.

plutongezegendegilmi
1

mobil görünümden çık